Centrum Tüp Bebek Merkezi

Pelvik Enfeksiyon Nedir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Pelvik Enfeksiyon Nedir?
Pelvik Enfeksiyon Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık veya PID, bir kadın üreme sisteminin organlarının bir enfeksiyonudur. Bunlar arasında uterus, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve serviks bulunur. Genellikle klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (STI) sebep olur ve antibiyotikler ile tedavi edilir.

PID’in herhangi bir belirtisini erken fark edemeyebilirsiniz. Ancak enfeksiyon kötüleştikçe, aşağıdaki belirtiler meydana gelmektedir:

 • Alt karın ve pelvis ağrısı
 • Vajinanızdan hoş olmayan bir koku ile ağır deşarj
 • Dönemler arasında kanama
 • Seks sırasında ağrı
 • Ateş ve titreme
 • İşemekte zorlanma

Bunlardan herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın. PID, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin, gebe kalamama veya pelvik bölgenizde gitmeyen ağrıya neden olabilir. Bazı durumlarda, PID daha şiddetli semptomlar gösterebilir ve acil servise gitmeniz gerekecektir. Aşağıdaki durumlar söz konusu ise mutlaka tıbbi yardım almalısınız:

 • Alt karnında şiddetli ağrı
 • Şok belirtileri, bayılma gibi
 • Kusma
 • 101 F’den yüksek ateş

Bunların bazıları ayrıca apandisit veya ektopik gebelik (rahim dışındaki fallop tüplerinde meydana gelen gebelik) gibi ciddi tıbbi durumların belirtileri olabilir. Bunun için hemen tıbbî yardıma ihtiyacınız olacaktır. Pelvik inflamatuvar hastalık (PID), rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklar da dahil olmak üzere kadın üst genital sisteminin bir enfeksiyonudur.

PID, yaygın bir durumdur, ancak İngiltere’de kaç kadın etkilendiğinden emin değil. Çoğunlukla cinsel yönden aktif olan 15-24 yaş arasındaki kadınları etkiliyor. PID genellikle belirgin semptomlara neden olmaz. Çoğu kadının, aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilen hafif semptomları vardır:

 • Pelvis etrafında ağrı veya alt karın (karın)
 • Pelviste derin hissedilen cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrı
 • İdrara çıkma sırasında ağrı
 • Dönemler arasında ve seks sonrası kanama
 • Ağır adet dönemleri
 • Olağandışı vajinal akıntı, özellikle sarı veya yeşilse

PID tedavisinin geciktirilmesi veya tekrarlanan PID atakları olması, ciddi ve uzun vadeli komplikasyonlar oluşturma riskinizi artırabilir.

PID’yi teşhis etmek için basit bir test yoktur. Teşhis, belirtilerinize ve vajinal (iç) muayene sırasında hassasiyet bulgularına dayanır. Vücudunuz ve rahim ağzınızdan (rahmin boynu) sürüntü alınacaktır, ancak negatif sürüntüler PID’yi ekarte etmez.

Pelvik enfeksiyon nedenleri nelerdir?

Çoğu PID vakası, vajinadan veya serviksten daha yukarıya üreme organlarına yayılmış bir bakteri enfeksiyonundan kaynaklanır.

Pek çok farklı bakteri türü PID’e neden olabilir. Dört vakanın birinde, bunun nedeni klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (CYBE). Diğer birçok vakada, normalde vajinada yaşayan bakterilerden kaynaklanır.

Pelvik enfeksiyon tedavisi nasıldır?

Erken dönemde teşhis konulursa, PID genellikle 14 gün süren bir dizi antibiyotik ile tedavi edilebilir. En olası enfeksiyonları, çoğunlukla enjeksiyonu ve tabletleri kapsayan bir antibiyotik karışımı verilir.

Enfeksiyonun temizlenmesini sağlamak için tüm süreci tamamlamak ve bu süre zarfında cinsel ilişkiden kaçınmak önemlidir. Son cinsel partnerlerinizin, tekrarlanan enfeksiyonu veya başkalarına bulaşmasını durdurmak için test edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Komplikasyonlar

 • Fallop tüpleri, PID’den etkilenirse, sıkılaşabilir ve daralabilir. Bu yumurtaların yumurtalıklardan rahimden geçmesini zorlaştırabilir.
 • Bu, gelecekte ektopik hamilelik şansınızı (rahim yerine fallop tüplerinde bir gebelik) artırabilir ve bazı kadınları infertil hale getirebilir.
 • Durumun bir sonucu olarak PID’li 10 kadından yaklaşık 1’inde infertilite olduğu tahmin edilmektedir. Tedaviyi geciktiren veya tekrarlayan PID atakları geçiren kadınlar en çok risk altındadır. Bununla birlikte, PID için tedavi edilen kadınların çoğunun hâlâ sorunsuz hamile kalabilmeleri mümkün.

Cinsel sağlık muayenesi gelene kadar her zaman yeni bir cinsel eşle birlikte prezervatif kullanmanız durumunda PID riskinizi azaltabilirsiniz. Chlamydia genç erkekler arasında çok yaygındır ve çoğu semptomları yoktur.  Bir bobin yerleştirilmesi veya kürtaj gibi invaziv bir jinekolojik prosedür gerekiyorsa, önceden bir check-up yaptırmalısınız.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri

Bir CYBE’yi hemen tedavi etmek sizi PID almanıza engel olabilir. CYBE semptomları, PID semptomlarına çok benzer. Bunlar, hoş olmayan bir kokuya sahip vajinanızdan ağır akıntı, işemek sırasında ağrı ve periyotlar arasında kanamayı içerir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1