Aşılama Nedir? Fiyatları Ankara - Centrum Clinic
Sizi ve Bebeğinizi Önemsiyoruz.. Hemen Randevu Al!

Blog

Aşılama

Aşılama Nedir

Aşılama

Spermlerin yumurta ile birleşmesini kolaylaştırmak için aşılama tekniğine bavurulur.  Aşılamanın diğer isimleri:

 • IUI (İntrauterin inseminasyon),
 • rahim içi inseminasyon ya da inseminasyondur.

Kısacası aşılama, bu uygulama için baba adayından semen yani meni örneği alınır, laboratuvar şartlarında özel bir şekilde yıkanır. Sadece canlı ve sağlıklı spermler alınarak daha sonra da rahmin içerisine aktarılır.

Semen örneğinin işlemden geçirilmesi tavsiye edilmez. Fakat spermlerin vajinada depolanmasının önüne geçecek durumlar mevcutsa fiziksel ya da psikolojik durumlarda aşılama, işlenmemiş spermin verilmesi ile de uygulanabilir.

İlk olarak erkekten elde edilen sperm örneği çeşitli özel solüsyonlarla yıkanır ve kaliteli, sağlıklı ve hızlı hareketli spermler ayıklanır. Bütün sperm ayrıştırma yöntemlerindeki esas hedef, daha hareketli, normal yapıda olan ve yeterli sayıda spermi olan konsantre semen sağlamaktır. Aşılama yapabilmek için 1 milyon hareketli sperme ihtiyaç duyulur.

Aşılama için baba adayının 3 gün cinsel perhiz yapması gerekir. Ardından semen (meni) örneği alınır. Laboratuvarda özel filtreler ve özel yıkama yöntemleri ile spermler işlenir.

Sperm hazırlandıktan sonra geçen süre en fazla 1 saat olmalıdır, kısa sürede aşılama gerçekleştirilmelidir.

Aşılama işlemleri çoğunlukla yumurtlama tedavileri ile beraber de uygulanabilir. Yumurtlama tedavisi (ovulasyon indüksiyonu), klomifen ya da gonadotropinlerle olabilir. İşlem öncesinde folliküller izlenir ve yumurtlama durumu takip edilir. Yeterli olgunluğa erişmiş follikül elde ettikten sonra bir “çatlatma iğnesi” (HCG) uygulanır. Ovulasyon yani yumurtlama bu iğneden 36 saat ardından olacağı için aşılama da bu süre sonunda uygulanır. Kimi zaman ise aşılama, yumurtanın kendi kendine gelişeceği adet süreçlerinde de uygulanabilir.

Aşılamadaki hedef;

 • rahim ağzını (serviks) devre dışı bırakmak,
 • daha fazla sayıdaki sağlıklı spermi rahim içine ulaştırmak,
 • rahim içinden de tüplere ulaşmasını sağlamak böylece hamileliği sağlamaktır.

Çünkü çeşitli durumlarda servikal mukus yani rahim ağzı salgısı sperm geçişi için engel teşkil eder. Aşılama ile sorun ortadan kaldırılır.

Aşılama nedir?

Aşılama tekniği bir sene süresince düzenli ilişkiye karşın hamilelik sağlayamamış ve kısırlık teşhisi almış kişilere yapılan bir yardımcı üreme tekniğidir.

Aşılama uygulaması kolay ve hızlı bir yöntemdir ancak aşılama yöntemine başvurmak için ilk olarak doğal yollarla hamile kalmak denenmelidir. Hamile kalmaya bir seneden fazla çalışılmış ise, gerkeli testler uygulanmalı ve aşılama yönteminin denenmesinde gerekir. Bu durumda herhangi bir sakıncı bulunmaz. Aşılama tekniği oldukça pratiktir ve bugünün teknolojileri ile ağrılı olmayan bir uygulamadır.

Aşılama kimler için uygundur?

Aşılama uygulaması sadece baba adayında işlenebilecek özellikte sperm saptanan, anne adayında yumurta gelişiminde problem bulunmayan kişilere uygulanabilir. Bu sebeple kısırlık problemi olan çifte, doktorları gerekli tetkik ve muayenenleri uygular ve durumu net bir şekilde değerlendirir. Bu sayede aşılama yönteminin uygun olup olmadığından emin olunur. Sperm ve yumurta ile alakalı sorunlar iyileştirilmeye ve düzeltilmeye çalışılır.

