fbpx

Blog

Doğum

Gebelik Testi

Gebelik testi, hamilelik şüphesi yaşayan birçok kadın için ulaşılması son derece kolay olan ve yüzde 99 oranında başarı sonucu veren kadının gebe olup olmadığının anlamasına yarayan bir test biçimidir. Hamilelik şüphesi yaşayan kadının hamile olup olmadığını öğrenmesinin üç yolu vardır. Birinci ve en pratik yol ev tipi gebelik testi, ikinci yol kanda hamilelik testi, üçüncü yol ise ultrason yardımı ile hamilelik tayinidir.

Ev tipi gebelik testi  ve HCG hormonu

HCG hormonu hem ev tipi gebelik testlerinde hem de hem de hastane yapılan kan testlerinde aranan  hormondur. HCG hormonu hamileliğin hemen başlarında önce kadının kanında ardından da idrarında ortaya çıkan bir hormondur. İdrarda veye kanda bu hormonun tanımlanması kadının hamile kaldığının göstergesidir. Ev tipi gebelik testinin pozitif yani kadının hamile olduğunu gösteren hormon HCG hormonudur. HCG hormonunun bir diğer ismi de hamilelik (gebelik) hormonudur. 

HCG hormonu yalnızca kadının gebe kalması halinde salgılanan bir hormondur. HCG hormonunun salgılanabilmesi için yumurtalıklardan atılan yumurtanın erkekten gelen sperm ile karşılaşması sonrasında fertilizasyon yani döllenmenin gerçekleşmiş olması gerekir. HCG salınımı döllenmeden sonra başlar. HCG hormonu döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesinden sonra daha fazla miktarda salgılanmaya başlar. Ev tipi gebelik testlerinde HCG hormonu idrarda tespit edilir ve yüzde 99 oranında da doğruluk payına sahiptir.

Ev tipi gebelik testi ne zaman yapılır?

Gebelik testinin yapılması için seçilen en uygun zaman adet gecikmesinden sonraki 7 günlük zamandır. Çünkü gebelik testinin doğru bir sonuç vermesi için sperm ile buluşan yumurtanın döllenmş olması ve rahimin içine yerleşmesi gerekmektedir. Hamileliğin kesin olarak saptanabilmesi için en uygun zaman yumurtlamadan 10 gün sonrasıdır. Ancak testten kesin sonuç alınmak isteniyorsa kadının adetinin gecikmesinin beklenmesi veya adetinin kesilmesi gerekmektedir.

Gebelik testi nasıl yapılmaktadır?

Gebelik testleri eczanelerde satılmaktadır ve çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu yüzden alınacak gebelik testinin markasından ziyade kullanım özelliklerinin çok iyi bilinmesi ve kullanım talimatlarının dikkatlice okunması ilk şarttır. Gebelik testleri genellikle idrar damlatma kısmından ve pencereden oluşmaktadır. Gebelik testi üzerindeki bölüme idrarın damlatılmasından sonra 5 dakika kadar beklenmesi gerekmektedir. 5 dakika geçtikten sonra sonuç okuma penceresindeki tek çizgi testin negatif yani hamile olunmadığının, çift çizgi ise testin pozitif yani kadının hamile olduğunun göstergesidir. 

Dijital gebelik teslerinde ise emici bir uc ve bir de bu sonuç penceresi bulunmaktadır. Emici uca damlatılan idrar testin kullanım talimatında yazan süre kadar bekletilir. Aradan geçen süre sonunda testin doğru yapılması taktiridinde dijital ekranda pozitif ya da negatif ibareleri yer alacaktır. Testin hatalı yapılması durumunda dijital ekranda soru işareti çıkacaktır. Böyle bir durum karşısında yeni bir gebelik testi alınarak aynı işlemlerin tekrarlanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki gebelik testleri tek kullanımlık testlerdir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)