fbpx

Blog

Doğum

Kimyasal Gebelik

Pozitif bir gebelik testinden sonra bir hafta sonra adetin başlaması kafa karıştırıcı ve korkutucu olabilir, ancak bu durum aslında oldukça yaygındır. Kimyasal gebelik, düşüklerin %75’ini oluşturan bir gebelik kaybı olarak sayılır. Kimyasal gebelik, sıklıkla yaşanan bir durum olmasına rağmen birçok kadın bunu fark etmemektedir. Son adet döneminizden yaklaşık üç hafta sonra, döllenmiş bir yumurta rahim içine nüfuz eder ve plasenta haline gelerek hücreler kan veya idrar testinde algılayacak kadar yüksek hCG gebelik hormonu seviyeleri üretmeye başlarlar. Bununla birlikte, herhangi bir nedenden dolayı implantasyonu tamamlanmaz. Bununla beraber bir ultrasonografi, gebelik kesesi veya plasenta gelişimini algılayamaz. Pozitif gebelik testinden sonra ağır kanamalarınız (kramp olup olmadığı) varsa, kimyasal hamilelik yaşayabileceğiniz için derhal doktorunuzu arayın.

Kimyasal gebelik neden olur?

Kimyasal gebeliğin anlaşıldığı sırada bir yumurta ve bir sperm, hızla hücre bölünmesi yoluyla büyümeye başlayan bir zigot oluşturmak için kromozomları (her ortaktan 23’ü) birleştirir. Bu süreç boyunca bazen bir hata olur, çok fazla kromozom üretir veya yetmez. Rastgele ortaya çıkan ve herkes tarafından görülebilen bu kromozomal anormalliklerin en erken gebelik kayıplarının arkasında olduğuna inanılıyor ve kesinlikle hamile kalmanızın ve ileride hamile kalmanın mümkün olmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte, çeşitli ileri risk faktörleri (ilerlemiş maternal yaş dahil – yani 35 yaşında veya daha büyüksünüz – pıhtılaşma bozukluğu veya tiroid rahatsızlığı gibi tanı konulmamış tıbbi problemler), sizi kimyasal gebelik riskine daha fazla maruz bırakabilir. Pozitif bir gebelik testi sonrasında hafif lekelenme veya kanama varsa, mutlaka kimyasal hamileliğiniz olduğu anlamına gelmez (aslında hafif implantasyon kanaması – bazı kadınların yaşadığı – hamile olduğunuzun bir işaretidir). Öte yandan, şiddetli kanamalar, menstrüel gibi kramplar ve vajinadan doku geçişi kimyasal gebelik belirtileri içindedir.

Kimyasal gebelik kaç gün sürer?

Tıbbi olarak, kimyasal gebelik, hamileliğin asla gerçekleşmediği bir döngüye benzemektedir. Kimyasal gebelik anne adayının hatalarından kaynaklanmaz. Pek çok düşük yol, kromozomal kazalardan kaynaklandığından, bunları önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bir veya iki kimyasal gebelikten geçmek tahripkâr olabilir, ancak bu alarm için bir sebep değildir. Arka arkaya üç kimyasal düşük varsa, doktorunuz sizi bir infertilite uzmanına göndermeden önce kendisine neden olan tıbbi problemleri gidermek için testler yapmak isteyebilir. Bir sağlık durumu kimyasal hamileliklerine katkıda bulunuyorsa, çoğu sağlıklı bir bebeği almaya devam edebilmek için tedavi edilebilir.

Kimyasal gebelik belirtileri

Kimyasal gebelik, hamileliğin erken döneminde gerçekleştiğinden, kadınlar, kimyasal hamilelik yaşarken gebe kaldıklarını bile bilmiyor olabilirler. Pozitif bir gebelik testini takiben hafif lekelenme veya kanama, düşük yapmak yerine gebelik belirtileri olabilir.

Bununla birlikte, aşağıdaki kimyasal gebelik belirtileri olabilir:

  • Ağır kanama
  • Adet gibi kramplar
  • Vajinadan pıhtılar geçmek
  • Pozitif bir gebelik testinden sonra ağır kanama ve / veya kramp sıkışması varsa derhal doktorunuzu arayın.

Kimyasal gebelik sonrası hamilelik

Düşük nedeni değişir, ancak çoğu fötus normal bir şekilde gelişmediğinden ortaya çıkar. Genler veya kromozomlardaki hatalar, embriyo bölünür ve büyüdükçe genellikle tesadüfen oluşur.

Diğer nedenler aşağıdakileri içerebilir:

  • Yetersiz uterin astar
  • Düşük hormon seviyeleri
  • Luteal faz defekti
  • Enfeksiyon

Düşük bir düşükten 2 hafta sonra yumurtlayabilir ve hamile kalabilirsiniz.

Kimyasal gebelikte hcg değerleri

Kimyasal hamilelik terimi, gerçekten hamile değilmiş gibi sahte pozitif bir gebelik testi gibi. Ancak gerçek şu ki, bir kimyasal hamilelik gerçekten bir anlayış ve aslında çok erken bir düşüktür; Hamilelik, biyokimyasal değişiklikler (yani, hcg düzeylerinde artışlar) dışında gebeliğin herhangi başka kanıtı olmadan önce sona erdi. Genellikle, “kimyasal gebelik” terimi, yalnızca erken bir gebelik kaybına ve canlı bir gebeliğin başlangıç ​​aşamalarına değinmez. Kimyasal bir gebelikte, hCG seviyeleri çok yüksek bir seviyeye çıkmaz ve kadın genellikle pozitif bir gebelik testi yaptıktan sonra bir haftadan az bir sürede kanamaya başlar.

Doktorlar kimyasal hamileliklerin hiçbir zaman tam olarak implantasyon yapmadığına inanıyor ve bunların çoğunun kromozomal anomalileri içerdiğinden şüpheleniyorlar. Gebelik, ultrasonun mevcut gebeliği teyit edebileceği noktaya geldiğinde, bu terim klinik hamilelik haline gelir. Böylece kimyasal bir gebelik, gebeliğin beşinci haftasından önce ya da adet döneminden yaklaşık bir hafta sonra düşük olur.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk