Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Öncesi Kullanılan İlaçlar

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Öncesi Kullanılan İlaçlar
Tüp Bebek Öncesi Kullanılan İlaçlar

In vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek tedavisi yolunda ilk adımınızı attığınızda, önümüzdeki yol çok belirsiz görünebilir. In vitro fertilizasyon, “cam halinde” anlamına gelen bir latin deyimidir. İnsan vücudu muhteşemdir, fakat tahmin edilemez. Dünya şu an en sofistike görüntüleme teknolojisine sahip olsa dahi, içeride olanları görmek kolay değildir. Bir kadın gebe kalmaya çabaladığında, infertiliteye neden olan faktörün ne olduğunu bilsek de bilemesek de tüp bebek tedavisi IVF yardım etmenin en etkili yoludur. IVF, yumurta dölleme fırsatı önemli ölçüde arttıran kontrollü bir ortam yaratmamızı sağlar. Tüp bebek tedavisinde IVF’de, sperm ve yumurta bir laboratuar çanağında birleştirilir; bu, adı “cam” olan, kuluçkaya yatırılan ve döllenme süreci boyunca dikkatli bir şekilde izlenir. 3 ila 5 gün boyunca, başarılı bir şekilde döllenmiş yumurtalar embriyolara dönüşür. Daha sonra embriyo kalitesinin transferi, donması veya daha fazla kültürlenmesi ve geliştirilmesi için incelenir.

Bununla birlikte, kadın için, IVF yani tüp bebek tedavisi işlemi aslında birkaç hafta önce başlıyor. IVF, tek bir tedavi değildir, prosedürler dizisinden oluşur. Ortalama bir IVF döngüsü, konsültasyondan transfere kadar yaklaşık 6-8 hafta sürer, ancak her birine özgü şartlara bağlı olarak, her hasta için benzer yol geçerlidir. Değişen şey, vücudunuzun her aşamada nasıl tepki verdiğidir.

İnfertilite bozukluğu olan kadınlar için yaygın görülen bir tedavi şekli, birden fazla tüp bebek ilacı içeren IVF (İn vitro fertilizasyon) dir. Bu, klasik gebe kalma yöntemlerinin başarısız olduğu zaman önerilen bir tedavidir. Daha fazla yumurta üretmek için kadının yumurtalıklarını uyarma prosedürünü içerir. Hedef, daha fazla gübrelenmesi ve tüp bebek tedavisinde gebelikte büyümesi için canlı, güçlü bir yumurta üretmesini sağlamaktır. Tedavinin bir parçası olarak, kadın doğurganlık ilaçları almak zorunda kalacaktır. Nasıl çalıştıklarını ve kadının vücudunu nasıl etkilediğini anlamak tüm IVF prosedürünü anlamak için önemlidir.

Tüp bebek öncesi kullanılan ilaçlar ise:

Doğum kontrol hapları

İlk adım, gelecek döngü için üreme sistemini hazırlamak için doğum kontrol hapları almaktır. Folliküllerin gelişimini kontrol etmeye yardım ederler.

Gonadotropinler ilaçlar

İkinci adım, yumurta üretimini artırmak amacıyla ilaç kullanarak yumurtaların büyümesini kontrol altına alıyor. İki yaygın ilaç Pergonal ve Repronex, ikisi de enjekte edilebilir gonadotropinlerdir. Uygulanan ilaç her gün günde bir ila üç defa, kadınlar aşırı kilo ve şişkinlik gibi yan etkilerin farkında olmalıdır.

Yumurtlama kontrolü

Yumurtlama kontrolü için kullanılan ilaçlar, erken folikül ovulasyonundan kaçınmak için kullanılan, tipik enjekte edilebilir bir ilaçtır. Çok erken çıkan bir yumurta gübrelemeyecek ve folikül kaybolacak. Çok fazla erken folikül, tüm süreci tehlikeye atmaktadır. Bu ilaçlar kaşıntı ve şişme gibi yan etkilere neden olabilir.

HCG

Uygun IVF muamelesinden sonra folliküller gelişti ve bu, yumurta çıkarma prosedürü için ilaç alındığı andır. İnsan koryonik gonadotropinli (hCG) intramüsküler enjeksiyonlar, yumurtayı en iyi zamanda serbest bırakmak için doğru zamanda verilmelidir.

Yumurtalar toplandıktan sonra

IVF’nin bu aşamasında, hasta enfeksiyon riskiyle mücadele için bir antibiyotik ve şişmeyi azaltmak için bir steroid olmak üzere iki çeşit ilaç kullanmalıdır.

Embriyo transferi

Yumurtayı vücuda geri gönderdikten sonra, doktorlar yumurtayı birkaç hafta desteklemek için Progesteron gibi ek bir ilaç reçete edecekler, çünkü vücut tek başlarına üretmeyecektir. Süpozituvarlarla enjekte edilebilir veya uygulanabilir. In vitro, birçok doğurganlık ilacının IVF sürecinin farklı evrelerinde yer aldığı karmaşık bir prosedürdür.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1