fbpx

Blog

Doğum

Suda Doğum

Alternatif doğum yöntemleri arasında popülerliğini koruyan suda doğum, küvet ya da havuzun 37 derece su ile doldurulması ile hazırlanan alanda yapılmasıdır. Doğumu yapan anne adayı suya girdikten sonra, suyun devamlı olarak temizlenmesi gerekmektedir. Doğum sırasında kan, amniotik sıvı, idrar ya da buna benzer sıvılar akacağı için devir dair yapma sistemi olan bir küvet tercih edilmelidir. Suda doğum oldukça faydalıdır. Kadının su içerisinde sakinleşmesi sağlanırken, ağrıların azalmasına yardım eder ve suyun basınç gücü sayesinde rahme giden kan basıncının artmasını sağlar. Bu sayede rahim bölgesi daha kolay açılır. Ilık su sayesinde vajenin ağzı genişler ve bu sayede doğum sırasında yırtılma riski düşer. Anne adayı su içerisinde daha rahat hareket edebilir. Bebeğin su dolu bir keseden yeniden suya doğması da yumuşak ve stressiz şekilde olur. Normal doğum ya da sezaryen doğuma göre bebekler daha az ağlar. Ancak suyun devir daim yapmaması durumunda, suya annenin dışkısı bulaşabilir. Bu durumda da dışkılardaki mikroplar bebeğe bulaşabilir.  Anne adayının uzun süre suda kalması ile ateşi çıkabilir. Ateşlenen anne adayının bu ateş kan akımını yükseltir. Bu gibi noktalar da suda doğumun dezavantajıdır. 

Suda doğum hangi durumlarda yapılmaz?

  • Herpes gibi üreme organlarında enfeksiyon problemi olanlarda,
  • Bebeğin makat ile doğum kanalına indiği durumlarda,
  • İkiz-üçüz gibi çoğul hamilelik durumlarında,
  • Erken doğum riskinde,
  • Hamilelikte tansiyon yüksekliğinde,
  • Diyabet (şeker) hastası olan anne adaylarına,
  • Bebekte gelişme geriliği tespit edildiğinde,
  • Bebeğin kalp atışlarında azalma ya da anormal durumların tespit edildiğinde,
  • Amnion sıvısında yoğun mekonyum (bebeğin dışkısı) tespit edildiği durumlarda suda doğum yapılması tavsiye edilmez.

Suda doğumda amaç nedir?

Suda doğum sayesinde, doğum yapacak olan anne adayının stresi azalır. Doğum, ılık su ile beraber daha sağlıklı gerçekleşir. Sancılar hafiflet. Suda doğum yapılması durumunda ağrı kesici kullanımı azalmaktadır. Doğum daha kısa sürede tamamlanır.

Suda doğum nasıl uygulanır?

Her hastane suda doğum gerçekleştirmez. Suda doğumun gerçekleşebilmesi için hastanenin özel olarak bu küvetleri ve sistemlerinin olması gerekmektedir. Suda doğum için suyun derecesi 37 derece olmalıdır.  Doğumu gerçekleştirecek olan doktor ya da hemşire ve doğum için gerekli olabilecek ekipmanlarla suya girerler. Doğumu gerçekleştirirler. Suyun ısına dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak su anne adayının kan dolaşımını bozabilir. Bundan dolayı da suyun sıcaklığı kontrol altında tutulmalıdır. Anne adayının tansiyonu sıcak suda aniden düşme gösterebilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk