fbpx

Blog

Doğum

Gebelikte Tiroid

Gebelikte tiroit bozukluğu, oldukça önemli bir sorun haline gelebilir. Tiroit, gebe kalmadan önce, kadının hamile kalabilme şansını düşürebilir ya da gebelikte düşük yapmaya yol açabilir.  Neyse ki, gebeliği etkileyen tiroid problemlerinin çoğu kolayca tedavi edilir. 

Gebelikte tiroit bozukluğu problemini saptamak önemlidir, ancak bir koşulla teşhis konmuş olanlar için hamile kalmak veya hamile kalmayı planlıyorsa tiroidin kontrol edilmesinin eşit derecede gereklidir. Tiroid hormonu, normal beyin gelişimi için gereklidir. Hamilelik döneminin başlarında, bebekler annelerinden tiroit hormonu alırlar. Daha sonra bebeğin tiroidi geliştikçe kendi tiroit hormonunu üretir. Fetal ve maternal tiroid hormonu üretmek için yeterli miktarda iyot gerekir. Doğmamış çocuğa yeterli miktarda iyot sağlamak için en iyi yol, annenin yeterli miktarda iyot ile doğum öncesi vitamin almasıdır.

Gebelikte tiroit bozukluğu ve düşük riski

Gebelikte tiroit bozukluğu olan anne adayının, ilk trimesterinde düşük yapmak için en büyük riski taşır. Durum hafif olmadığı sürece, tedavi edilmemiş hipertiroidili kadınlar da düşük yapma riski altındadır.  Bir kadın hamile kaldığında, vücudu gelişmekte olan bir fetüsü ve kendi genişletilmiş metabolik ihtiyaçlarını desteklemek için yeterli tiroit hormonuna ihtiyaç duyar. Sağlıklı tiroid bezleri doğal olarak artan tiroid hormonu gereksinimlerini karşılar.  Postpartum tiroidit, hamilelik sonrasında oluşan tiroid bezinin bir enflamasyonudur.

Genellikle bir kadın doğumdan sonra bir yıl içinde oluşur. Bir bebek doğurduktan sonra her 100 kadından 5-10’u etkiler. Hastalığın iki fazı vardır, hipertiroidizm (çok fazla tiroid hormonu) ve hipotiroidizm (çok az tiroid hormonu). Her zamanki ilk aşamada olan hipertiroidizmde, iltihaplı tiroid bezi, depolanan tiroid hormonunu (T3 ve T4’ten oluşur) kana sızdırır. Bu evre genellikle iki ila dört ay sürer. Kanınızdaki çok fazla tiroit hormonu, metabolizmanızın hızlanmasına neden olur. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Aniden kilo vermek
 • Hızlı bir kalp atışı
 • Yorgunluk
 • Sinirli hissetmek
 • Terlemek
 • Isıya duyarlılık

Enflamasyon, tiroid hormonunu daha az üretebilen tiroid hasar görür. Bu, ikinci aşamaya, hipotiroidizme, çok az tiroid hormonuna yol açabilir. Bu aşama bir yıla kadar sürebilir. Kanınızdaki çok küçük tiroit hormonu metabolizmayı yavaşlatır. Hipotiroidili kadınların birçoğu guatrına, boynunun ön kısmında şişmeye neden olan büyümüş bir tiroid bezine sahiptir. Hipotiroidizmin diğer belirtileri şunları içerebilir:

 • Açıklanamayan kilo alma veya kilo
 • Yorgun veya yorgun hissetmek
 • Depresyon
 • Kuru cilt
 • Saç kaybı
 • Soğuğa karşı duyarlılık

Doğum sonrası tiroidin riskleri nelerdir?

Tip 1 diyabet, kişisel veya aile öyküsü tiroid hastalığı gibi bağışıklık sistemi bozukluğunuz varsa veya daha önce doğum sonrası tiroidit geçirmişseniz postpartum tiroiditi geliştirme konusunda daha büyük bir risk taşırsınız. Doğum sonrası hipertiroidizm gelişen bazı kadınlarda tiroid seviyeleri, ikinci faza girmeden birkaç ay içinde normale döner (hipotiroidizm).

Bununla birlikte, çoğu kadın ikinci aşamayı yaşıyor. Bu kadınların beşte birinde kalıcı hipotiroidizm gelişir. Tiroid hormonu ile yaşam boyu süren bir tedaviyi gerektirirler. Tedavi edilmediğinde, hipotiroidizm kalp hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Doğum sonrası tiroidit nasıl teşhis edilir?

Tanı, hastalığın evresine bağlıdır ve semptomlarınıza ve laboratuvar test sonuçlarına dayanmaktadır. Bu testler, hiper veya hipotiroidi aşamasında olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olur:

 • Kan dolaşımındaki T4 seviyesi.
 • Kan dolaşımındaki tiroid uyarıcı hormon seviyesi (TSH). Bu hormon, beynin tabanında bulunan hipofiz bezi tarafından üretilir ve TSH, tiroidi T3 ve T4 üretmesini söyler.
 • Radyoaktif iyot alımı değerleri. Tiroid, tiroit hormonu yapmak için iyot kullanır. Bu test, küçük bir doz radyoaktif iyot yutmanızı ve daha sonra tiroid bezinde oluşan miktarı ölçmenizi gerektirir. Hemşirelik yapan kadınlar için tavsiye edilmez.
 • Anti-tiroid antikor seviyeleri. Tiroid enflamasyonu, bağışıklık sisteminizin kan dolaşımına antikor bırakmasına neden olur.

Gebelikte tiroit nasıl tedavi edilir?

İlk aşamada (hipertiroidizm), semptomlar hafif ve kısa olduğu için genellikle tedaviye ihtiyacınız yoktur. Ancak belirtiler aşırı derecede ise, doktorunuz kalp atış hızınızı azaltmak ve sinirliliğinizi azaltmak için size bir beta bloker ilaç verebilir. İkinci fazda (hipotiroidi) semptomlar gelişirse tiroid hormonu tedavisi görürsünüz. Levotiroksin, en çok kullanılan tiroid hormon ilacıdır.

T4 sentezi (laboratuar tarafından yapılmış) olup tiroid bezinin doğal olarak oluşturduğu T4 ile aynıdır. 6-12 ay sonra, tiroidinizin normal şekilde kendi başında çalışıp çalışmayacağını görmek için ilaç durdurulur. Çoğu durumda tiroid normale dönesigarar, ancak bazı kadınlar uzun süreli hipotiroidi geliştirir ve yaşam boyu tiroid hormon replasman tedavisine ihtiyaç duyar.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk