info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

7 Maddede Yumurta Dondurma İşlemi

7 Maddede Yumurta Dondurma İşlemi

Yumurta dondurma işlemi nedir?

Yumurta dondurma, kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın ( oosit ) ileri zamanlarda kullanılmak üzere özel laboratuvar şartları altında doldurularak saklanmasıdır. Vajinal ultrasonografi aracılığı ile toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında vitrifikasyon tekniği ile dondurularak, yumurtaların uzun bir süre aynı kalite korunmasını ve ihtiyaç halinde çözdürülüp yardımcı üreme yöntemleri ile gebelik elde edilmesini sağlamaktadır.

Uygulama nasıl yapılır?

Adet döneminde kadının yumurtalarının uyarılması amacı ile hormon ilaçları uygulanır. İstenilen olgunluğa erişmiş yumurtalar ultrasonografi aracılığıyla yumurta toplama iğnesiyle toplanmaktadır. Toplanan yumurtalar daha sonra özel kimyasal solüsyonlar içerisinde bekletilir. Ardından -196 derece sıvı azot içeren özel tanklarda vitrifikasyon yöntemi ile dondurularak saklanır. Vitrifikasyon yumurtaların dondurma esnasında zarar görmesine neden olan buz kristallerinin önlenmesi amacı ile hızlı dondurma prensine dayanmaktadır. Bu sayede dondurulmuş yumurtalar çözüldüğü zaman yaklaşık %90 ile %100 oranında canlı kalabilmektedir. Yumurtalar çözüldükten sonra baba adayından alınan spermler ile bir araya getirilerek döllenmesi sağlanır. Oluşan embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi ile gebelik şansı elde edilir.

Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanabilir?

  • Çocuk sahibi olma isteğini ileri yaşlara erteleyen kadınlara
  • Kemoterapi ve radyo terapi tedavisi uygulanacak olan hastalara
  • Zorunlu olarak rahmi alınması gereken kadınların işlemden önce yumurtaları dondurulabilir ve ileri yıllarda gebelik şansı olacaktır.
  • Tüp bebek tedavisi sırasında hiperstimülasyon gelişme ihtimali yüksek olan hastalara uygulanmaktadır.
  • Yumurtalar birkaç ay sonra mikroenjeksiyon yöntemi ile transfer edilir.

Yumurta dondurma işlemi için merkez seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yumurta dondurma işlemi için merkezlerin deneyimi, teknolojik donanımı ve embriyoloji laboratuvarının göz önünde bulundurularak tercih edilmesi gerekir. Özellikle hızlı dondurma tekniği olan vitrifikasyon yöntemi ile başarılı sonuçlar elde etmiş merkezler önem kazanmaktadır. Ayrıca hızlı dondurma kadar aynı hızda çözme şeklide tedavinin başarısında etkindir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, merkezlerde dondurulan yumurtaların uzun süre saklanabilmesi için gerekli alt yapının olmasıdır.

Yumurta dondurma işleminin aşamaları nelerdir?

Yumurta dondurma işlemi yaklaşık 12 ila 16 gün arasında tamamlanmaktadır. İşlemin aşamaları ise; Takip süreci Adet dönemimin 2. gününde yumurtaların uyarılması ile hormon ilaçları verilir. Uygulanan ilaçlarla daha fazla sayıda olgun yumurtanın elde edilmesi amaçlanmaktadır. Yumurtaların takip sürecinde hastanın 3 veya 5 defa merkeze gelmesi gerekir. Hastanın geldiği bu günlerde yumurtaları takip etmek amacı ile muayene yapılır, hormon düzeyleri incelenir ve duruma göre ilaç dozajı ayarlanır. Yumurta toplama Foliküllerin istenilen boyuta ulaşması ile yumurta toplama işlemi yapılır. Bu işlem genel anestezi altında acısız bir şekilde yaklaşık 15 dakika içerisinde sürmektedir. Ultrasonografi eşliğinde vajinal yolla iğne ile yumurtalar toplandıktan sonra 2- 3 saat içerisinde hasta normal hayatına dönebilmektedir. Yumurta dondurma Toplanan yumurtalar özel solüsyonlar içerisinde bekletildikten sonra vitrifikasyon yöntemi ile hızlı bir şekilde doldurulmaktadır. Daha sonra -196 derecede sıvı azot tanklarında saklanır. Tüp bebek Hastanın hamileliği istemesi halinde yumurtalar çözülerek, tüp bebek tedavi yöntemleri uygulanır.

Yumurta dondurma işlemi için hangi yaşlarda başvurmak gerekir?

Uzmanlar yumurta dondurma işlemi için belli bir yaş sınırlamasının olmadığını belirtmektedir. Ancak kaliteli yumurtaların başarısını ilerleyen yıllarda da sürdürebilmek için, kadınların 35 yaşından önce başvurması uygun kabul edilir. Çünkü ilerleyen yaş ile birlikte yumurta rezervleri azalarak hamilelik için yeterli olmamaktadır. Fakat bazı zorunlu durumlarda bu yaşlardan sonra da yumurta dondurma işlemi yapılabilmektedir.

Dondurulan yumurtaların saklanma süresi nedir?

Yumurtaların doldurulmasından sonra belirli bir saklanma süresi yoktur. Yumurtaların ihtiyaç halinde çözdürülmesi ile hamilelik istenilen zamanda elde edilmektedir. Bunun yanı sıra farklı zamanlarda kullanabilmek üzere gruplar halinde yumurtaların dondurulma işlemi de yapılabilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler