Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebekte HCG Değerleri

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebekte HCG Değerleri
Tüp Bebekte HCG Değerleri

Başlıklar

HCG veya insan koryonik gonadotropin, gebelikten önce annenin kanında veya idrarda tespit edilebilen gebelik tarafından üretilen bir hormondur. Bu hormon, “gebelik testi” ile aramamız gereken şeydir. HCG, ilk önce çok hassas HCG testleri (araştırma deneyleri) ile yumurtlamadan 7-8 gün sonra kanda saptanabilir. Gerçek hayatta, kan gebelik testleri, HCG enjeksiyonu veya LH dalgalanmasından 10-11 gün sonra pozitif (> 2 mIU / ml) olacaktır. Genel olarak, tüp bebekte HCG değerleri her hamilelikte 2-3 günde iki katına çıkacaktır. Normal gebeliklerin% 85’inde HCG düzeyi her 72 saatte bir çift olacak. HCG düzeyleri gebeliğin yaklaşık 8-10 haftasında tepe noktasına, daha sonra gebeliğin geri kalanı için daha düşük seviyelerde kalarak düşüş gösterir.

Hamilelikte belirli bir süre için “normal” HCG düzeyinde büyük bir farklılık vardır.

Doğurganlık tedavisinin bir parçası olarak bir HCG enjeksiyonu yapan kadınlar için, hormona, doza ve bireysel kadına bağlı olarak, sisteminden temizlenmesi yaklaşık 5-14 gün alır. Bu, bir HCG enjeksiyonundan 14 gün sonra yapılan gebelik testlerinin yorumlanmasında sorunlara neden olabilir.

Tüp bebek uygulanan her hasta / çift, büyük bir duygusal, fiziksel ve finansal yatırım yapar. Tüp bebek tedavisinde; en az iki kantitatif beta hCG kan testi yapılır (2-4 gün arayla). “Beta” gebelik testi sonuçlarının raporlanması, 2. kan testi sonuçlarının ortaya çıkıncaya dek ertelenmesi en iyi sonuçtur. Bunun nedeni, başarılı bir IVF sonucu (genç kadınlarda) siklusların% 50-55’inde en iyi sonucu verecektir (dikkate değer istisnalar dışında IVF’nin bir yumurta vericisi ve genetik olarak [CGH] test edilmiş “yetkili” embriyoların transferi). Bu nedenle, beta hCG testi uygulanan hastalardan rasyonel beklentilere sahip olmak için hastalara danışmak önemlidir. Hastalara, “iyi haberler” duyacakları için “kötü haberler” elde etme olasılığının yaklaşık olarak yüksek olduğu için, beta hCG sonuç raporunu nasıl, ne zaman ve kimden alacaklarını tam olarak bilgilendirmek de aynı derecede önemlidir.

Gebelik hormonu nedir?

Bir embriyo implante olmaya başlar ve kök sistemi (trofoblast) uterus astarını (endometriyum / desidua) istila etmeye başlar başlamaz, alıcının kan akışına “gebelik hormonu” insan koryonik gonadotropini (hCG) salmaya başlar. Yumurta alınmasından yaklaşık 12 gün sonra, günde 9 gün sonra, 3 embriyo transferi ve blastokist transferinden 7 gün sonra kadın, niceliksel beta hCG kan gebelik testi yaptırmalıdır. O zamana kadar, yumurta alımı için gelişmekte olan yumurtaları hazırlamak için enjekte edilen neredeyse tüm hCG kadının kan dolaşımından ayrılmış olmalıydı. Böylece test edilen kan ml’si başına> 5 IU hCG’nin saptanması embriyonun implante edilmeye / başlamaya başladığının bir göstergesidir. Üçüncü taraf IVF (yani Yumurta bağışı, gestasyonel surrogacy, embriyo evlat edinme) veya dondurulmuş embriyo transferleri ile hCG “tetik atımı” uygulanmadığından, kandaki hCG’nin herhangi bir miktarının saptanması anlamlı kabul edilir.

Tüp bebekte HCG değerleri kaç olmalı?

Genellikle, hCG’de (1. ve 2. test arasında) başlangıçtaki artış yavaş (her 48 saatte bir çift başarısızlık) olur. Bu olduğunda, 3 ve bazen de 4üncü hCG testi 2 günlük aralıklarla yapılmalıdır. 3. ve / veya 4. testte iki katına çıkmamak kötü bir prognostik işarettir. Genellikle başarısız veya “işlevsiz” implantasyona işaret eder, ancak bazı durumlarda yavaş yükselme hCG seviyesi tubal (ektopik) gebeliğe işaret edebilir. Teşhis, ektopik hamileliğin semptomlarını veya işaretlerini saptamak için ek seri kan hCG testi, ultrason muayeneleri ve klinik izlem gerektirir.

Bazı vakalarda, 1. beta hCG seviyesi yüksek başlar ve bundan sonra her 2 günde bir yeniden katlanmaya başlamak için 2. test ile düşer. Bu bazen başlangıçta birden fazla embriyo yerleştirildiğini ve bunlardan birinin yenik düştüğünü ve bir tanesinin sağlıklı bir tek gebeliğe devam etmek için hayatta kaldığını ileri sürer. IVF kliniği personeli, hCG gebelik testi sonuçları ile birlikte hasta / çifti (ve uygun olduğunda doktoru bilgilendirir) çağırır. Çoğu kez, IVF doktoru veya hemşire koordinatörü, tüm hamilelik testlerinin yapılmasını sağlamak için doktorun ofisinde çalışacaktır. Hasta / çift kendi düzenlemelerini yapmayı tercih ederse, IVF programı bu testlerin nasıl / ne zaman ve nerede yapılması gerektiği konusunda ayrıntılı talimatlar vermelidir.

Seri kan kantitatif beta hCG gebelik testleri bir veya daha fazla embriyonun implante edilebileceğini gösterdiğinde, bazı IVF hekimleri, günlük embriyo (lar) a desteklemek için günlük progesteron enjeksiyonlarını veya vajinal hormon fitillerini birkaç hafta kullanmalarını savunurlar.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1