Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebekte Hamilelik Haftası Hesaplama

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebekte Hamilelik Haftası Hesaplama
Tüp Bebekte Hamilelik Haftası Hesaplama

Başlıklar

Tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama, birçok anne adayının kaç haftalık gebe olduklarını bilmesine rağmen kendi mahremiyetlerinde gerçekleştirdikleri bir hesaptır. Ancak bazı anne adayları IVF yani tüp bebek ya da mikroenjeksiyon gibi yöntemlerin uygulanması sebebiyle kafa karışıklığı yaşayabilir.

Tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama nasıl yapılıyor?

Klasik tüp bebek tedavi yönteminde ya da mikroenjeksiyon yöntemiyle uygulanan tüp bebek tedavisinde hamilelik haftası hesaplama yöntemleri aynı olmaktadır. Her iki yöntemde de hamileliğin kaç haftalık olduğunu hesaplamak için embriyonun transfer edildiği tarih dikkate alınır. Embro transfer edildiğinde gebelik 2 haftalık olarak kabul edilir. Ardından geçen haftalar bu tarihin üzerine eklenir. Normal yollarla meydana gelen gebeliklerde de son görülen adet tarihi dikkate alınır. Ancak unutulmaması gereken tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar sebebiyle son görülen adet tarihi yanlış olabilir. Bu sebeple de embriyo transfer tarihi dikkate alınır.

Blastokist transferi yapılan hastalarda hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Blastokist transferi nedir?

Blastokist transferi yapılan hastalarda da transfer tarihi dikkate alınmaktadır. Bu aşamada anne adayları embriyo transferi 3. Gün, blastokist transferi 5. Gün yapıldığı için kafa karışıklığı meydana gelebilir. Ancak genel transfer tarihi hesaplanmaktadır.

Embriyo transfer tarihine göre tüp bebekte hamilelik haftası nasıl hesaplanır?

Anne adaylarının sorduğu en yaygın soru ise, neden gebelik haftası embriyo transferi ile iki haftalık kabul ediliyor, olmaktadır. Çünkü aslında bu 2 haftada henüz yumurta toplama işlemi bile gerçekleşmemiştir. Gebeliklerde hamilelik haftası son adet tarihine göre hesaplanmaktadır. Bu sebeple de embriyo transferinden 2 hafta önce adet başlamış gibi düşünülerek ona göre hesaplama yapılır. Bu şekilde bütün gebelik süresi 40 hafta olacak şekilde izlenir. Son adet kanamasının başladığı tarih transfer tarihinden 2 hafta önce olmasa dahi, burada transfer tarihi önemlidir, çünkü burada net olarak büyüklüğü bilinen bir embriyo mevcuttur.

Doğum tarihiniz genellikle 40 haftalık bir ortalama gebelik haftasına göre hesaplanır. Bu, son adet döneminin ilk tarihinden itibaren hesaplanan bir tahmindir. Şimdi bir kadının yumurtlamadan önce hamile kalamayacağını biliyoruz ve ovulasyon, dölleme ve konsept menstrüasyon döngüsünün başlangıcından yaklaşık 14 gün sonra ortaya çıkıyor. Bu nedenle, 28 günlük döngü olan bir kadının son dönemi 1 Ocak’ta gerçekleştiyse, doğum tarihi 8 Ekim’dir. Bununla birlikte, bebek muhtemelen 14 Ocak civarında düşünülmüştü. Bu embriyonun yaşı sadece 4 haftadır iken 1 Şubat’ta yani doktor 4 haftalık hamile olduğunu söyleyecektir! Bununla birlikte, kadınların büyük çoğunluğunun menstrüasyon döngüsünü iyi bilmesi nedeniyle, adetleri kolaylaştırmak için menstruel yaşın klinik uygulamada gebelikten kalma için kullanımı kolay ve kullanışlıdır.

Tüp bebek tedavisinde, son adet döngü sürenizi hesaplamak için son tarihinizi kullanmanız gerekmez, bu daha biyolojik olarak güvenilirdir. Sorun şu ki, embriyo transferi tarihinden veya döllenmenin tarihinden itibaren gebelik yaşınızı hesaplarsanız, doğum öncesi yaşı değil, adet dönemindeki gebeliğin yaşını hesaplamak için kullanıldığından doğum uzmanınız karıştıracaktır. Bunun anlamı, aslında daha bilimsel olarak doğru olsanız bile, klinisyenlerin kullandığı normlara uymanız gerekir.

Her tüp bebek hastası yumurtladığı tarihi bildiği için (= yumurta toplamanın günü), menstrüel yaşınızı hesaplamak kolaydır. Sadece ovulasyon tarihinizden 14 çıkartın.

Ultrason taramaları başka gebelik hesaplayıcısıdır. Sonograf cihazı bebeği çok hassas bir şekilde ölçebilir ve makine bebeğin yaşını hesaplamak için bir bilgisayar kullanıyor olsa da (ve buna dayanarak, beklenen son tarihi bildirir), lütfen ultrasonik makinenin bilgisayarı kullanmasına rağmen Hesaplamalarını yapın, bunlar yalnızca tahminlerdir ve yumurta toplama tarihine dayanarak hesapladığınız tarih kadar kesin değildir! Embriyolar farklı oranlarda büyüdükleri için ultrasonografi ölçümleri standart olarak alınamaz. Bu sebeple de tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama transfer edilen gün ile yapılmaktadır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1