Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik 1. Hafta

Centrum » Gebelik Rehberi » Gebelik 1. Hafta

Bebek sahibi olmayı çok isteyen çiftler, gebeliğe dair her konuyu ayrıntılarıyla bilmek isterler ve takip ederler. Gebeliğin birinci haftasında neler olduğu, ne gibi gelişimler yaşandığı da bu bağlamda merak edilmektedir. Genel olarak hamileliğin 3. ve 4. haftasında gebelik belirtileri fark edilebildiğinden çoğu zaman anne adayları birinci hafta gebe kaldıklarını bilmezler. Ancak bir sonraki adet döngüleri geciktiğinde ya da gebelik için doktor kontrolleri yaptırdıklarında fark edilen gebeliğin en son adet görülen dönemin sonunda gerçekleştiği düşünülür.

Hamileliğin 1. haftasında neler olur?

Hamileliğin birinci haftası olarak hesaplanan hafta, aslında kadının aylık periyodudur. Yani gebeliğin ilk haftası son adet döneminin ilk gününü takip eden hafta olarak hesaplanır. Ancak teknik olarak henüz gebelik gerçekleşmediği için birinci haftada, yumurta bırakılmıştır ve kendisini dölleyecek olan spermi beklemektedir. Döllenme bu süreci takip eden 14 gün içinde gerçekleşecektir. Adet döneminin bitişinde yumurtalıklarda bulunan yumurtanın tam olarak ne zaman döllendiği bilinememektedir.

Ancak gebelik dönemi 40 hafta olarak hesaplandığından, yumurta döllendikten 38 hafta sonra bebek doğduğu düşünüldüğünde, henüz yumurtanın döllenmediği hafta gebeliğin başlangıç haftası olarak kabul edilir. Birinci hafta, yumurta henüz döllenmediğinden, gebelik planlayanların yeme, içme, yaşam koşullarına dikkat etmeleri ve vücutlarına gebeliğe hazırlamaları gerekir. Adet bittiğinde yumurtalıklardan bırakılan yumurta, kendini dölleyecek olan sperm ile 1-2 hafta içinde karşılaşacak ve bu şekilde gebelik oluşacaktır.

Gebelik 1. haftasında anne adayı için neler değişir?

Gebeliğin başlayacağı, yani yumurtanın döllenmek için hazırlandığı hafta anne adayı fiziksel, ruhsal olarak hiçbir değişiklik hissetmez. Ancak kısırlık tedavisi görmekte olan ve hali hazırda döllenmenin takip edildiği anne adayları, bu konuda bilgi sahibi olabilirler. Bu hafta içinde bebek rahme enjekte olacağından anne adayının çok küçük miktarda kanaması olabilir. Bunun dışında ekstra bir yorgunluk ve göğüslerde şişkinlik de döllenmenin başarıyla gerçekleştiğinin göstergesi olabilir. Bu haftalarda çevredekilerin çok da mantıklı bulmadığı duygusal iniş-çıkışlar yaşanabilmektedir.

Bu ani duygu değişimleri, kadının hormonsal değişimlerinin ürünüdür. Ayrıca normal dışı bitkinlik yorgunluk hissi, sık sık tuvalete gitme isteği ve vücut ısısının ani yükselişleri hamileliğin başlamış olmasının annedeki yan etkileridir.

Gebeliğin 1. haftasında anne adayları nelere dikkat etmeliler?

Anne adayı gebeliğin başladığını öğrendiği andan itibaren diyet yapıyorsa, diyeti derhal bırakmalıdır. Ancak bu süreçte normal şartlarda dikkat ettiğinin 2-3 katı yediklerine, içtiklerine dikkat etmelidir. Zira hamilelikte gereğinden az yemek ya da fazla yemek zararlıdır. Gebelik öncesinde başlanmamışsa folik asit alımına, gebelik öğrenildiği günden itibaren başlanmalıdır. Eğer folik asit hap olarak kullanılamıyorsa; dana ciğeri, ıspanak, börülce, yer fıstığı ve portakal suyu folik asit açısından zengin olduğu için bu besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

Ayrıca günlük hayatında spor ve egzersize sıcak bakmayan kadınlar da dahil olmak üzere, her anne adayı her gün düzenli olarak hafif egzersizler yapmaya özen göstermelidir. Hiçbir egzersiz yapılamıyorsa bile günlük yarım saat civarında hafif tempolu yürüyüşler yapmak hem anne adayına hem de bebeğin sağlıklı gelişmesine yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak anne adayı sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkları varsa gebeliği planladığı andan itibaren bu alışkanlıkları terk etmeli ve sigara içilen ortamlarda bulunmamaya da özen göstermelidir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1