 • Yumurtlama işlev bozukluğu,
 • sperm hareket ve sayısındaki hafif düşüklük durumları,
 • sebebi açıklanamayan infertilite durumları,
 • vajinismus gibi sebepler dolayısıyla aşılama tedavisi denenebilir. Yumurta büyütmek için uygulanan hormonal tedavi ardından gelişen yumurtaya çatlatma iğnesi yaparak, meni ya da spermin hazırlanıp rahim içerisine özel bir katater yardımı ile bırakılması uygulamasıdır.

Aşılama öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Aşılama uygulaması öncesi uyulması gereken çeşitli kriterler vardır. Baba adayının sperminin etkili ve dölleyici olması adına son 48 saat içerisinde;

 • sigara,
 • alkol,
 • uyuşturucu,
 • ilaç almaması gereklidir.

Bu gibi etkenler spermin yapısını ve hareketliliğini olumsuz şekilde etkiler. Bunun dışında anne adayı için:

 • vajinal bir enfeksiyonu olmaması,
 • herhangi bir vajinal ilaç, krem ya da losyon kullanılmıyor olması gerekir.

Aşılama nasıl uygulanır?

Aşılama uygulaması birkaç dakikada tamamlanan ağrılı olmayan bir tekniktir. Jinekolojik muayenede olduğu şekilde yatırılan kişiye genel anestezi yapılmaz. Gerekli jinekolojik aletler kullanılır. Rahim ağzı araştırılan hastada özel bir katater yardımı ile rahim içerisine erişilir. Laboratuvarda hazırlanmış olan sperm rahim içerisine transfer edilir. Sperm ile yumurtanın kendi kendine döllenip rahime yerleşmesi ile uygulanan bu teknik neticesinde hamilelik oranları % 20 oranında arttırılabilir. Uygulama ardından hasta 20-30 dakika kadar dinlenir ve ardından günlük yaşantısına geri dönebilir.

İki defa aşılama yapıldıktan sonra hamilelik ve canlı doğum sağlanamayan kişiler yeniden değerlendirilmelidir. Gerekli görülürse tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır.

 • Aşılama kararı vermeden önce çiftin her ikisinin de infertilite yani kısırlık açısından bütün tetkikleri yapılır. Eğer ovulasyon indüksiyonu ( Yumurtalıkların uyarılması ) yapılacaksa uygun ilaçlarla desteklenerek ve seri ultrasonografilerle yumurta hücresi gelişimi saptanmalıdır. Bu hücre ya da hücreler yeterli boyuta ulaştığında çatlatma iğnesi yapılmalı.
 • İdeal olarak bu iğneden 32 – 36 saat sonra aşılamanın ( inseminasyon ) yapılması önerilir. Eğer gerek görülürse ultrason takipleri esnasında kanda östrojen değerlerine bakılabilir.
 • OHSS sendromu ( yumurtalıkların aşırı uyarılması ) yaşanması ya da oluşma şüphesi uyandırsa tedaviye ara verilebilir.
 • Aşılama gününden önce en az 3 gün süreyle erkek herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş ve boşalmamış olmalıdır. İşlem günü erkek klinikte semen örneği verir. Bunun için tercih edilmesi gereken yöntem mastürbasyondur.
 • Mastürbasyon esnasında kayganlaştırıcı vb. maddelerin kullanılması sperm kalitesini bozabileceğinden bu konuya dikkat edilir. Elde edilen semen örneği belirli kimyasal maddelerle işlemden geçirilip hazırlandıktan sonra ( yıkama ), aşılamaya ( inseminasyona ) hazır hale getirilir. Kadın jinekolojik muayene pozisyonunda uzanır. Spekulum takılır, serum fizyolojik ile temizlik yapıldıktan sonra uygun katater rahim ağzından, rahim içine ilerletilir. Enjektöre çekilmiş olan semen yavaş ve dikkatli bir şekilde bu katater vasıtasıyla rahim içine verilir. Daha sonra katater ve spekulum çıkartılır. Bir miktar semenin dışarıya geri gelmesi normaldir.
 • Aşılama ( inseminasyon ) kesinlikle ağrılı bir işlem değildir. İşlemden sonra kadın 10 – 15 dakika kadar uzanır ve daha sonra normal hayatına dönebilir. Zorunda olmamakla birlikte hastaya progesteron desteği verilebilir. Aşılamadan sonraki ilk 24- 48 saat ağır fiziksel aktiviteden kaçınılması tedavi açısında önemlidir. Ancak yatak istirahati gerekli değildir.
 • Aşılama sonrası 2 hafta içinde adet görülmez ise gebelik testi yapılır. Testin pozitif olması sonucunda uygun şekilde gebelik takiplerine başlanır. Negatif olması durumunda kadının adet kanamasının 3. günü yeni bir deneme için ilk ultrason incelemesine çağırılır.

Kimlere aşılama yapılıyor?

Aşılama yöntemi söz konusu olduğunda, başarı oranları hakkında çiftin doğru bilgilendirilmesi önemlidir. Bu sebeple de her çifte aşılama yönteminin uygulanması mümkün değildir. Şayet kısırlık sebepleri daha ciddi ise, zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başvurmanın gerekli olduğu durumlar olabilir. Aşılama tedavisi, 4 defa uygulanabilir. Başarı şansı her çifte göre değişse de %15 ile %30 arasında değişmektedir. Kadın, adetinin ilk günü muayene edilir ve ikinci ya da 3. Günü tedaviye başlanır. Şayet anne adayının rahminde herhangi bir sorun yoksa, zamanlanmış cinsel ilişki yönteminde olduğu gibi hormon iğneleri uygulanır. Bu sayede yumurtalıklar uyarılır ve yumurta takibi süreci başlatılır. Bu süreçte anne adayı sık sık ultrason ile kontrol edilir.  Daha sonra ise 10-12 günlük bir sürecin ardından yumurta çatlatma iğnesi uygulanır. Bu aşamada baba adayından sperm örneği alınır. Laboratuvar ortamında yıkanmış ve hazırlanmış spermler ise 36 saat sonra anne adayının rahmine yerleştirilir. Aşılama yöntemi sayesinde sperm hareketliliği ve kalitesi arttırılır. Bu sayede sperm, yumurtaya en uygun zamanda ulaşma şansı bulur.

Aşılama tedavisinin tutma şansı kaç?

Aşılama tedavisinde başarı oranı yani anne adayının gebelik elde etme oranları %20-30 arasında değişmektedir. Gebelik oranları çiftin kısırlık durumlarına ve yaş gibi birçok faktöre bağlı olarak değilir. Tedavi için yaş ilerledikçe başarı şansı da düşer. Bu sebeple de her çiftin tedavide elde edeceği başarı şansı farklı olacaktır.

Aşılama Tedavisi öncesi

 • Öncelikle hamileliğe engel olan nedenler iyice araştırılmalıdır.
 • Erkeğin sperm yapısının üremeye uygun olup olmadığı araştırılmalı.
 • Anne adayının rahim ve vajinal kontrolleri ve hormon kontrolleri yapılmış olmalı. Tüplerin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • İşlem öncesindeki 3 gün erkek cinsel ilişkiden uzak kalmış olmalıdır.
 • Bu süreçte öncelikle anne adayının psikolojik olarak rahat olması gerekmektedir. Bu anlamada anne adayının çevresindeki herkes bu konuda hassas davranmalı ve anne adayının rahatlamasına destek olmalıdır.
 • Çift zaten stresli bir süreç olan bu dönemde stresten tamamen kaçınmalıdır.
 • Bu dönemde çiftlerin biribirini desteklemesi ve duygusal olarak güç vermesi önemlidir.
 • Tedavi sürecinde çiftler mutlaka birlikte hareket etmeli ve muayenelere birlikte gitmelidir.
 • Çevreden gelen tepkilerden ve sorulardan kaçınmakta fayda vardır. Bu gibi durumlar adayları strese sokabilir.

Aşılama Tedavisi sonrası

 • Aşılamadan sonra anne muayene koltuğunda yarım saat dinlendirilmelidir.
 • Fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. (en az 2 gün)
 • Protein ağırlıklı beslenme sağlanmalı.
 • Mikrop kapmamaya dikkat edilmeli.
 • Uyku düzenine dikkat edilmeli.
 • Stresten kaçınılmalı.
 • 40 yaşın üzerinki hastalarda aşılama tekniği ile gebelik tercih edilmemektedir.
 • 7 denemeye kadar deneme yapılabilmektedir ancak genelde 4 denemeden sonra tüp bebeğe geçilir.
 • Eğer anne adayının yumurtlıkları fazla uyarılmış ise aşılama tedavisinden vazgeçilip tüp bebek tedavisi uygulanır.

Anne adayının aşılamadan önce yapması gerekenler

 • Anne adayının tedavi süreci boyunca her zaman rahat ve psikolojik olarak hazır hissetmesi gerekir.
 • Tedavinin fiziksel ve psikolojik olarak yorucu olabileceğini bilmelidir. Buna göre hayatındaki stres yaratacak alanlardan kişilerden uzak durması gerekir. Anne adayı pozitif bir tutum içinde olursa başarıda o denli kaçınılmaz olacaktır.
 • Her muayene ya da tedavinin ardından, merak ettiği tüm soruları çekinmeden doktoruna sorması gerekir. Bu sayede aklındaki sorulardan ve endişelerden kurtulmuş olacaktır. Aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin, duygularınızı açık bir şekilde paylaşın.
 • Gerekli bilgiyi doktorunuz size sağlayacaktır. Sizlerde bunlara dikkat etmeye özen göstermelisiniz.

Anne adayının aşılamadan sonra yapması gerekenler

 • Aşılama yapıldıktan sonra 10 dakika sırt üstü dinlemeniz yeterli olacaktır.
 • Ağır eşyaları kaldırmaktan uzak durun.
 • Kendinizi yoracak aktivitelerden uzak durmalısınız.
 • Doktorunuz, genel sağlık durumunuza göre cinsel hayatınız konusunda bilgi verecektir.
 • Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Enfeksiyon riski gibi mikroplu ortamlardan uzak durun.
 • Düzenli olarak uyuyun, düzenli olarak beslenin.
 • Aşılamanın yapıldığı gün banyo yapmayın.
 • Akıntı ya da kanama gibi belirtilerinize karşı duyarlı olun. Bunlar aşılama ile ilgili belirtiler değildir. Doktorunuza başvurun.
 • Aşılamadan 14 gün sonra gebelik testi yapılır. Bu gebelik testi, idrara ya da kana bakılarak yapılabilir.
 • Aşılama yapıldıktan sonra gebelik belirtileri en erken 3 hafta sonra başlar. Belirtiler, normal gebeliklerdeki gibi kendini belli etmektedir.
 • Aşılama tedavisinden 2 hafta sonra doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyiniz. Bu süreç dışında doktorunuza gitmenizi gerektirecek bir sorununuz yoksa keyfinize bakın.
 • Aşılama sonra ağrı duyulmaz. Ağrı duyulsa bile oldukça hafiftir. Ancak şiddetli ağrılarınız olursa, mutlaka doktorunuza başvurunuz. Bu ağrılar, aşılama tedavisi ile alakalı ağrılar değildir. Farklı bir sebepten ya da hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.
 • Aşılama tedavisinde ya da tedaviden sonra kanama olmaz. Ancak kimi zaman tedavi aşamasında az bir miktarda ya da lekelenme tarzında kanamalar görülebilir. Bu kanamalar gebeliğe engel değildir. Bu konuda endişelenmeyin. Bu kanama ya da lekelenme kısa süre içinde kesilir. Ancak çok kanamanız varsa ve kesilmiyorsa mutlaka doktora başvurun.
 • Aşılama sonrası progesteron kullanımı için mutlaka doktorunuzu dikkatli dinleyiniz. Progesteron, her merkezde aşılama sonrası kullanılmayabilir. Her kişide kullanılması mutlaka gerekmez. Bu sebeple doktorunuzun söylediklerine kulak verin.

Aşılama tedavisi öncesi yapılan testler

Anne adayında aşılama tedavisinden önce kısırlığın nedenini tespit etmek için bazı testler yapılır. Bunlar;

 • Jinekolojik muayene,
 • Rahim ve tüplerin değerlendirilmesi için rahim filmi (HSG)
 • Yumurtalıkların durumuna bakmak için hormon testleri,
 • Çeşitli özel durumlarda tanısal laparoskopi ya da histeroskopi istenebilir.

Aşılama yönteminde de kadının yaşı önemlidir. 40 yaş ve üzeri kadınlar için aşılama yöntemi pek uygun değildir. Yaşı aşılama tedavisi için elverişli olan kadınlara, tedaviden önce yumurtalıklarını uyarmak için ilaç kullanır. İlaç kullanmadan da aşılama tedavisi uygulanabilir ancak başarı şansının oldukça düşük olduğunu belirtmekte fayda var. İlaçsız tüp bebek tedavisinde başarı oranı yaklaşık olarak %5′dir. Çoğunlukla anne adayının yumurtalarının uyarılması adına ” letrazol” ve “klomifen sitrat “hapları ya da “gonadotropin” iğneleri uygulanır. Aşılama tedavisinden önce anne adaylarının yumurtalıklarının doğru bir şekilde uyarılması gerekir. İğne ile yumurtaların uyarılması, haplara oranla daha fazladır. İğne ile yumurtaların uyarımın da anne adayının gebe kalma şansı daha fazladır. Ancak iğne ile yumurta uyarımı biraz daha maliyetlidir.

Aşılama yönteminde anne adayının yaşı:

 • Yardımcı üreme yöntemlerinde olduğu gibi aşılama yönteminde de anne adayının yaşı başarı şansını etkiler.
 • Kadının yaşı 35 ve altında ise her aşılama döngüsünde başarı şansı %15-30 arasında değişebilir.
 • 35 ila 40 yaş arasındaki kadınların, doğurganlık ilaçları kullanırken aşılama kullanarak gebe kalma şansı yüzde 10’dur.
 • 40 yaşın üzerindeki kadınların aşılama yöntemi ile gebe kalma şansının yüzde 5’tir.

Aşılama yönteminde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Aşılama yöntemi uygulanan bazı kadınlara (özellikle yaşı ilerlemiş anne adaylarında) yumurtlama şanslarını arttırmak için doğurganlık ilaçları önerilebilir. Doğurganlık ilaçlarının kullanımı sayesinde aşılama yönteminde gebelik şansı artabilir. Enjeksiyonlar, Clomid ve aşılama yöntemi ile başarı elde edemeyenler için önerilen başka bir seçenektir. Doğurganlık uzmanı tüp bebek yani in vitro fertilizasyon (IVF) gibi bir başka doğurganlık tedavi seçeneğine başlamadan evvel enjekte edilen 3-6 kür aşılama yöntemini denemenizi tavsiye edebilir.

Aşılamanın (IUI) Uygulandığı Durumlar

Aşılama pek çok kısırlık sorunlarda uygulanabilir. Uygulaması kolaydır, pratiktir, maliyeti diğer yöntemlere göre daha uygundur ve herhangi bir riski yoktur. Bu sebeple tercih edilir. En yaygın olarak:

 • Erkek Faktörü olarak, Düşük sperm sayı ya da hareketlilik oranı
 • Endometriosis
 • Sebebi açıklanamayan İnfertilite
 • Servikal mukus sorunları
 • Rahim ağzının anatomik sorunları
 • Sperme karşı antikor mevcudiyeti
 • Kadın Faktörü olarak, yumurtlamanın olmaması ya da yetersiz olması
 • Cinsel işlev bozukluklarında tercih edilen bir teknik olmaktadır.

Bütün bu durumlarda, aşılama 4-6 kez denenebilir. Deneme sayısına uygulama sebebine, adayların genel sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına göre karar verilir.  Başarı oranları ise niçin bu uygulamanın kullanıldığına göre değişir. %5- 20 hamilelik şansı vardır.  Aşılamadan netice alınamıyor ise adaylarda Mikroenjeksiyon  (ICSI) yöntemi denenmelidir.

Aşılama Tedavisi İle ilgili Sıkça Sorulan Soruları

Aşılama hangi durumlarda uygulanabilir?

Aşılama infertilite yani kısırlık durumlarında uygulaması kolay, pratik, diğer tedavilere nispeten daha ekonomik ve risksiz bir işlem olduğu için bazı durumlarda ilk tercih olarak uygulanmaktadır. Genellikle aşağıdaki durumlarda:

 • Cinsel işlev bozuklukları
 • Endometriozis ( çikolata kisti )
 • Düşük sperm sayısı veya hareketlilik oranı
 • Açıklanamayan infertilite (kısırlık)
 • Rahim ağzına bağlı problemler
 • Sperme karşı antikor varlığı (İmmünolojik İnfertilite).
 • Kadında yumurtlamanın olmaması veya yetersiz olması durumunda uygulanmaktadır.

Aşılama her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de mutlaka bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir.

Aşılamanın başarı oranları nedir?

Aşılama işleminin başarısı her bir deneme için % 20’ye kadar çıkmaktadır. Genel olarak bir sınırlama yoktur. Ancak 6 – 7 denemeden fazlasının fayda sağlamayacağı için gerek duyulmaz. Şayet ilerleyen yaş faktörü ve infertilitenin boyutu söz konusu ise, direkt tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemlerine geçilebilir.

Aşılamada sperm kalitesinin önemi nedir?

Erkeğin sperm sayısı ve hareketliliği çok düşük ise aşılama tedavisinin başarısı da düşük olacaktır. Bunun nedeni ise yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip sperm hücrelerinin olmamasıdır. Bazı uzmanlar sperm yıkama işlemi uygulandıktan sonra ileri doğru hareketli sperm oranlarının en az ml’ de 1 milyonun üstünde olması gerektiğini savunmaktadır. Diğer önemli bir konu ise, spermlerin şekil bozukluklarıdır. Aşılama tedavisi öncesinde sperm şekilleri detaylı olarak incelenmeli ve normal görünümlü sperm sayısının en az %4-5 olması istenmektedir. Spermlerin sayı ve hareketliliği iyi olsa bile, şekil bozukluğundan dolayı yumurtanın kabuğunu delip içerisine girmesi sorun olduğu için, tedavi başarısız olabilir.

Spermleri hazırlama (yıkama) işlemi nedir?

Aşılama yöntemi için erkekten alınan semen, laboratuvar ortamında yüzdürme ya da gradient adı verilen yıkama işlemine maruz bırakılarak, sperm dışında kalan tüm salgılardan arındırılmasını sağlar. Bu sayede rahim kasılmalarına neden olabilecek bileşenlerden ve rahimde enfeksiyona yol açabilecek bakterilerden temizlenmiş olur. Sperm yıkama işlemi spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini arttırmaya yönelik uygulanmaktadır. Yıkanmış olan spermler, çok az bir miktarda kültür sıvısı içine konularak hem sayı hem de hareketliliği artırılmış olarak aşılamaya hazır hale getirilir.

Aşılama ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler nelerdir?

Aşılama tedavisinin en ciddi risklerinden birisi çoğul gebelik vakasıdır. Eğer kontrol edilmesine rağmen 3’ten fazla yumurta gelişimi söz konusu ise tedavi iptal edilerek o ay cinsel birliktelik yasaklanmalıdır. Diğer bir durum ise yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucunda OHSS’nin meydana gelmesidir. OHSS yumurtalıkların fazla büyümesi, hormon düzeylerinin artması ve karında sıvı toplanmasına neden olan durumdur. Aşılamanın ardından nadirde olsa enfeksiyon söz konusu olabilir. İşlem uygulanırken, vajinanın ve rahim ağzının yeterince hijyenine dikkat edilmez ise, mikrobik ortamda aşılamanın yapılması enfeksiyon olasılığını arttırır.

Aşılama ağrılı bir işlem midir?

