Prof. Dr. Recai Pabuçcu - Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

1975 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Askeri Hekim olarak mezun oldum. 1979-1983 GATA Kadın Doğum Anabilim Dalında Asistanlık, 1983-1984 başasistanlık görevi yaptım.

Bölüm Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Görev Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı
Kurucu Ortak Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Direktörü

1984 yılında Yardımcı Doçentliğe atandım.1985-1987 yıllarında British Columbia Üniversitesi Vancouver KANADA’da jinekolojik mikrocerrahinin kurucularından ve dünyanın en ünlü laparaskopi uzmanlarından Prof. Dr. Victor GOMEL’ in yanında Clinical Fellow olarak çalışıp, üreme endokrinolojisi laparoskopi, histereskopi mikrocerrahi ve tüp bebek konularında eğitim aldım.1987’de Üniversite Doçentliği ünvanını alıp GATA Kadın Doğum Kliniğinde Üreme Endokrinolojisi Laparoskopi-Histereskopi ve Tüp bebek konularında çalışıp bu üniteleri kurdum, bu konularda bir çok asistan ve uzman eğitimi verdim.1993 yılında Profesörlüğe atandım

1995 yılında aynı kliniğin Anabilim Dalı Başkanlığına atandım. Aynı yıl GATA da tüp bebek ünitesini kuruluş çalışmalarına başladım ve açılan bu Tüp Bebek Merkezi Sağlık Bakanlığınca eğitim merkezi seçilmesini öncülük ettim.

Anabilim Dalı Başkanlığı yaptığım 9 yıllık dönem içersinde GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanlığında İnfertilite ve Üreme Endokrinolojisi, Jinekolojik Onkoloji ve Yüksek riskli Gebelikler Bölümleri alt gruplar halinde şekillendi ve hem Öğretim Üyesi hemde klinik bazında Türkiye’de çok önemli bir klinik olarak GATA Kadın Doğum Kliniği ismi duyuldu.

GATA Kanunu gereği 2004 yılında GATA Yüksek Bilim Konseyi üyeliğine atandım 2002-2005 yılları arasında TSK’da Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Hizmetleri bölümünü kurdu ve çalıştım. (2004 yılından itibaren her yıl ortalama 450 bin asker Aile Planlaması, Gebelikte Anne Bakımı, Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma, kadına şiddet uygulanmaması gibi üreme sağlığı konularında eğitim almaktadır.) TSK’daki Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Hizmetlerinin Koordinatörü olarak görev aldığım 4 yıllık dönemde bütün Türkiye’yi 3 kez dolaşarak seminer, konferans ve brifingler verdim.

Ayrıca bu proje için Avrupa Birliğinden 1 Milyon Euro’luk bir fonun Silahlı Kuvvetlerin bu hizmeti yürütmesi için aktarılmasını sağladım Yüzlerce kongrede konuşmacı ve oturum başkanlığı yaptım. Hem ulusal hemde uluslararası alanda defalarca Histereskopi ve Tüp Bebek Kongresi yapılması çalışmalarına öncülük yaptım.

Düzenlediğim histereskopi kursları ile 1000 den fazla uzman hekimin bu konuda bilgi ve tecrübesini arttırmasına yardımcı oldum. Türk Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Derneği’nin kurulmasında aktif rol oynadım 150 den fazla iç ve dış yayın hazırladım ve 60’tan fazla bildiri sundum 3 kitap yazmış olup, 20’den fazla kitaba da bölüm hazırladım Türkiye’de ilk tüp bebek eğitimini yurt dışında tamamlayan hekimlerden birisi olup 1987 yılından beri tüp bebek ve kısırlık çalışmalarını sürdürmekteyim.

Gerek laparoskopik cerrahi, gerek tıbbi tedavi, gerek tüp bebek tedavisi sonucu binlerce ailenin çocuk sahibi olmasına katkıda bulundum. Sağlık Bakanlığı AÇSAP Genel Müdürlüğü Üremeye Yardımcı Teknikler Komisyonu ve Üremeye Yardımcı Teknikler Sertifika Sınav Komisyonlarında uzun yıllar görev yaptım. Halen Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmekte ve Centrum Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü olarak görev yapmaktayım. Ayrıca kuruluşu aşamasında görev aldığım Üreme tıbbi ve cerrahisi derneğinin başkanlığını yapmaktayım.

Üye Olunan Kuruluşlar

 • Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD)
 • Menopoz, ve Osteoporoz Cemiyeti
 • Dünya Menepoz Cemiyeti
 • Amerikan Laparoskopi Derneği (AAGL)
 • Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği (Kurucu Üyesi)
 • Aging Male Society
 • Türk Jinekolojik Endoskopi Derneği
 • Avrupa Menepoz Cemiyeti
 • Avrupa Jinekolojik Endoskopi Derneği (ESGE)
 • Amerikan Reproduktif Tıp Derneği (ASRM)
 • Avupa Üreme ve Embriyoloji Cemiyeti (ESHRE)
 • Üreme Tıbbı Cerrahi Eğitim Araştırma Vakfı (Başkanı)

Zaman Tüneli

1975 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Askeri Hekim olarak mezun oldu.

GATA Kadın Doğum Anabilim Dalında Asistanlığı

1984 yılında Yardımcı Doçentlik

British Columbia Üniversitesi

Vancouver KANADA ’da jinekolojik mikrocerrahinin kurucularından ve dünyanın en ünlü laparaskopi uzmanlarından Prof. Dr. Victor GOMEL’ in yanında Clinical Fellow olarak çalışıp, üreme endokrinolojisi laparoskopi, histereskopi mikrocerrahi ve tüp bebek konularında eğitim aldı.

GATA Kadın Doğum Kliniği

Doçent olarak GATA Kadın Doğum Kliniğinde Üreme Endokrinolojisi Laparoskopi-Histereskopi ve Tüp bebek konularında çalışıp bu üniteleri kurdu,

Profesörlüğe atandı.

GATA Yüksek Bilim Konseyi üyeliğine atandı.

TSK’da Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Hizmetleri bölümünü kurdu.

Her yıl ortalama 450 bin asker Aile Planlaması, Gebelikte Anne Bakımı, Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma, kadına şiddet uygulanmaması gibi üreme sağlığı konularında eğitim almaktadır.) TSK’daki Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Hizmetlerinin Koordinatörü olarak görev aldığı 4 yıllık dönemde bütün Türkiye’yi 3 kez dolaşarak seminer, konferans ve brifingler verdi. Ayrıca bu proje için Avrupa Birliğinden 1 Milyon Euro’luk bir fonun Silahlı Kuvvetlerin bu hizmeti yürütmesi için aktarılmasını sağladı.

1