fbpx

Blog

Doğum

Gebelik Hesaplama

Gebelik hesaplamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, her zaman için yanılma payı olabileceğini bilmektir. Doğum beklenen tarihten daha erken ya da geç olabilir. Bu sebeple de gebelik hesaplaması yaparken mutlaka doktorun görüşleri dikkate alınmalıdır.

Gebelik haftasını belirlemek için kullanılan yöntemler nelerdir?

 • Ultrason

Ultrason da bebeğin boyu, kafa çapı ve kafa çevresi hesaplanmaktadır. Bu sayede tahmini gebelik hesaplama yapılır. Kesin sonuç vermemektedir. Tahmini sonuçlar elde edilmektedir. Fakat gebelik ne kadar küçükse, ultrason yöntemi de o kadar doğru sonuç vermektedir. Özellikle de gebeliğin 20. Haftasından önce doğru sonuçlar vermektedir. 

 • Son adet tarihi

Gebelik hesaplaması, adetin ilk gününden hesaplanmaktadır. Bu yöntem en güvenilir sonuçları vermektedir. Fakat kadında yumurtlama ya da adet düzensizlikleri mevcut ise yanıltıcı olabilir. Bununla beraber üstüne görme ya da yerleşme kanaması olmuş ise kadın bunu adet kanaması sanabilir ve yanıltıcı sonuçlar doğabilir. Bu gibi durumlarda ultrason bilgileri ile beraber son adet tarihi dikkate alınır ve gebelik hesaplaması yapılır.

 • Yumurtlama (ovulasyon) tarihi

Anne adayının adetinin ilk gününü bilmesi oldukça önemlidir. Yumurtlama günü net olarak bilinemeyeceği için yumurtlama tarihi, gebelik hesaplaması için genellikle kullanılmaz.

 • Tüp bebekte transfer tarihi

Tüp bebek tedavilerinde gebelik hesaplaması daha net ve kesin şekilde yapılmaktadır. Kadının adeti ve yumurtlama tarihleri düzenli olarak takip edildiği için yanılma payı diğer yöntemlerden daha düşüktür.

 • Muayene

Teknolojik yöntemlerin gelişmediği zamanlarda elle yapılan muayenelerle gebelik hesaplaması yapılmaktaydı. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir.

 • Fetoskop

Bebeğin kalp seslerinin fetoskop adı verilen aletle dinlenmesi sayesinde gebelik hesaplaması yapılmasıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir. Ancak tıbbi imkanlar yetersizse ebe takipleri için halen kullanılabilir. Fetoskop adı verilen cihaz, anne adayının karnına bağlanır. Diğer ucunda ise ebe veya doktorun kulağı bulunur. Bu sayede kalp sesleri dinlenebilir. Kalp sesleri ilk olarak gebeliğin 18 ve 20. Haftalarında duyulmaktadır. Buna göre tahmini bir gebelik hesaplaması yapılır.

 • Mezura ile fundus-pubis mesafesinin ölçümü

Gebelik hesaplamasında yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir. Fundus adı verilen bölge rahmin en üst bölgesidir. Pubis ise çatı kemiğinin olduğu alandır. Buna göre gebelik hesaplaması yapılır.

Gebelik hesaplama: Anne adayları gebelik haftalarını hesaplamak için oldukça heveslidir. Ancak genellikle doktorun hesapladığı gebelik haftası ve anne adayının hesapladığı gebelik haftası farklı sonuç vermektedir. Bu sebeple de anne adayları şüpheye düşmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken, gebelik hesaplaması yaparken hafta hesabı yapmaktadır. Bir ay, tam olarak dört hafta olmadığı için yanılma riski mevcuttur.  Bu sebeple doktorlar ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanları gebelik hesaplamasında ay yöntemin terk etmiştir.

Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik süresi 40 hafta olarak kabul edilmektedir. Bu süre, son adet tarihinin ilk gününden itibaren sayılmaktadır. Tahmini doğum haftası hesaplarken, son adetin başladığı ilk gün esas alınır ve bu tarihe 7 gün eklenip 3 ay geriye gidilir. 

Örnek gebelik haftası hesaplama:

Örnek olarak, Son adet tarihi 10 Nisan olan anne adayının 17 Nisan tarihinden 3 ay geri gidilmesi ile 17 Ocak tarihinde doğum yapacağı düşünülür. Ancak doğumların çoğu 40 haftadan önce gerçekleşmektedir. Ancak gebelik hesaplama ya da tahmini doğum tarihini hesaplama adetleri düzensiz olan kadınlar için yanıltıcı olabilmektedir. Bu sebeple de ultrason ölçümleri dikkate alınmalıdır.

Kaç aylık hamileyim?

Anne adayları genellikle hamilelik haftasını ay olarak hesaplama eğilimindedir. Önemli olan gebelik hesaplaması yaparken, hafta hafta gebelik haftasını hesaplamaktır. Ay hesabında karışıklıklar meydana gelebilir. Ancak anne adaylarının ay hesaplamasında fikir sahibi olması için doktorların kabul ettiği ay ve haftalar aşağıdaki gibidir:

 • Gebeliğin 4. Ve 5. Haftası: 1 aylık gebelik
 • Gebeliğin 8 ve 9. Haftası: 2 aylık gebelik
 • Gebeliğin 12 ve 13. Haftası: 3 aylık gebelik
 • Gebeliğin 16. Ve 17. Gebelik haftası: 4 aylık gebelik
 • Gebeliğin 20. Ve 21. Haftası: 4 aylık gebelik
 • Gebeliğin 24. Ve 25. Haftası: 6 aylık gebelik
 • Gebeliğin 28. Ve 29. Haftası: 7 aylık gebelik
 • Gebeliğin 32. Ve 33. Haftası: 8 aylık gebelik
 • Gebeliğin 36. Haftası tamamlandığında: gebeliğin 9. Ayı olarak ifade edilebilir.

Doğumlar genellikle gebeliğin 38-40. Haftaları arası gerçekleşmektedir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk