Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik Döneminde E Vitamini

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Gebelik Döneminde E Vitamini
Gebelik Döneminde E Vitamini

Başlıklar

E vitamini eksikliği nadiren sağlıklı erişkinlerde görülürken, gebe kadınlarda yetersiz besin düzeni; E vitamini eksikliğine yol açabilir. E vitamini bitkisel yağlar, fındık, tahıllar ve bazı yapraklı yeşil sebzelerde bulunur.  Beslenme düzeninde bu besinlerin bulunmaması ve E vitamini eksikliği preeklampsi ve erken doğum gibi komplikasyonlara neden olabilir. Buna ek olarak, E vitamini eksikliği fazla demir ile kötüleşebilir ve bu nedenle gebelik için optimum miktarları araştırmak önemlidir.

E vitamini; bazı fıstık, tohum, yağ ve sebzelerde doğal olarak bulunan bir antioksidan türüdür. E vitamini yağı, topikal bir tedavi, oral kapsül veya yumuşak jel olarak mevcuttur. Hamilelik süresince kadınların bedenlerini sağlıklı tutmak için günlük 15 mg E vitamini gerekir. Anne adayları; gebelikle ilgili çatlak izlerini önlemeye yardımcı olması için vitamin E yağını doğrudan cildine de uygulayabilir. E vitamini yağının topikal ya da oral preparatlarını kullanmadan önce gebelikte E vitamininin emniyetini doktorunuzla görüşmeniz oldukça önemlidir.

Gebelik döneminde çatlak oluşmasını engellemek için E vitamini cilde uygulanır mı?

Ciltte E vitamini yağı uygulamak genellikle gebelik sırasında kullanım için güvenli kabul edilir ve yan etkilerle ilişkili değildir. Seyrek olarak, E vitamini yağı, kontakt dermatit olarak adlandırılan hafif ila orta şiddette allerjik cilt reaksiyonuna neden olabilir. Uygulanan cilt bölgesi iltihaplı, kuru veya pul pul görünebilir ve şiddetli şekilde kaşıntılı olabilir. E vitamini yağını cildinize uyguladıktan sonra cilt tahrişi fark etmeniz durumunda, bu topikal tedaviyi kullanmayı bırakın ve doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir.

Gebelikte yeterli miktarda E vitaminin alınmasının sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. Astım gelişme ihtimalinin azaldığı ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde solunum sorunlarına bağlı olduğu da bildirilmiştir.

Zeytinyağı, vücudun her yerindeki hücrelerin yapısını korumaya yardımcı olan E Vitamininin önemli bir kaynağıdır.

Hamilelikte ne kadar E vitamini tüketmeliyim?

E vitamininin önerilen miktarı günde 3 mg’dır. Bu miktar, dengeli bir diyetle yetecek şekilde sağlanmalıdır.

Zeytinyağı, mısırözü yağı ve diğer bitkisel yağlar yararlı E vitamini düzeylerini içerir. Diğer iyi kaynaklar şunları içerir:

  • Zeytinyağı
  • Ay çekirdeği
  • Badem
  • Fındık
  • Brokoli
  • Yumurtalar
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1