fbpx

Blog

Doğum

Yumurtlama Takibi

Yumurtlama takibi sorusu çok yaygındır ve mevcut çoklu çözümler vardır. Düzensiz dönemler, ovulasyonun izlenmesinde ve hamile kalmanın en iyi zamanının ne zaman cinsel ilişkide bulunacağına dair zorluk yaratmaktadır. İyi haber şu ki, düzensiz periyotlarla ovülasyon takibi yapmak oldukça kolay. Modern tıbbın ilerlemesiyle ovülasyonunuzu çok iyi bir hassasiyetle izleyebilirsiniz. Yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini bilmek, genellikle gebe kalmaya çalışanlar için bir güven duygusu yaratır.

Yumurtlama takibi hesaplama:

Düzensiz adet dönemi ile yumurtlama takibi

  • Çift yumurtlama takibi

Bir takım cihazlar kullanarak ovülasyonun düzensiz periyotlarla izlenmesini sağlayabilirsiniz. Araçlardan bazıları, Doğurganlık Bilinci veya Doğal Aile Planlaması adı verilen aile planlaması yaklaşımında bulunur.

  • Adet takvimi

Adetiniz düzensiz olsa da, birkaç nedenden ötürü bir takvimde izlemek iyidir. Öncelikle, size bir model veren bazı ipuçlarını fark edebilirsiniz. İkinci olarak, doğurganlık sorunlarınız varsa, izleme çabalarınızdan gelen veriler, jinekoloğunuz veya doğurganlık uzmanınızla paylaşmanız için değerli bilgilerdir.

  • Servikal Mukus

Ovulandığınızda servikal mukus değişir. Menstrüel döngüden sonraki ilk birkaç gün boyunca servikal mukus daha kuru olmaktadır. Yumurtlama takvimi yaklaştıkça, servikal mukus bol, kaygan, berrak ve bir formda bulunur.  Yumurtlama takibi bu şekilde yapılabilir.

  • Bazal Vücut Sıcaklıkları

Vücudunuzun sıcaklığı yumurtlamanın başlangıcında değişkenlik göstermektedir. Bazal vücut sıcaklığını takip ediyorsanız, ovulasyon oluştuğunda sıcaklıkta bir artış meydana gelir. Bu size yumurtlamanın yaklaştığına dair bir işarettir. Bazı insanlar düzensiz dönemlerle ovulasyonu manuel olarak izlemek hantal buluyor. Yumurtlama öngörücü kitleri ve doğum kontrol monitörleri sizin için takibi yapan araçlardandır. Maalesef, düzensiz dönemler, özellikle de daha uzun sürelerle aylarca daha fazla test yapmak zorunda kalacaksınız.

Kadınlarda yumurtlama dönemi belirtileri

Yumurtlamadan 24-48 saat sonra vücut ısısında artış meydana gelir. Yumurtlama kitleri, bu artışı algılayarak yumurtlama dönemini tespit eder. Bazal vücut ısısı ve servikal mukoza grafiği, vücudunuzun değişimlerini takip etmenize yardımcı olmaktadır. Bu sayede yumurtlama tespit edilebilir. Bazal bir termometre sayesinde servikal mukus kontrol edilebilir. Bu ısılar kayıt altına alınarak, arttığında yumurtlama döneminde olduğunuzu tespit edebilirsiniz. Gebe kalma şansınızı arttırabilmek adına yumurtlama takibi yapmanız oldukça önemlidir. Bununla beraber yumurtlama takibi, gebelikten korunmak için de önemlidir.

Kadınlarda yumurtlama kaç gün sürer?

En verimli döneminiz yani yumurtlama dönemi yaklaşık dört, beş gün sürer: ovulasyondan üç gün öncesinden bir gün sonrasına kadar. Bu günlerde cinsel ilişkide bulunmak önemlidir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk