Yeni Nesil ROSI Nedir ne Değildir? - Ankara Tüp Bebek Merkezi - Centrum Clinic

Yeni Nesil ROSI Nedir ne Değildir?

Yeni Nesil ROSI Nedir ne Değildir?

‘’Centrum Clinic Tüp Bebek Ekibi, 2019 yılının Şubat ayında ilk ROSI gebeliğini duyurdu. Bu durum aslında buz dağının sadece görünen kısmı idi. Çünkü Prof. Dr. Recai Pabuçcu ve ekibi, ROSI tekniğinin temellerinin atıldığı ve dünyada en geniş ROSI serisine sahip Japonya’dan Dr. Tanaka ve ekibinin yanına eğitime gitmişti. Bu eğitim sürecinin sonunda, ekip Türkiye’ye geldi ve modern anlamda uyguladıkları ROSI tekniği ile Türkiye’deki ilk gebelikleri elde etti. Özetle, modern anlamda ROSI tekniği binlerce aileye umut ışığı olacak!!…!!

Azoospermi dediğimiz durum, erkekte meni olması ancak menide canlı sperm hücresinin bulunmama durumudur. Toplumda %1 ve kısırlık ile başvurmuş erkeklerde %30 kadar izlenir.

ROSI Tekniğini nedir? Klasik tüp bebekten farkı nedir?

ROSI tekniğinden bahsetmeden önce mutlaka sperm üretim aşamalarını anlamamız gerekiyor. Sperm üretimi yaklaşık 90 günde meydana gelen karmaşık bir süreç. Bu süreçte;

  • Spermatogonyum (en öncül hücre)
  • Spermatosit (öncül hücre) 
  • Spermatid (öncül) 
  • Spermatozoa (olgun) hücreler sırası ile olgunlaşma sürecine girer. 

Bu saydığımız hücrelerin içerisinde yumurtayı dölleme kapasitesi en iyi olan olgun hücredir. Ancak azoospermik erkeklerde bu hücreler olmadığı için testisten alınan dokularda olgun sperm hücreleri araştırılır. Testis biyopsisinin adı TESE’dir. TESE işleminde %30-40 kadar erkekte olgun sperm bulunur ancak bulunamayan erkekler için süreç biraz sorunlu olabiliyor. Bu durumda, eğer olgun hücre yok ise öncüller araştırılıyor ve özellikle spermatid öncülleri içerisinden yuvarlak (Round) veya elonge (uzun) sperm hücresi bulunuyor. Normal şartlarda bu öncül hücreler yumurtayı dölleme kapasitesine sahip değil. Ancak yeni nesil ROSI tekniği ile bu öncül yuvarlak ve uzun sperm hücrelerinin yumurtayı döllemesi mümkün kılınıyor. Bu işlem için özel teknolojiler ve teknikler kullanılıyor. 

Klasik tüp bebek tekniğinde, dışarıya atılmış meni örneğinden olgun sperm hücreleri toplanır, en iyisi seçilir ve yumurta içerisine verilir. ROSI yönteminde ise, erkekte meni içerisinde olgun sperm hücresi olmadığından işlem yapılamaz. TESE ile elde edilen dokudan ayıklanmış yuvarlak hücreler, oosit yani yumurta içerisine verilir. 

Daha önce TESE’de hücre bulunmamış kişilerde, yeni bir ROSI siklusunda yuvarlak-öncül hücre bulma şansı ne kadar?

ROSI siklusunda mutlaka yeni bir TESE işlemi yapılıyor ve öncesinde tedavi süreci olabiliyor. ROSI tekniği uygulanacak kişilere yapılan TESE’de yaklaşık %30 oranında öncül-yuvarlak hücre bulunabiliyor. 

Kimler ROSI tekniğinden faydalanabilir?

Daha önce menide olgun sperm hücresi bulunamamış yani azoospermi tanısı olan kişiler. Ancak, bu kişilerin yaklaşık yarısında TESE işlemi sonrasında olgun sperm hücresi elde edilebilir. Bu durumda, olgun sperm hücrelerinin kullanılması zaten büyük avantajdır. Ancak, daha önce TESE işlemi olan ve hiç olgun sperm hücresi çıkmamış kişiler ROSI tekniğinden fayda görebilir. 

