Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Elde Etme Oranı

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Elde Etme Oranı
Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Elde Etme Oranı

Tüp bebek tedavilerinin başarısı her geçen gün artış gösterse de, bu başarının oluşumunda rol oynayan önemli faktörleri de bünyesinde barındırır. Genellikle normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin genel sorunlarını kısırlık olarak adlandırabiliriz. Gerek kadın gerekse erkekten kaynaklanan başlıca problemler nedeniyle başarı sağlanamaya bilir. Tüp bebek tedavilerinde en büyük sorun kadınların yumurta kaynaklı hastalıklarında doğabiliyor. Özellikle gebeliğin oluşması ve devam etmesi için gerekli koşulların sağlanması başarı oranını etkilemektedir.

Kadının ilerleyen yaş faktöründen dolayı yumurtalıklarının işlevini yitirmesi başarı şansını azaltan en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca buna bağlı olarak yaşanan birçok sorun olabiliyor. Erkeklerde ise sperm şekillerinde bozukluk, hareketsizlik veya sperm üretiminin olmaması gibi durumlar başarılı bir tüp bebek için sorun teşkil edebiliyor.

Ama bu gibi durumlarda tüp bebek tedavi yöntemlerinin alternatif çözüm yolları sayesinde çiftlerin yüzünü gülümsemekte oldukça başarılı olmuştur. Tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısı sadece tedavinin gerçekleşmesiyle sağlanamamaktadır. Çiftlerin birbirine karşı anlayışlı tutumu ve desteği, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve en önemlisi stresten arındırılmış hayatlar, tüp bebek tedavisinde başarıyı elde etme yollarında gerekli adımlarıdır.

Tüm bu faktörler haricinde tedaviyi uygulayan merkezlerin seçimi de, başarı oranlarında etkili olmaktadır. Çiftler özellikle tedaviye başlamadan önce başarı oranları yüksek merkezler seçmelidirler. Ayrıca tedavi yöntemlerinin teknolojik gelişmelere uyum sağlamalı ve uzman ekip tarafından titizlikle sürdürülmesi gereken bir tedavi olduğunu bilmelisiniz.

Tüp bebek tedavisinde öncelikle hasta ile hekim arasında diyaloğun sağlıklı bir şekilde sağlanması; hastaların sağlık durumları, bebek sahibi olabilme şansları ve kendilerini bekleyen zorlu süreç konusunda yeterince bilgilenmeleri açısından önem taşımaktadır. Tüp bebek uygulamalarında başarının arttırılması için, çiftlerin tedavi hakkında gereken bilgiye sahip olması, tedaviye stresli bir bakış açısıyla yaklaşmaması, tüp bebek tedavisinin yapılacağı merkezin seçimi, bu tedaviye olan inançları ve kendilerinde olabilecek diğer olumsuzlukları tedavi öncesinde gidermeleri gerekir. Tüp bebek tedavisinde başarının artması için, en önemli unsur kadının yaşı ve strestir. Genç ve sağlıklı kadınlarda kaliteli yumurta elde etme ve yeteri kadar yumurta rezervi olması yüzünden başarılı bir uygulama yapılmaktadır.

Başarıyı Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kadın Yaşı

Kadınlarda özellikle 35 yaştan sonra yumurtalıklarda bulunan hücreler hızla tükenmekte ve sayı olarak yeterli olsa bile çoğunlukla kalitesi bozulabilmektedir. Bu durum tüp bebekteki başarı şansını düşüren en önemli faktördür.

Yumurtalık Rezervi

Yaş ilerledikçe yumurtalıklardaki hücre sayısı azalır. Ama bazen genç kadınlarda da görülen bu durumda yüksek dozda yumurtlama ilaçları kullanılsa dahi cevap alabilmek zordur. Yumurta hücrelerindeki bu azalma tedavi şansını azaltan diğer önemli konudur.

Kadın ve Erkekte Elde Edilen Hücrelerin Yapısı

Kadınlarda yaş ilerledikçe düşen yumurta kalitesi, genç kadınlarda da bazen görülebilmektedir. Elde edilen yumurta hücreleri yeterli sayıda olmasına rağmen istenen olgunlukta olmazsa, maalesef kaliteli embriyo oluşamamaktadır. Erkeklerde ise sperm hücrelerindeki sayıdan çok yapısal anormallikler başarıyı etkilemektedir. Özellikle ağır yapısal anomaliler içeren spermler ile yapılan tüp bebek tedavilerinde döllenme oranı ve kaliteli embriyo elde etme oranı oldukça düşüktür. Bu durum hem hamilelik şansını azaltır, hem de hamilelik oluşsa bile düşük yapma riskini arttıracak kadar önemli bir faktördür.

Kadınlarda Rahim İçi Zarındaki Problemler

Rahim iç zarının buraya yapılan müdahaleler ile zarar görmesi ve incelmesi sık görülen bir durumdur. Sağlıklı embriyo sağlansa bile tutunması zorlaşmaktadır. Bu nedenle rahim iç zarında hasar şüphe edilen durumlarda tüp bebek tedavisi öncesi histeroskopi ile rahim iç zarı incelenerek sorun tespit edilip, giderildikten sonra başarı şansı arttırılabilir.

Rahim Kanallarında Genişleme ve Sıvı Birikimi

Rahim kanallarında enfeksiyon veya geçirilen operasyonlara bağlı olarak yaşanan tıkanıklık ve tüplerde sıvı birikmesi, tüp bebek tedavisinden önce mutlaka tedavi edilmesi gereken sorunların başında gelmektedir.

Tüp Bebek Laboratuvarının Başarıya Etkisi

Tüp bebek uygulamalarının gerçekleştirildiği laboratuvarların gerek çalışanlar, gerek kullanılan malzeme ve teknikler açısından sistemin başarısında en önemli faktörlerden birisini oluşturmaktadır. Yanlış izlenen adımlar, sağlık koşullarına aykırı laboratuvar şartları, hatalı sonuçlar elde etme gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu yüzden seçilen merkezlerin laboratuvar ortamlarını araştırmadan önce tedaviye başvurmayınız.

Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğe ait faktörlerin yanında tedaviyi yapan merkezin fiziksel şartları ve tüp bebek ekibinin tecrübesi ve titizliği de çok önemli bir rol oynamaktadır. Tüp bebek laboratuvarının dünya kalitesi standartlarında olması gerekli, canlı doğum oranı ve uygulama yöntemleri başarı için önemli özelliklerdir. Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan çiftin değerlendirilmesi ve kısırlığa neden olan faktörlerin tespit edilerek tüp bebek işleminden önce tedavisi, bu yöntemin başarısını önemli derecede etkilemektedir.

Tüp Bebek Tedavilerinin Başarı Oranı

Sağlıklı bir çiftin, bir ayda hamilelik sağlayabilme şansı % 20- 25’tir. Bu oran, yardımcı üreme yöntemleri ile birlikte artış göstermektedir. Umut vadetmesine rağmen başarılı bir hamilelik ve bebek sahibi olma konusunda hiçbir IVF yani tüp bebek programı, gebelik garantisi veremez. Hamilelik tek bir olguyla açıklanamayacak kadar karışık ve zincirleme ilerleyen etkenlerden oluşur. Bunların en az birinin sağlanamadığı takdirde başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Kısırlık sorunuyla başa çıkmasına rağmen hala bilinemeyen nedenlerden dolayı tedavinin garantisini veremeyiz. O yüzden bu tedavi sürecinde sabırlı ve istikrarlı olmalısınız. Tüp bebek tedavisinin başarı oranının, tedavinin yürütüldüğü merkez ve sizin tutumunuzla beraber arttığını söyleyebiliriz.

Akupunktur Uygulaması Başarıyı Destekliyor

Akupunktur, iğne, lazer gibi uyaranların vücut üzerinde tanımlanmış belirli akupunktur noktalarına uygulanması ile sinirsel iletişimi düzenleyip, otonom sinir sisteminin sempatik ve parasempatik bölümleri arasındaki dengeyi kurarak organizmanın sağlığa kavuşmasını sağlayan bir yöntemdir.

Ayrıca akupunktur tedavisi merkezi sinir sisteminin belli bölgelerinde endorfin adi verilen morfin benzeri maddeleri salgılatarak ağrı tedavisinde etkili olmaktadır. Akupunktur, artık tüp bebek tedavisinde tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı engelleyen önemli faktörlerden biri anne adayında oluşan aşırı stresin neden olduğu başarısızlardan dolayı akupunktur tedavisi önerilmektedir. Döllenmiş yumurtanın transferden sonra tutunup yerleşeceği endometrium adlı tabakanın yeterli damarsal olgunluğa ve kalınlığa ulaşamaması gibi durumlar söz konusu olmaktadır.

Bu yöntem sayesinde belirli noktalara yapılan uyarı ile tüm vücutta beta- endorfin denen bir kimyasal maddenin salgılanması artmaktadır. Bu artış ile GnRH ( Gonadotropin releasing) hormon salınımı ve dolaylı olarak vücudun ürettiği steroid ve gonadotropin hormonlarının salgılanması artmaktadır. Ek olarak akupunktur uygulaması sonrasında uterusa ( Rahme ) olan kan akımını artar, endometrium olgunlaşır ve sonuç olarak rahimde gebeliğin oluşmasını kolaylaştıran koşullar sağlanır.

Akupunktur yöntemi endometrium olarak adlandırılan rahim içerisindeki bu tabakanın yeterli kalınlığa ulaşmasına katkı sağlıyor.

Akupunktur ruhsal durum üzerine de dengeleyici bir etki yaptığından dolayı bu stres etkisin de büyük oranda ortadan kaldırır. Böylece tüp bebek uygulaması öncesinde ve sonrasında akupunktur tedavisi gören anne adaylarının başarı şansı akupunktur tedavisi görmeyenlere göre daha fazla artış göstermektedir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1