Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Embryoscope Cihazı Nedir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Embryoscope Cihazı Nedir?
Tüp Bebek Embryoscope Cihazı Nedir?

Isı ve nem bakımından anne rahmi ile aynı özelliklere sahip olan, anneden alınan yumurtaya babadan alınan spermin enjekte edilmesi ile elde edilen embriyoların, anne rahmine yerleştirilene kadar muhafaza edildiği ve embriyoların gelişim evrelerinin her anının gözlenebildiği cihazın adına, ‘’embryoscope cihazı‘’ denir.

Bu cihaz sayesinde anne rahmine benzeyen embryoscope içindeki embriyolar, gelişir ve gelişmelerini sürdürürler. Ve gelişimin her evresi bu cihaz sayesinde izlenebilmektedir.

Embriyoların çoğalmaları, bölünme zamanları, bölünmelerinin simetrik olup olmadığı, bölünme hızları embriyoların gelişiminde takip edilen önemli etkenlerdendir. Bu cihaz tüm bu gelişim evrelerinin izlenerek gebelik için en uygun embriyonun seçilerek anne rahmine enjekte edilmesine olanak sağlamaktadır. Uzmanlara en uygun embriyonun seçilmesine olanak sağladığı gibi anne baba için de bebeklerinin ilk saatlerini izleme imkânı sağlamaktadır.

Tüp bebek uygulamasının başarısız olmasının nedenlerinden biri gebelik için uygun olmayan embriyonun anne rahmine transferi işlemidir. Bu cihaz embriyo seçimi ile ortaya çıkacak problemleri ortadan kaldırarak, tüp bebek başarısının % 9 oranında artmasını sağlamıştır. Embriyonun gelişiminin her evresi uzmanlar tarafından gözlenmekte, istenilen zamanda değerlendirilme yapılmasına olanak sağlamakta, 10 dakikada bir fotoğrafı çekilerek bilgisayarda arşivlenmektedir.

Embryoscope cihazı sayesinde, tüp bebek uygulamasındaki insan hatalarını, risklerini düşürerek başarı şansını arttırmaktadır.

Embryoscope Kimlere Uygulanır?

  • Embryoscope, daha önce tüp bebek uygulaması yapılan ve başarısız sonuçlanan hastalara,
  • Yumurta sayısı, yumurta kalitesi yitiren anne adaylarına,
  • Sperm kalitesi, sperm hareketliliği, şekli, sayısı düşük olan erkeklere,
  • Embriyo kalitesinin düşük olması nedeni ile hamile kalamayan 35 yaş üstü kadınlara önerilir.

Embryoscope Cihazının Amacı

Embryoscope Tüp Bebek laboratuvarlarında kullanılan güvenli bir inkübasyon sistemidir. Geleneksel inkübatörlerden farkı içerisinde embriyoları görüntülemek amacıyla tasarlanmış dâhili bir kameranın bulunmasıdır. Bu sayede, yumurta ve spermin bir araya getirilmesinden itibaren, döllenme ve embriyo transferi aşamasına kadar yaklaşık 5 gün süren embriyo gelişim takip süreci hızlandırılmış bir video görüntüsü şeklinde izlenebilmektedir.

Embriyoların Tüp Bebek Laboratuvarında geçirdikleri 5 gün sonunda amaç, normal ve anormal döllenen yumurtaları ayırt etmek, embriyonun bölünme aşamalarını kontrol etmek, hızlı veya yavaş gelişen embriyoları takip etmek ve böylece transfer edilecek en iyi embriyoları seçerek gebelik şansını arttırabilmektir. Fakat bu aşamaların takibi için embriyolar, sabit ısı, karbondioksit, oksijen ve azot seviyelerine sahip, kültüre edildikleri inkübatörlerden belirli zaman aralıklarında çıkarılıp, kültür koşullarını etkilememek için mikroskop altında çok kısa bir süre içerisinde değerlendirilmektedirler.

Embriyo gelişiminin hızlı ve dinamik bir süreç olması nedeniyle embriyoların inkübatörlerden sık sık çıkarılması embriyo kalitesini etkileyebilmektedir. Ayrıca, embriyoların gelişim evrelerini bütünü ile izlememiz mümkün olamamakta ve embriyolar hakkındaki değerlendirmenin anlık görüntülerden alınan bilgi doğrultusunda yapılmasına neden olmaktadır.

Bu amaçla geliştirilmiş olan yeni inkübatör sistemi Embryoscope, embriyolara güvenilir ve kontrollü bir kültür ortamı sunarken cihazın içerisinde bulunan kamera, embriyoların sürekli izlenmesine imkân sağlamaktadır.

Tüp bebek tedavilerinin sürekli artan başarısının desteklenmesi için, tüm yenilikler takip edilip, uygulanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, sürekli embriyo izleme sistemi olan Embryoscope cihazı hemen hemen tüm merkezlerde kullanılmaya başlamıştır.

Embriyo Transferinin Önemi

Tüp bebek tedavisi emek isteyen bir süreçtir. Her daim olası durumlara hazırlı olmanız ve yapmanız gerekenleri aksattırmadan uygulamanız gerekir. Başarıyı etkileyen birçok faktör vardır. Anne ve baba adayının yapması gerekenlerin haricinde, doktorlarına düşen görevleri doğru bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Özellikle tedavinin kritik evresi ve son aşaması olan embriyo transfer işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmesi önemli faktördür. Bebek yerleştirmede doktorun tecrübesi, iyi bir el manipülasyonu embriyo transferinin iyi geçmesine yol açarak başarılı olma şansını arttırmaktadır.

Çiftlere özellikle tüp bebek tedavilerine başlamadan önce, kendilerini ve bebeklerinin oluşumu açısından doğru tercih yapmaları gerektiğini tekrarla vurguluyoruz.
Doğru merkez seçimi, doğru şartlar ve atılan doğru adımlar sizi hayallerinize kavuşabileceğiniz tek yol olduğunu bilmelisiniz. Asla ümidinizi kaybetmeyin ve sabırlı olun.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1