info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Yumurta Dondurma Kimlere Uygulanır?

Yumurta Dondurma Kimlere Uygulanır?

Yumurta dondurma işlemi nedir, nasıl yapılır?

Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalıklarından elde edilen kaliteli yumurtaların bir sonraki tedavide ya da ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olunabilmesi için özel bir dondurma işlemi ile aynı kalitede muhafaza edilerek saklanmasıdır. Yumurta dondurma işleminin amacı kadınların üreme sağlığında kontrol ve koruma görevini üstlenmektedir. Ülkemizde belli bir zorunluluk halinde yumurta dondurma işleminin yapılmasına yasal olarak izin verilmiştir. Yumurta dondurma işlemi tüp bebek prosedüründe uygulanan yumurta elde etme aşamaları ile yapılmaktadır. Bu nedenle öncelikle kadının yumurtalarının uyarılması amacı ile hormonal ilaçlar uygulanır. Daha sonra belli bir olgunluğa erişen yumurtalar vajinal ultrasonografi ve yumurta toplama iğnesi (OPU) vasıtası ile toplanmaktadır. Elde edilen yumurtalar özel kimyasal solüsyonların olduğu ortamda takip edilir ve vitrifikasyon tekniği ile hızlı bir şekilde dondurularak, kişiye özel tüpler içerisinde -196 derece ki sıvı azot içeren tanklarda saklanır.

Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanır?

  • Kanser tedavisi öncesinde yumurta dondurma işlemi ile yumurtalar saklanmaktadır
Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyasyon tedavisi, kadınların üreme sistemlerini ciddi oranda tahribe uğratmaktadır. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen hastalar, kanser tedavisi öncesinde yumurtalıkları dondurularak saklanmaktadır. Tedavinin ardından kişinin tekrar çocuk sahibi olabilme şansı elde edilmektedir.
  • Kalıtımsal erken menopoz hikayesi
Kadınların yakın aile bireylerinde özellikle anne ve kız kardeşinde erken menopoz hikayesi var ise, kişinin de erken yaşlarda menopoza girme riski vardır. Bu risk altında olan tüm hastalar önlem niteliğinde daha sonraki yıllarda çocuk sahibi olabilmek için yumurta dondurma işleminden yararlanabilmektedir.
  • Yumurta rezevlerinin azaldığı tespit edilmiş hastalar
İlerleyen yaş ile birlikte değişen günümüz şartları, yumurta rezevlerinin erken dönemlerde azalmasına neden olmaktadır. Özellikle hormonal ya da bazı hastalıklara bağlı olarak yumurta rezevlerinin azaldığı tespit edilmiş vakalarda, yumurta dondurma işlemi ile gebelik şansı korunabilmektedir.
  • Zorunlu tıbbi müdahalelerin yumurta rezevlerini etkileme riski
Kadın hastalıklarında zorunlu olarak yapılması planlanan ameliyatlar, bazı durumlarda yumurta rezevlerinin zarar görmesi sonucunda erken menopoza neden olmaktadır. Bu nedenle yumurta rezevlerini etkileyebilecek olan cerrahi müdahaleler öncesi yumurtalar dondurularak saklanmaktadır. Böylece her ihtimale karşı gereken önlem sağlanmaktadır.

Vitrifikasyon yöntemi ile dondurulmuş yumurtadan embriyo elde edilebilir mi?

Daha önceki yıllarda uygulana dondurma ve çözme teknikleri daha yavaş yapıldığı için başarı oranları çok daha düşük olmaktaydı. Ancak günümüz teknolojisine paralel olarak her geçen gün geliştirilen tüp bebek yöntemleri ile başarı oranı arttırılmaktadır. Son zamanlarda bu doğrultuda uygulanan vitrifikasyon yöntemi yumurtaların kalitesinin bozulmadan daha hızlı bir şekilde dondurulmasını sağlamaktadır. Ayrıca aynı şekilde sıvı azot içeren tanklar kalitelerini koruyarak, uzun yıllar saklanabilmektedir. Dondurulan yumurtaların kullanılmak üzere çok hızlı bir şekilde çözülerek, mikroenjeksiyon yöntemi ile döllendirme işlemi yapılmaktadır. Ayrıca tüp bebek tedavisi için yeterli sayıda elde edilen embriyoların kullanılması ile geriye kalanlar aynı yöntem ile dondurularak saklanabilmektedir. Vitrifikasyon yöntemi ile dondurulan yumurta ve embriyolar kullanılmak üzere çözülmesinin ardından aynı kalite başarı şansını desteklerken, çiftlerin maddi ve manevi kayıplarını önlemektedir.

Yumurta dondurma işlemi ile başarı oranları nedir?

Son zamanlarda başarılı bir şekilde uygulanan vitrifikasyon yöntemi ile dondurulan yumurtlarım çözülmesinden sonra elde edilen canlılık oranı neredeyse %90 ve %100 oranındadır.  Bu canlılığın korunması ile baba adayından elde edilen sperm hücreleri mikroenjeksiyon yöntemi ile bir araya getirilerek, özel laboratuvar ortamında döllenmeye maruz bırakılmaktadır. Oluşan embriyoların arasından en kalitesinin seçilmesi ile anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre vitrifikasyon yöntemi ile doldurulan yumurtaların çözülmesinden sonra elde edilen embriyoların, klasik tedavi yöntemleri ile elde edilen embriyolardan hiçbir farkını olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen gebelik şansının da aynı oranlarda olduğu bildirilmiştir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler