Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Öncesi Antibiyotik Kullanımı

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Öncesi Antibiyotik Kullanımı
Tüp Bebek Öncesi Antibiyotik Kullanımı

Başlıklar

Tüp bebek tedavisi yani In vitro fertilizasyon (IVF), bir kadının yumurtalık uyarımı, yumurtaların cerrahi olarak alınması, yumurtaların vücut dışında döllenmesi ve son olarak ortaya çıkan embriyo (lar) ın rahim içine alınması için yardımcı bir üreme tekniğidir.Embriyo transferi sırasında, embriyo, bir kateter vasıtasıyla serviksten geçirilir. Birçok değişken doğum sonrası embriyo kalitesi, uterin faktörler ve embriyo transferi tekniği de dahil olmak üzere gebelik şansını etkiler. Üst genital bölgede yüksek bakteri ve diğer organizmalar, embriyo transferi sonrası gebelik oranı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Embriyo transferi öncesi antibiyotik kullanımı, bu organizmaların büyümesini azaltabilir ve IVF sonuçlarını iyileştirebilir. Bu soruyu ele alan tek çalışmada, üst genital bölge kolonizasyonunda azalma olduğunu göstermesine rağmen, bir amoksilin ve klavulanik asit antibiyotik rejiminin klinik gebelik oranı üzerinde herhangi bir etkisi olmadı. Canlı doğum hızı üzerindeki etki bilinmemektedir. Bu sebeple de tüp bebek öncesi antibiyotik alımı hakkında çeşitli görüşler mevcuttur. Alternatif antibiyotik rejimlerinin IVF yani tüp bebek tedavisi sonuçlarına etkisi bilinmemektedir ve daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüp bebek öncesi antibiyotik kullanımı başarı şansını arttırır mı?

Embriyo transferi (ET) uterin boşluğa bir veya daha fazla embriyo yerleştirilmesini, genellikle servikal os’a bir kateter geçirilmesini içerir. Embriyo transferi, bir kadının kontrollü yumurtalık uyarımı, yumurta alımı ve yumurtalarının in vitro fertilizasyonu geçirdiği bir yardımcı üreme teknolojisi (ART) döngüsünün son adımıdır. Yüksek kaliteli embriyoların transferine rağmen, bir çok embriyo transferi, gebelikle sonuçlanmaz. Üst genital yol mikrobiyal kolonizasyonu varlığı da dahil olmak üzere, embriyo transferinin başarısını etkileyebilecek birçok faktör vardır. Embriyo transferi öncesi antibiyotik kullanımı, mikrobiyal kolonizasyon düzeylerini düşürmek ve dolayısıyla gebelik oranlarını artırmak için bir müdahale olarak önerilmektedir.

Aşırı antibiyotik kullanımı sağlıksız olduğu kanıtlanmıştır ve vücudunuzun enfeksiyonlarla mücadele etmesini zorlaştırabilir. Sonuç olarak, hastalıkla savaşmak için antibiyotik kullanmanın ne zaman uygun olduğunu ve vücudunuzun iyileşmesini sağlamanız gerektiğinde bunu anlamamız gerekir.

Antibiyotikler, yalnızca bakterilerin büyümesini öldürmek veya yavaşlatmak için kullanılmalıdır. Bunlar, yaygın soğuk algınlığı, grip, su çiçeği, mono veya bronşit gibi virüsleri tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Bir virüsü tedavi etmek için antibiyotik kullanıyorsanız, vücudunuzu, vücudunuzun doğal dokunulmazlığı kadar etkili veya tutarlı bir şekilde iyileştirmeyebilecek ilaçlara bağımlı olması için öğretiyorsunuz.

Peki, neden tüp bebek öncesi antibiyotik kullanımı?

Tüp bebek tedavisinde hem tedavi edilen erkek hem de kadın için enfeksiyon riski söz konusudur. Erkek partner için, sperm alınmasının enfeksiyonu iyileşmeyi zorlaştırabilir. Bir döngü sırasında, kadın partner transvajinal yumurta toplama (TVEC) ve embriyo transferi gibi pelvik enfeksiyona neden olabilecek prosedürlere girer.

Geçmişteki pelvik inflamatuar hastalık (PID) ve / veya adneksiyal adezyon öyküsü olan kadınlar TVEC’den kaynaklanan komplikasyonlar açısından daha fazla risk altında olmasına rağmen, bir embriyonun uterusa taşınması enfeksiyona neden olma olasılığının çok daha yüksektir. Embriyo replasmanı, rahim altındaki genital bölgedeki bakterilerle infekte edebilen servikal mukus bariyerini ihlal etmeyi gerektirir.

Tüp bebek öncesi antibiyotik alımı ve araştırmalar

Ocak 2002’den Nisan 2004’e dek yapılan araştırmalarda, MD ve doğurganlık uzmanı Attila Toth, 52 çifti araştırdı. Birincil veya birden fazla başarısız IVF siklusundan sonra bu çiftler ile antibiyotik tedavisinden sonraki IVF sikluslarının sonuçlarını analiz etti. Araştırmasının sonucunda, “IVF siklusları sırasında belirli sayıda başarısızlık, gebelik seyrini ve / veya doğum şeklini etkileyebilecek intrauterin bir enfeksiyon kaynaklı” olarak belirtti.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1