Aşılama işlemi ağrısız ve acısız bir işlemdir. Fakat normalde muayene dahi olamayan ve vajinismus sorunu olan kadınlarda bazen aşılama işlemi düşük doz bir anestezi altında yapılabilmektedir.

Aşılama sonrası hastanede yatmak gerekir mi?

Aşılama yapıldıktan 15-20 dakika sonra sadece uzanarak dinlenmek yeterli olmaktadır. Onun haricinde uzun süreli istirahat etme veya çalışmama gibi bir durum yoktur. İşlemden bir gün sonrada cinsel ilişki serbesttir.

Başarılı bir aşılama için şartlar nelerdir?

Başarılı bir aşılama için gereken koşullar;

 • Öncelikle olgunlaşmış bir yumurtanın sağlanması gerekir. Eğer kadında yumurtlama problemi varsa çeşitli yumurtalam ve çatlatma iğneleri ile bu sorun çözülmelidir.
 • Rahim içi tüpler sperm ile yumurtanın buluşmasına mani olmamalıdır. Uygulamadan önce rahim tüplerinin açık olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Erkeğin menisinde sperm olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli ve buradaki sorun yıkama yöntemi ile yok edilmelidir.
 • Son olarak da embriyonun tutunacağı endometrial zarda yani rahim içi zarında bir patoloji yada hastalık bulunmamalıdır.

Aşılama başarı oranları Nedir?

Aşılama uygulandığı çiftlerde %5-20 oranında gebelik ihtimalini arttırır. Uygulama sayısı arttıkça şansta artar ancak 7 denemeden fazlası önerilmemekte ve tüp bebek uygulamasına geçilmektedir.

Aşılama tedavisi ne kadar sürer?

Aşılama tedavisi anne adayının adet kanaması ile başlar. Aşılama yöntemi yaklaşık olarak 15 gün içinde tamamlanır. Hasta, adetin ilk günü muayene edilir ve adetin 3. Ya da 5. Günü tedavi için işlemlere başlanır. İlaçların etkinliği ve yumurta gelişimi sık sık kontrol edilir. Ultrason ile yumurtaların gelişimine bakılır.  Şayet yumurtalar istenilen seviyeye gelmiş ise çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesinin yapılacağı zaman baba adayından sperm örneği alınır. Daha sonra elde edilen spermler laboratuvar ortamında hazırlanır ve en kaliteli spermler seçilerek rahmin içine bırakılır.

Aşılama yöntemi ile gebelik şansı nedir?

Aşılama tedavisinde başarı oranı tüp bebek yöntemine kıyasla daha az olabilir.  Fakat normal bir adet döngüsünde gebelik şansını %20 oranında arttırır.

Aşılama yöntemi başarılı olamamışsa ne olur?

Aşılama yöntemi oldukça pratik bir yöntem olduğu için yaklaşık 4 defa denenebilir. Bu denemeler başarıya ulaşmamışsa tüp bebek tedavisine başvurmak gerekir. Eğer anne adayının tüplerinde tıkanma ya da yapışıklı söz konusu ise, aşılamadan önce laparoskopi yapılması gerekebilir. Şayet çiftin yaş durumu dezavantajlı ise bir defa aşılama yöntemi denenir ve ardından tüp bebek tedavisine geçilebilir.

Aşılamada dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?

Aşılama işleminin başarısı için gerekli olan ilk kural, uygulamayı yapacak merkezin tecrübesi ve güvenilirliğidir. Bu doğrultuda işlemin yapılacağı ortamında temiz ve steril olması gerekir. Kısacası aşılama pratik bir uygulama olmasına rağmen, başarılı olabilmesi için merkez seçimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Uygulamadan sonra anne adayının sigara ve alkolden uzak durması, doktorun önerilerini dikkate alması ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca aşırı efor sarf ettirecek fiziksel aktivitelerden uzak durulması, ağır eşya kaldırmaması ve stresten uzak durulması gerekir. Aşılama sonrasında anne adayının dikkat etmesi gerekenler ve merak ettiği sorular aşağıdaki gibi olmaktadır:

Aşılamadan sonra ağrı olur mu?

