Centrum Tüp Bebek Merkezi

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?
Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Dondurulmuş ilk embriyo bebek, 1984 senesinde dünyaya gelmiştir. Embriyo dondurma yöntemi ile anne adayından toplanmış olan yumurtalar sayesinde yeniden tüp bebek tedavisine başvurma şansı doğmaktadır. Embriyolar, kaliteli ise ve annenin yaşı uygunken alınıyorsa, ileriki yaşlarda sağlıklı bebekler dünyaya getirme şansı artmaktadır. Bu sebeple de çiftlerin en merak ettiği konuların başında, “Embriyo dondurma işlemi nasıl yapılır?” sorusu gelmektedir.

Embriyo dondurma işleminin avantajları nelerdir?

  • Çiftin gebelik şansı artmaktadır. Tüp bebek tedavisinde transfer edilen embriyo sayısı kısıtlı olduğu için kalan kaliteli embriyolar daha sonra değerlendirilmektedir. Sonuç negatif olduğunda yeni bir ilaç tedavisi ve yumurta toplama işlemi yapılmadan tekrar bir embriyo transferi şansı olabilir. Bu sayede anne adayı daha az yorulur, maddi anlamda çifte yüklenen baskı azalır ve gebelik şansı artar. Gebelik canlı doğumla sonuçlandığında ise, sonraki yıllarda tekrar ikinci çocuk için ilaç tedavisine gerek kalmadan dondurulmuş embriyo kullanılabilir.
  • Özellikle PCOS yani polikistik over sendromu durumunda, hastaların yumurtalıkları çok fazla çalışıp gereğinden fazla yumurta ürettiğinde hormonlar artış göstermekte ve bu artış embriyonun anne rahmine tutunma ihtimalini azaltabilmektedir. Ya da aşırı yumurta üretimi devam ederek OHSS durumuna yol açabilmektedir. Böyle durumlarda hastalarımızın tüm embriyoları dondurularak hastanın genel durumu embriyo transferine hazır hale gelene kadar ertelenir.
  • Anne adayında tüp bebek tedavi sürecinde endometrium kalınlığı yetersizliği meydana gelebilir, endometrial polip tespit edilebilir ya da kırılma kanaması görülebilir. Bu gibi durumlarda da embriyolar dondurulur ve transfer daha sonra gerçekleşir.
  • Kanser tedavisinde ya da radyoterapisi öncesi embriyo dondurulması hastanın tedaviden sonra anne olma şansını koruma açısından önem teşkil eder.

Embriyolar nasıl dondurulur?

Embriyolar, gelişen teknolojik yöntemler sayesinde her evrede dondurulabilir. Embriyolar koruyucu bir solüsyonda çeşitli işlemlerden geçtikten sonra özel taşıyıcı aparatlara yerleştirilir. Bu aşamadan sonra ise sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede dondurulur ve her hastaya özel olarak tahsis edilen bölmelerde güvenle saklanmaktadır. Dondurulmuş olan embriyo hücreleri çözülecekleri zaman ise, sıvı nitrojenden çıkarılmaktadır. Ardından bu hücreler uygun sıcaklıklarda ve solüsyonlarda çözülmektedir. Ardından özel bir kültür ortamına alınan embriyolar, inkübatör adı verilen anne rahmini taklit eden özel cihazlara koyulur. Şayet embriyo iyi durumda ise transferleri yapılmaktadır.

Embriyolar ne kadar süre dondurulur?

Bu süre her ülke için farklıdır. Türkiye’de dondurulan embriyoların muhafaza edilme süresi 5 sene olup, süreyi uzatmak isteyenlerin gerekli mercilerden izin alması gerekmektedir.

Dondurulmuş embriyolar çözüldüğünde canlılık ve gebelik oranı nedir?

Dondurulmuş embriyoların çözülmesi durumunda, canlılık oranlarını koruma şansı oldukça yüksektir. Embriyoların canlılığını koruma oranları %95’e kadar çıkmaktadır. Başka bir deyişle, dondurulmuş olan her 10 embriyodan 9’u gebelik oluşma şansına sahiptir. Bununla beraber, farklı merkezlerde belirtilmiş olan düşük dondurma çözme oranlarının nedeni; yumurta ve sperm kalitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca embriyoların büyütülme ortamında yetersiz kalan laboratuvar koşulları da bu başarısızlığı etkiler. Embriyolar çözüldüğünde gelişimi güzel devam ediyorsa gebelik oranları, taze embriyo transferi ile aynı, hatta bazı durumlarda daha yüksek olabilir.

Çözülen embriyolar nasıl transfer edilir?

Anne adayının rahme embriyo transferine hazırlanması için ilk olarak endometriumun (Rahim duvarı) hazırlanması ve yeterli kalınlığa ulaşmasını sağlamak gerekir. Bunun için de öncelikli olarak doğal siklus ya da östorjen hormonu içeren ilaçlarla çok hafif bir tedavi ile hazırlanmış olması tercih edilir.

Dondurulmuş embriyo ile dünyaya gelen bebekler sağlıklı mı?

Dondurulmuş ve daha sonra çözülmüş olan embriyolardan dünyaya gelen bebeklerde herhangi bir anomali, zeka geriliği ya da farklı bir sorun açısından risk oranı saptanmamıştır.. Bu sebeple ilişki yoluyla elden edilen gebeliklerde meydana gelebilecek anomali risklerinden fazla bir risk beklenmez.

Daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1