Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik 8. Hafta

Centrum » Gebelik Rehberi » Gebelik 8. Hafta

Gebeliğin 8. haftasında, 2 aylık bir bebekten bahsedilmektedir. Geçen hafta bebeğin kolları ve bacakları oluşmuştu, bu hafta ise minik bebeğin parmakları meydana gelmeye başlamaktadır. 8. haftada boyu yaklaşık 2 santimetre, bir fasulye büyüklüğünde olan bebeğin göz kapakları oluşmaya ve retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlar, ciğerlere oksijen ulaştıran nefes borusu da genişler. Bu aşamada cinsel organ henüz oluşmadığından, bebeğin cinsiyeti belli değildir. 8. haftanın sonuna doğru burun ucu, kulaklar içten ve dıştan şeklini alır ve kalbin içinde vücuda kan akışını sağlayan ana damar (aort) ve akciğer tüpleri belirginleşir. Bu hafta vücudun gövde bölgesi belirgin bir hızla genişler ve uzar. Mucizevi bir hızla gelişen bebeğin kalbi dakikada 150 kez atmakta, anneye ve hayata sımsıkı tutunmaktadır.

Gebeliğin 8. haftasında anne adayında hangi değişiklikler yaşanır?

8 haftalık bir gebelikte anne adayının rahmi bir portakal büyüklüğündedir ve rahim mesanenin üzerine doğru yatay durduğundan bu dönemde anne adayı sık sık idrara çıkmak durumunda kalacaktır. Bu hafta kadının hamilelikten kaynaklı cilt problemleri yaşamaya başlayacağı dönemdir. Gebelik hormonlarının etkisiyle ciltte yağ salgısı arttığından tıpkı ergenlikteki gibi aşırı sivilce oluşumu gözlenebilmektedir. Ancak bu şikayetler uzun süreli olmayacaktır. Bebek anne karnında henüz bir fasulye tanesi kadar olmasına rağmen annenin karnı, baseni genişlemeye büyümeye başlamıştır. Fazla değil ancak bir beden büyük bluzlar, balensiz sutyenler şimdilik anne adaylarına yetecektir. Memeler hamileliğin 6 ve 8. haftalarında büyümeye başlar ve bu büyüme gebeliğin sonuna kadar yavaş yavaş devam eder. Doğuma kadar göğüsler yaklaşık 2 beden büyüyecektir.

8. hafta kusmalar, sindirim sorunları ve mide yanması artar

Gebeliğin başından beri yaşanan sabah bulantıları ve kusmalar bu hafta da devam edeceğinden, az ve sık yemek, kraker tarzı tuzlu atıştırmalıklarla mideyi yatıştırmak iyi olacaktır. Bulantıları artıran en önemli etken aç kalmak olduğu için, anne adaylarının çantasında, cebinde düşük kalorili ve tuzlu atıştırmalıkların olması gerekir. Gebeliğin ilk haftasından itibaren günde üç büyük öğünle beslenmeyi bırakmak gerekir. Bunun yerine günde 5-6 öğün yeterli miktarda yemek, hem sindirim sorunlarını hem de mide bulantılarını azaltır. Sindirim rahatsızlıklarını en aza indirebilmek adına yemekten sonra mutlaka 15-20 dakikalık hafif tempo yürüyüş yapmak çok yararlı olacaktır. Ayrıca aşırı, yağlı, tuzlu, kızartılmış, baharatlı gıdalardan uzak durarak hem aşırı kilo alımı hem de mide yanmaları önlenmiş olur.

Gebeliğin 8. Haftası için anne adayına öneriler

  1. Gebeliğin başladığı günden itibaren anne adayı günlük bireysel temizliğine normal dönemlerden çok daha fazla dikkat etmelidir. Elleri sık sık yıkamaya, tuvalet ihtiyacından sonra vajinal enfeksiyonları önlemeye özen gösterilmelidir.
  2. Değişen hormonsal dengelerin etkisiyle sürekli yorgun ve halsiz olan anne adayının en önemli ihtiyacı deliksiz bir gece uykusudur. Rahat bir yatakta, normal oda sıcaklığında yaklaşık 8 saatlik gece uykusu anne adayına iyi gelecektir.
  3. Gebelikte anne adaylarının en sık karşılaştıkları problemlerden birisi de bacak ve ayak kramplarıdır. Bunları önlemek için günlük hafif egzersizler, yürüyüşler yapmak, geceleri yatmadan önce bacaklara masaj yapmak iyi olacaktır.
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1