ROSI Tekniği Sonucu Elde Edilen Embriyo Sağlıklı Olur mu?

Evet. Bugüne kadar ROSI Tekniği ile elde edilmiş embriyoların hem döllenme hem de genetik olarak ciddi bir sorun yaratmadıklarını biliyoruz. Ancak, konu hakkında net hükme varabilmek için henüz erken. 

ROSI Tekniğinde Neler Kullanılıyor? Her Merkez ROSI Yapabilir mi?

ROSI Tekniği, hem ustalık hem de ekipman gerektiren bir teknik. Yani her merkez ROSI tekniğini tam anlamıyla yapamayabilir. Özellikle öncül yuvarlak hücrelerin ayıklanması ve yumurta içerisine sokulmaları işlemleri çok ince işçilik isteyen basamaklar. Ayrıca, ROSI işlemi için mutlaka özellikli makinelerinizin olması gerekiyor. Yani ROSI’yi mutlaka deneyimli merkezlerde uygulamak lazım.

ROSI Tekniği ile Gebelik Şansı Ne Kadar? Normal Tüp Bebek ile Karşılaştırıldığında Daha mı iyi Daha mı Kötü?

ROSI Tekniği ile uygulama başına yaklaşık %10-20 gebelik başarısı ve %10 kadar da canlı doğum başarısı öngörülüyor. Yani, standart tüp bebek tedavisine göre daha az gebelik şansı var. Ayrıca, ROSI tekniği ile düşük oranı biraz fazla yani yaklaşık %30-40 kadar gebeliğin kaybedilme olasılığı var. 

Daha Önce TESE’de Sperm Hücresi Olmayan ancak ROSI işlemini de istemeyen çiftlerin hangi seçenekleri var?

Bunların başında kök hücre uygulamaları geliyor, ancak günümüz teknolojisi henüz insanda kök hücreden sağlıklı canlı doğum elde edebilmiş değil. Yani kök hücreye biraz zaman var. Diğer bir seçenek sperm bağışıdır ki, ülkemizdeki yasal mevzuat bu duruma müsaade etmiyor. Son olarak evlat edinme seçeneği de mevcut.  

ROSI Tekniği ile Dünya’ya Gelmiş Çocuklar Sağlıklı Mı?

Bugüne kadar 90’dan fazla canlı doğum meydana geldi. Belki bu sayı bugün 300’ler ile ifade edilebilir. Elimizdeki veriler, 2017 yılında yayınlanan geniş ROSI serisine dayanıyor. Bugüne kadar 90 çocuk dünyaya geldi ve bunların 3’ü dışında tümü sağlıklı. Ayrıca bilinç-zihin gelişimleri de yaşıtlarına göre uyumlu. 

Centrum Clinic’te ROSI işlemi Uygulanıyor mu?

2019 yılının Şubat ayından beri bu işlemi uyguluyoruz. Japonya’dan gelen ekipmanlar kullanılıyor. Şu ana kadar 100’den fazla ROSI tekniği ile tüp bebek işlemi uygulandı ve toplamda 12 gebelik elde ettik. 

Yeni Nesil ROSI-7 adımda özet:

Erkek ve kadının değerlendirilmesi 

Erkekten hormon tetkiklerinin istenmesi ve sonuca göre 6-8 hafta hormonal tedavi 

Erkek tedavisinin bitiminde, eşlerin adet 2. Veya 3. Gününde yumurta büyütme işlemine başlanması 

Olgun yumurtaların toplanması ve aynı esnada TESE adı verilen testislerden biyopsi yolu ile sperm hücrelerinin araştırılması 

Eğer olgun sperm hücresi varsa olgun hücre ile, yok ise öncül yani yuvarlak veya uzun sperm hücreleri ile yumurtaların döllenmesi 

Döllenecek yumurtaların özel elektrik aktivasyonu ile uyarılması 

Elde edilmiş embriyoların transferi