info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Yumurtalık Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Kistler içi sıvı dolu keseciklerdir. Yumurtalık kistlerinin tıp literatüründeki isimleri over kistler olarak adlandırılmaktadır. Over kelimesi yumurtalık ile aynı anlama sahiptir.  Yumurtalık kistleri üreme çağındaki kadınlarda sıkça rastlanan ve çoğu zaman kendiliğinden geçerek herhangi bir tedavi işlemi gerektirmeyen oluşumlardır. Hemen hemen her kadının hayatının bir evresinde yumurtalıklarında kist oluşumlarına rastlanabilir. Yumurtalık kistleri hormonların etkisiyle gelişen içi sıvı dolu keseciklerdir.

Yumurtalık kistlerinin çeşitleri nelerdir?

Folikül kistler: Folikül kisti, kadın rahmindeki foliküllerin aşırı büyümesiyle oluşan kistlerdir.  Genellikle birkaç adet siklusundan sonra kendiliğinden ortadan kaybolular. Ayırt edici bir belirtileri yoktur. Kadında folikül kistlerinin tespit edilmesi doğum kontrol haplarının yardımıyla tedavi edilebilir. Ancak söylendiği gibi birkaç adet döngüsünden sonra bu oluşumlar kendiliğinden kaybolmaktadırlar. Corpus Luteum (sarı cisim) Kistleri:  Corpus luteum kistleri genellikle ağrılı belirtileriyle kendisini belli eden kisttir. Kadının rahmindeki sarı cisimciğin aşırı büyümesi ve içine kanama gerçekleşmesiyle ortaya çıkar. Corpus luteum kistinin belirtileri arasında adet kanamasının gecikmesi gösterilebilir. Corpus luteum kistleri de kendiliğinden ya da doğum kontrol haplarının kullanımı ile ortadan kalkmaktadır. Ancak bu kistlerin kendiliğinden ortadan kalkmaları folikül kistlerinin ortadan kalkmasından daha uzun sürmektedir. Çikolata kistleri: Halk arasında çikolata kistleri olarak bilinen endometrioma kistleri rahim içi duvarında meydana gelen kistlerdir. Rahim içi duvarının yumurtalık dokusunda ortaya çıkan içi koyu kahverengi eskimiş kanla dolu olan çikolataya benzeyen kistlerdir. Polikistik Over Sendromu kistleri: Polikistik over sendromu kistleri çok sayıda ve küçük boyutta kistlerin yumurtalıkta bulunmasıdır. Polikistik over kistlerinin nedeni her ay çatlaması gereken yumurtaların gelişimlerinin bir aşamada durması ve yumurtalıklarda kist halinde kalmasıdır.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kistleri genellikle kadının rutin olarak gittiği jinekolojik muyeneler ve taramalar sonucu fark edilmektedir. Bunun dışında adet düzensizliğinin yaşanması, karında şişlik, genital bölgede yanma hissi, idrar yolu şikayetleri, sindirim sistemine ait yakınmalar yumurtalık kistlerinin önemli belirtilerindendir. Nadir bir durum da olsa bazen yumurtalıkta meydana gelen kistlerde patlama yaşanabilir. Bu patlamaya bağlı olarak kadında şiddetli ağrı durumu ortaya çıkar. Kistlerin mesaneye baskı yaparak kadında sık tuvalete çıkma ihtiyacını doğurması, kistlerin bağırsaklara yaptığı baskı yüzünden kabızlık probleminin yaşanması, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi problemlerde yumurtalık kistlerinin belirtilerinden olabilmektedir. Cinsel bir ilişki esnasında kadının vajinal bölgesinde ağrı, yanma hissi ve vajinadaki mukus salgısının azalması da yumurtalık kistlerinin belirtilerindendir. Unutulmaması gerekir ki her yumurtalık kistinin şiddeti ve bulgusu kistin özelliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir.  
Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler