fbpx

Blog

Tüp Bebek

Mikroçip Tekniği Nedir?

Mikroçip Tekniği Nedir?

Sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi iyi olmasına rağmen gebelik elde edilemeyen, gebelik elde edilse bile düşükle sonuçlanan ya da embriyoların genetik analizlerinde normal embriyoya rastlanmayan çiftlere uyguladığımız bir yöntemdir. Spermin baş kısmındaki genetik materyalin olgunlaşma sonrası geçirdiği süreçte oluşan DNA hasarlarının ekarte edildiği ve sağlıklı spermlerin seçilip işleme alındığı bir uygulamadır.

Sperm Dna Hasarı Nedir?

Kısırlık problemi yaşayan çiftlerin yaklaşık %35’inde sadece erkek faktörü temel nedendir. Kadın faktörü de dahil edildiğinde bu oran %40 – %50’lere ulaşmaktadır. Günümüzde, erkek infertilitesinin değerlendirilmesinde rutin semen analizi kullanılmaktadır ancak bu soruna sahip erkeklerin yaklaşık %25’inde normal semen analiz sonuçlarına rağmen kısırlık kesin tanısı rutin semen analizi ile konulamamaktadır.  Bu sebeple de kısır ya da kısır olmayan erkeği kesin olarak birbirinden ayıracak, hamilelik sonuçlarını tahmin edebilecek yeni belirteçlere ihtiyaç oranı yükselmiştir ve dikkatler sperm DNA bütünlüğü üzerine yoğunlaşabilmiştir.

Bu Test Nasıl Yapılmaktadır?

Merkezimizde erkek hastalarımıza rutin semen analizi yanında mutlaka sperm DNA testi de uygulamaktayız ve bunların sonucuna göre hangi mikroçipi uygulayacağımıza karar vermekteyiz. Oluşmuş DNA hasar miktarına göre hastamıza uygulayacağımız mikroçip modeline karar verip, hastadan ardışık sperm örneği alıp mümkünse ikincisi ile uygun mikroçip yöntemini uygulamaktayız.

Yarar Oranı Nedir?

Özellikle iyi embriyo geliştirme oranı 25-30 oranında artış göstermekte, 5. Gün olarak tanımladığımız blastosist embriyo düzeyine ulaşma oranımız ciddi bir şekilde artış göstermekte, embriyo gerileme ve duraksama oranlarımız da aynı şekilde düşmektedir.. Özellikle sigara içen, yoğun sıcağa veya radyasyona, kimyasal veya uzun süreli ilaç tedavisine maruz kalmış hasta grubumuzda başarı oranı daha da artış göstermektedir.

Sperm Seçimi Tüp Bebek Tedavisine Etkisi

Var olan over rezervi üzerinden, elde ettiğimiz yumurtaları ve sayısını değiştiremediğimiz gibi, yumurta seçimi yapmaksızın indüksiyon aşamasında geliştirilip, yumurta toplama işlemi sonrası elde edilen yumurtaların hepsini kullanmak zorundayız. Bununla birlikte, sperm seçimi yapabilmek daha mümkündür. Bu yöntem sperm DNA bütünlüğünü koruyan spermlerin seçimini sağlamakla birlikte bize başarılı döllenme ve embriyo gelişimi açısından büyük bir avantaj sunmaktadır. Tüp bebek başarımız iyi embriyo elde edebildiğimiz kadar gebelik elde etmekle mümkündür.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk