fbpx

Blog

Jinekoloji

Anti HBS Nedir?

Hepatit B, dünya nüfusunun %5’inde bulunur ve bu enfeksiyon dünya çapında bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Hepatit B virüsünün vücutta 6 aydan uzun süren devam etmesi halinde, HBV olarak tanımlanan karaciğer sirozu ve hepatosellüler karsinom gibi hayatı tehdit eden hastalıklar gelişebilmektedir. HBV enfeksiyonu doğal seyrinde iken, vücuttaki bağışıklık sistemi virüs temizliğinden sorumlu hale gelir. HBV proteinlerine karşı üretilen antikorlar problemin yok olmasına katkıda bulunur. Bağışıklık sistemi tarafından virüs ile mücadele için kullanılan antikorlara anti-HBs adı verilir. Anti HBS testi de, vücutta antikor olup olmadığının denetlenmesi için yapılmaktadır.

Anti HBS nedir?

Serum hepatiti olarak da bilinen Hepatit B virüsü enfeksiyonu (HBV) tüm dünyada görülmektedir. Enfeksiyon, esas olarak kan nakli veya enfekte olan enjeksiyon iğnelerinin kullanımı gibi kan ürünleri ile temas yoluyla yayılmaktadır. Virüs, hemen hemen her tip insan vücudu sıvısında bulunur; oral ve genital temas yoluyla yayıldığı bilinmektedir.

Hepatit B enfeksiyonu aynı zamanda, kan ve vajinal temas oluştuğu için doğum sırasında anneden çocuğa da geçebilir. Fakat doğum gerçekleşmediği sürece, hepatit B olan bir annenin çocuğu risk altında değildir. Hepatit B enfeksiyonunun vücuda yerleşme süresi 60 ila 180 gün arasında değişmektedir. Yaygın belirtiler halsizlik, ateş, mide – bağırsak hastalıkları ve sarılıktır. Akut enfeksiyondan sonra HBV enfeksiyonu olan bireylerin %5 ile %10’unda bu hastalık kronik hale gelir. Bu kronik taşıyıcıların bazılarında hiçbir belirti yaşanmazken, diğerleri siroz ve hepatosellüler karsinom da dahil olmak üzere kronik karaciğer hastalığına yakalanır. Anti HBS, bu ciddi virüsle savaşan antikorlardır.

Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg), HBV enfeksiyonunu takiben 6 ila 16 haftalık zaman diliminde uygulanabilen ilk tıbbi kan testidir. Akut olgularda HBsAg antijeni, genellikle hepatit B yüzey antikoru (anti HBS) belirdiğinde, belirtilerin başlangıcından 1 ila 2 ay sonra kaybolur. Anti HBS’ler, ayrıca hepatit B aşısını takiben bağışıklık sisteminin yanıtı olarak ortaya çıkmaktadır.

Anti HBS negatif ne demek?

Anti HBS düzeyinin 5.0 mIU / mL veya daha az olarak tanımlandığı negatif sonuçlar, akut veya kronik hepatit B’den iyileşmeye yönelik antikorların bulunmadığını gösterir. Bu sonuç aynı zamanda hepatit B aşısının yapılmadığını veya daha önce bu tür bir enfeksiyona maruz kalmadığını işaret eder. Anti HBS seviyesinin 5 ila 11.9 mIU / mL aralığında tespit edilmesi, anti HBS’lerin iyileşme veya bağışıklık sistemi ile uyumlu seviyelerde bulunup bulunmadığının belirlenemediğine işaret eder. Böyle bir durumda aynı testin 1 ile 3 ay içerisinde tekrarlanması önerilir.

Anti HBS pozitif ne demek?

Pozitif bir sonuç, akut veya kronik hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonundan ya da hepatit B aşısından edinilen bir bağışıklık olduğunu gösterir.  Bu tahlil, bir aşı ile tetiklenen bağışıklık tepkisi veya virüsün kendisinden kaynaklanan bir bağışıklık cevabı arasında ayrım yapamaz. Ancak daha sonra yapılabilecek anti hepatit B çekirdeği testi (anti-HBc) sonucu, hepatit B yüzey antikorunun yani anti HBS’nin varlığının geçmişte edinilen HBV enfeksiyonuna bağlı olduğunu gösterebilir. Pozitif sonuç, anti HBS değerinin 12.0 mIU / mL veya daha yüksek seviyede olduğunda ortaya çıkar. Bununla birlikte bazı durumlarda hepatit B aşısının tüm dozları tamamladıktan sonra 10 mIU / mL veya daha yüksek anti HBS seviyesi olan bireyler de hepatit B’den korunmuş kabul edilmektedir.

Anti HBS değer aralığı kaç olmalıdır?

Pozitif çıkan bir test sonucu, vücutta hepatit B enfeksiyonuna karşı bulunan antikorların bulunduğunu gösterdiğinden, her zaman için anti HBS sonucunun pozitif çıkması beklenir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk