Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik 40. Hafta

Centrum » Gebelik Rehberi » Gebelik 40. Hafta

Bebeğin fiziksel ve zihinsel olarak gelişimini tamamladığı bu hafta içinde yaklaşık % 90 ihtimalle doğum gerçekleşecektir. Öyle ki 40 hafta dolduğu halde doğumun gerçekleşmediği durumlar tüm hamilelikler içinde sadece % 5 civarındadır. Gebeliğin 40 haftadan uzun sürme durumu genellikle ilk gebeliklerde görülmektedir. Bebek bu hafta itibariyle yaklaşık 3500 gram ağırlığında ve 55 santimetrenin üzerindedir. Doğum esnasında rahim kanalından rahatlıkla geçebilmesi için henüz kafatası kemikleri birleşmemiş, sertleşmemiş olan bebek, dış dünyada yaşamaya tamamen hazırdır.

En fazla 2 hafta içinde doğum gerçekleşecektir

Eğer 40. haftaya kadar doğum olmadıysa çok yüksek ihtimalle 40. hafta içinde bebek doğacak ya da çok düşük bir ihtimalle iki hafta içinde doğum gerçekleşecektir. Zira doktorlar gebeliğin 42 haftadan daha uzun sürmesine izin vermezler.

40 haftalık gebeliklerde doğum belirtileri daha ileri boyutlarda gözlenir

Zaman ilerledikçe doğum yapamayacağı, bebeği doğuramayacağı endişesine kapılan anne adayının bu ruh hali geçicidir. Bu hafta içinde rahim kasılmaları artar, bebeğin büyümesiyle orantılı olarak hareketler yavaşlar ve azalır. Ancak buna rağmen saatte 10 kez hafif de olsa hareketlenmeler, kıpırdanmalar hissedilir. Hiçbir hareket hissedilmiyorsa bir problemin varlığından şüphelenip hemen doktora başvurmak gerekir. Mide yanması ve ekşimesi problemleri de şiddetini artırarak devam etmektedir. Bu bağlamda yemek esnasında değil de öncesinde veya sonrasında su içmek, yemekten sonra sakız çiğnemek faydalı olabilir. Bunlarla birlikte sık sık mide bulantısı ve küçük miktarlarda kusma, bunu takip eden ishal şikayetleri de yaklaşan doğumun habercisi olmakla birlikte, anne adayının yaşamını zorlaştırmaktadır.

Ölçümleme yapmak için doğru zaman

40 haftalık sağlıklı bir bebek fiziksel ve zihinsel olarak tüm gelişimini layıkıyla tamamlamıştır. Teknik açıdan anne karnında kalmaya devam etmesi açısından bir sebep yoktur. Bu hafta doktor bebeğin biyofizik profilini kontrol eder, ölçümleme yapar. Ölçümlemede bebeğin anne karnındaki hareketleri, nefes alış sıklığı, göğüs ve diyafram hareketleri, refleksleri, kas yoğunluğu durumu ve amniyotik sıvının miktarı incelenecektir. Özellikle amniyotik sıvının azalması durumunda doktor, suni sancı vererek doğumun başlatılmasını uygun görmektedir. Bunun dışında bebeğin nefes alış verişleri, göğüs ve diyafram hareketleri bakımından bir terslik, sorun gözlenirse anne acilen sezaryene alınır ve sağlıklı, canlı bir doğum gerçekleştirilir.

Suni sancı ile doğum yapma

Normal gelişimini tamamlamış ve doğum aşamasına gelmiş olan kadınların belinde, sırtında, kasıklarında, rahminde kasılmalar ve ağrı hissedilir. Bu ağrı ve sancılar bebeğin doğmak üzere olduğunun en net belirtileridir ve özellikle rahimde, rahim ağzında yaşanan kasılmalar rahim kanalının bebeğin çıkabileceği kadar açılmasından kaynaklanmaktadır. Ancak normal doğum haftasını 1-2 hafta geçtiği halde doğum sancıları ve doğum başlamıyorsa, bebeğin anne karnındaki sağlık durumundan endişe ediliyorsa suni sancı verilerek doğum başlatılır. Suni sancı, doktor tarafından anne adayına verilen bazı ilaçlar ve tıbbi yöntemlerle rahimde sancı yaratılması ve bu şekilde doğumun başlatılması durumudur. Suni sancı ile doğum yaptırılması hamileliğin gidişi, bebeğin anne karnındaki durumu, rahmin açılma ve doğuma hazır olup olmama durumuna göre belirlenir. Doğum zamanı geldiği halde rahim yeterince genişlememişse, doktor vajinaya prostaglandin içeren ilaçlar uygulayarak doğumu başlatmaya çalışır. Ancak işe yaramazsa bu sefer de var olan sancıyı artırması için Pitocin adlı ilaç verilir, sancıların şiddeti artar ve doğum bu şekilde başlamış olur.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1