Aşılama anesteziye gerek duyulmayan oldukça pratik bir işlemdir. Bu nedenle kişiyi rahatsız edebilecek ciddi bir ağrı durumu yaşanmaz. Ancak herkesin fizyolojik karakteri ve ağrı eşiği değişkenlik gösterdiği için, bazı hastalarda ağrı olmazken bazılarında hafif ağrı görülebilir. Genel olarak aşılama yöntemi ağrı ve acı hissine neden olan bir işlem değildir. Eğer uygulamadan sonra herhangi bir ciddi ağrı durumu yaşanıyor ise mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Aşılama sonrasında kanamanın olması normal mi?

Aşılama işleminden sonra herhangi bir kanamanın olmaması gerekir. Fakat bazı hastalarda işlem sırasında servikste küçük çaplı lekelenme şeklinde kanama meydana gelebilir. Ancak bu durumda nadir olarak yaşansa da, meydana gelen kanamanın gebelikle ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Bu tarz kanamalar uygulamayı takiben bir gün sürmektedir. Fakat kanama 3 günden fazla sürüyor ve lekelenme şeklinde değil ise, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Eğer uygulamadan 15 gün sonra kanama meydana geliyor ise, halk arasında üstüne adet görme olarak ifade edilen implantasyon kanaması söz konusu olabilir. Bu kanama embriyonun rahme yerleştiğinin göstergesidir.

Aşılamadan sonra progesteron hormonun kullanılması gerekir mi?

Aşılamadan sonra progesteron hormonun kullanılması gerektiği konusunda bir zorunluluk yoktur. Bazı merkezlerde progesteron hormonu kullanımı olmadan tedavi uygulanabilmektedir. Ancak aşılama tedavisini yürüten uzman doktorun tekniği doğrultusunda kullanılabilir.

Aşılama sonrasında cinsel birliktelik sakıncalı mıdır?

Bu konuda kesin bir bilginin verilmesi mümkün değildir. Ancak doktorunuz bu konu hakkında detaylı bilgi verecektir.

Aşılamadan kaç gün sonra gebelik testi yapılır?

Normal gebeliklerde olduğu gibi aşılamadan 15 gün sonra gebelik testi yapılabilir.

Aşılamanın pozitif çıkması halinde neler yapılması gerekir?

Uygulamadan 15 gün sonra yapılan gebelik testi ile pozitif sonuç elde edilmiş ise, zaman kaybetmeden anne adaylarının doktora başvurması ve gebelik durumunu araştırması gerekir.

Aşılamanın negatif çıkması halinde ilk adet kanaması ne zaman meydana gelir?

Aşılama tedavisinin başarısız olması halinde, uygulamadan yaklaşık olarak 15 gün sonra adet kanaması meydana gelir. Eğer testin negatif çıkmasına rağmen herhangi bir kanama durumu gözlenmiyorsa, mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Aşılamadan sonra gebelik ne zaman ultrasonda görüntülenebilir?

Normal gebeliklerde olduğu gibi anne karnındaki bebeğin tam olarak görülebilmesi için en az 5 haftanın geçmesi gerekir. Bu süre zarfında aşılamadan 20 gün sonra yapılan ultrason kontrollerinde bebek görülebilir.

Aşılamadan sonra akıntı gibi lekelenme tarzında kanama olur mu?

Aşılama işleminde ve sonrasında kanama ya da akıntı durumu olmamaktadır. Ancak bu tarz şikâyetlerin varlığında mutlaka doktora başvurulması önerilir.

Aşılamadan sonra banyo yapılabilir mi?

Aşılama işleminden sonra anne adayının banyo yapmasını engelleyecek bir durum yoktur. Ancak aşılamadan 2-3 gün sonra yapılması önerilmektedir.

Aşılama tedavisi boyunca anne adayının uyması gereken beslenme programı var mı?

Normal gebeliklerde olduğu gibi aşılama yöntemi ile elde edilen gebeliklerde de, anne adayının gereksinimi olan vitamin ve minerallerin karşılanması gerekir. Bunun haricinde uygulaması gereken herhangi bir beslenme programı yoktur. Ancak sağlıklı gebelik süreci ve sağlıklı bebekler için en önemli faktör, beslenmedir.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)