Centrum Tüp Bebek Merkezi

Düşük Sperm Sayısı Nedir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Düşük Sperm Sayısı Nedir?

Düşük sperm sayısı, sperm sayısının gebelik için yeterli olmayabileceğini ifade eder. Sperm üretimi karmaşık bir süreçtir ve testislerin yanı sıra hipotalamus ve beyindeki sperm üretimini tetikleyen hormonlar üreten hipofiz bezlerinin normal çalışmasını gerektirir. Bu sistemlerden herhangi biriyle ilgili sorunlar sperm üretimini etkileyebilir. Ayrıca, anormal sperm şekli (morfoloji), hareket (hareketlilik) veya işlev sorunları olabilir. Bununla birlikte, genellikle düşük sperm sayısının nedeni belirlenmemiştir.

Düşük sperm sayısının tıbbi nedenleri nelerdir?

Düşük sperm sayısı bir dizi sağlık sorunu veya tıbbi tedavide sonrasında gelişen problemlerden kaynaklanabilir.

Varikosel:

Varikosel, testisin boşaltılmasına neden olan damarların şişmesidir. Erkek kısırlığının geri dönüşümlü en yaygın nedeni budur. Varikosellerin kısırlığa neden olmasının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, anormal testis sıcaklıklarının düzenlenmesi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Varikoseller, sperm kalitesinin azalmasına neden olur.

Enfeksiyon:

Bazı enfeksiyonlar, sperm üretimine veya sperm sağlığına müdahale edebilir veya sperm geçişini engelleyen yara izine neden olabilir. Bunlar arasında, epididim (epididymit) veya testislerin (orşit) iltihabı ve gonore veya HIV de dahil olmak üzere bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar bulunur. Bazı enfeksiyonlar kalıcı testis hasarına neden olsa da, çoğunlukla sperm alınabilir.

Boşalma problemleri:

Retrograd boşalma penisin ucundan çıkmak yerine semende orgazm sırasında mesaneye girdiğinde ortaya çıkar. Çeşitli sağlık koşulları, şeker hastalığı, omurilik yaralanmaları ve mesane, prostat veya idrar yollarının cerrahisi de dahil olmak üzere, boşalmanın gerilemesine veya eksikliğine neden olabilir. Bazı ilaçlar, alfa blokerleri olarak bilinen kan basıncı ilaçları gibi ejakülasyon sorunlarına da neden olabilir. Bazı ejakülasyon sorunları tersine çevrilebilirken diğerleri kalıcı olabilir. Çoğu durumda kalıcı boşalma problemi varsa, sperm hala doğrudan testislerden alınabilir.

Tümörler:

Kanserler ve habis olmayan tümörler, erkek üreme organlarını, üremeye bağlı hormon salgılayan bezler yoluyla (örneğin, hipofiz bezi) veya bilinmeyen nedenlerle etkileyebilir. Tümörleri tedavi etmek için cerrahi, radyasyon veya kemoterapi de erkek doğurganlığı etkileyebilir.

İnmemiş testisler:

Fetal gelişme sırasında bir veya iki testis bazen testisleri (skrotum) içeren karın içine karın altına inemez.

Hormon dengesizlikleri:

Hipotalamus, hipofiz ve testisler, sperm oluşturmak için gerekli olan hormonları üretir. Bu hormonlarda ve tiroid ve adrenal bez gibi diğer sistemlerde meydana gelen değişiklikler sperm üretimini zayıflatabilir.

Spermleri taşıyan tüplerin kusurları:

Birçok farklı tüp sperm taşır. Ameliyattan kazara yaralanma, önceki enfeksiyonlar, travma veya kistik fibroz veya benzeri kalıtsal hastalıklar gibi anormal gelişim gibi çeşitli nedenlerden dolayı bloke edilebilirler. Blokaj, testis içinde, testisin boşaltılmasında, epididimde, vaz deferens’de, ejakülatuar kanalların yakınında veya idrar yolunda tüplerde olduğu gibi herhangi bir seviyede ortaya çıkabilir.

Kromozom defektleri:

Bir erkeğin iki X kromozomu ile doğduğu ve bir X ve bir Y yerine bir Y kromozomunun doğduğu Klinefelter sendromu gibi kalıtsal bozukluklar erkek üreme organlarının anormal gelişimine neden olur. İnfertiliteye bağlı diğer genetik sendromlar kistik fibroz, Kallmann sendromu ve Kartagener sendromunu içerir.

Düşük sperm sayısı tedavisi

Düşük sperm sayısına sahip erkekler için tedavi seçenekleri hastanın durumuna göre değişir. Örneğin, cerrahi varikoselden muzdarip erkekler için en yaygın tedavidir. İdrar / üreme kanallarının enfeksiyonlarından dolayı düşük sperm sayımı için enfeksiyonu temizlemek için antibiyotikler reçete edilebilir. Düşük sperm sayımı nedeni hormon dengesizliğine bağlı olduğunda, ilaç ve hormon replasman tedavisi seçenekleri de kullanılabilir. Hastalar yardımcı üreme teknoloji tedavilerine yönlendirilir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1