Centrum Tüp Bebek Merkezi

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Normal Doğum Ne Kadar Sürer?
Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Normal doğumun evreleri

Normal doğumun başlangıç zamanı, rahim ağzının açılmaya başladığı ve doğum sancılarının düzenli olarak seyrettiği süreç olarak kabul edilir. Ortalama olarak 5 ya da 10 dakikada bir, anne adayı sancı hisseder. Düzenli sancıların hissedildiği anda rahim ağzı henüz kapalıdır. Doğumun aktif bir şekilde başlamasından sonra ilk kez doğum yapacak anneler için rahimde saatte 1 santimlik bir açılma olur. Rahim ağzı bu süre içerisinde 10 santimetreye kadar açılabilir. Bu duruma tıp literatüründe tam açılma denir. Bu doğumun ilk evresi olarak kabul edilmektedir.

Rahim ağzının tam açılmasının ardından, doğumun ikinci evresi başlar. Bu evre, bebeğin doğduğu evredir. Anne, ıkınmaya başlar ve yarım saat ile bir saat arasında doğum gerçekleşir. Bebeğin dünyaya gelmesi ve plasentanın ayrılması ise üçüncü evre olarak kabul edilir. Üçüncü evre bebeğin plasentadan ayrılması ile tamamlanmış olur.

Doğum süresini etkileyen faktörler

İlk kez doğum yapan annelerin normal doğum süresi, daha uzun sürmektedir. Annenin yaptığı doğum sayısı arttıkça, doğum süresi kısalmaktadır. Annenin ilk doğumu ortalama olarak 10 saatte tamamlanırken, ikinci ya da üçüncü gebelikte yaptığı doğum, ortalama olarak 5 ila 7 saatleri arasında tamamlanmaktadır. Şayet gebelikle ilgili bir sorun varsa, bebekle ya da plasenta ile ilgili problemler meydana gelmiş ise, doğum şeklinin değiştirilmesi ya da acil cerrahi müdahale gerekiyor ise doğum süresi uzayabilir.

Normal doğum ne kadar sürer?

Anne adayı ilk çocuğunu dünyaya getirecekse normal doğumun süresi ortalama 10 ila 15 saat kadar sürebilir. Anne ikinci çocuğunu dünyaya getirecekse bu süre 6 ila 8 saat arasında sürmektedir. Anne üçüncü ya da dördüncü çocuğunu dünyaya getirecekse bu süre daha da kısalacaktır. Ortalama olan bu doğum sürelerinin annenin veya normal doğum esnasında yaşanabilecek aksaklıkların o günkü durumuna göre değişkenlik gösterebileceği de unutulmamalıdır.

Normal doğumun birinci evresi

Doğumun birinci evresi doğum sancılarının başladığı evredir. Doğum sancıları, yalancı sancılarla karıştırılmamalıdır. Bu sebeple de annenin doğum sancısı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yalancı doğum sancısı, şiddetini arttırmayan ve pozisyon değiştirmekle geçen sancılardır. Ancak gerçek doğum sancıları, annenin dinlenmesi, uzanması ya da ayağa kalkması ile geçmez. Gerçek doğum sancıları her 5 veya 10 dakika da bir anne tarafından hissedilmektedir. Ayrıca annenin rahim ağzı, her 1 saatte bir doğum için açılma gösterecektir. Sancılarla beraber rahim ağzının açılma süresi anne adayının ilk gebeliğinde ortalama olarak 10 ila 12 saatlik zaman diliminde tamamlanır. Bu süre annenin ikinci veya üçüncü çocuklarında daha kısadır.

Normal doğumun ikinci evresi

Normal doğumun ilk evresi tamamlandıktan sonra ikinci aşama olan annenin ıkınma evresi başlar. Bu evre, rahim ağzı 10 cm kadar açıldıktan sonra başlar. Şayet anne, ilk bebeğini dünyaya getirecekse ıkınma 50 dakika kadar sürer. Anne, ikinci ya da üçüncü çocuğunu dünyaya getirecekse bu süre kısalır.

Normal doğumun üçüncü evresi

Normal doğumun üçüncü evresi, bebeğin anne karnından çıktığı ve plasentanın da vücuttan atıldığı evredir. Doğumun üçüncü evresi, 5 ila 20 dakika arasında sürmektedir. Doğumun bu aşaması da geçildikten sonra anneye son kontroller yapılır. Bu kontrollerde annede kanama veya yırtık olup olmadığına bakılır. Epizyotomi yani doğum kesisi uygulanmış ise, anneye dikiş atılma aşamasına geçilir. Dikiş işlemi ortalama 20 dakika sürer. Tüm bu işlemlerin ardından anne doğum masasından alınarak bebeği ile odasına alınmaktadır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1