info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Vazektomi Nasıl Yapılır?

Vazektomi Nasıl Yapılır?
vazektomi nasıl yapılır Vazektomi, bir doğum kontrol yöntemidir. Erkeklere uygulanan bu doğum kontrol yöntemi, kadınlar için de oldukça avantajlıdır. Vazektomi, erkeklerin sperm hücrelerini taşıyan kanalların bağlanması anlamına gelir. Kadınlarda tüp bağlatma işlemine denk gelen vazektomi, tüp bağlatma işleminden daha az riskli ve daha pratik bir uygulamalıdır. Sperm kanalları bağladığı için menide sperm örneği bulunmamaktadır. Erkek vazektomi işleminden sonra boşaldığında gene aynı sıvı çıkmakta ancak bu sıva sperm hücresi olmamaktadır. Vazektomi kalıcı bir işlemdir. Sperm kanalları kalıcı olarak bağlanmaktadır. Geri dönüşü mümkün olsa da oldukça azdır. Kanalların yeniden açılması için mikro cerrahi ameliyatlarla mümkün olmaktadır. Ancak başarı şansının düşük olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple de ilerde çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinden emin olmayan erkeklere uygulanmamalıdır.  Evli erkeklerin eşlerinden onaylı izin alması gerekmektedir.

Vazektomi zor bir işlem midir?

Vazektomi cerrahi açıdan oldukça kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Lokal anestezi altında uygulanan vazektomi, ufak bir kesiden vaz deferenslerin kesilip bağlanması ile uygulanmaktadır. Hastanın işlemden sonra hastanede kalması gerekmez, evine dönebilir.

Vazektominin başarı oranı nedir?

Vazektominin koruyuculuk oranı oldukça yüksektir. Ancak hiçbir doğum kontrol yöntemi yüzde yüz koruma sağlamadığı için düşük de olsa gebelik riski vardır. vazektomi başarı oranı

Vazektomi kimlere uygulanmamaktadır?

İlerde çocuk sahibi olmak isteyebilecek kişilere uygulanmamalıdır. Vazektomi hakkında yeteri bilgisi olmayan kişilere uygulanmamalıdır.

Vazektomi kimlere uygulanır?

  • Çocuk sahibi olmak istemediğine emin olan erkeklere,
  • Ailesini tamamlamış erkeklere,
  • Vazektomi konusunda bilinçli olan erkeklere uygulanabilir.

Vazektomi nasıl uygulanmaktadır?

Vazektomi lokal anestezi altında, muayenehane şartlarında uygulanmaktadır. Hastanın isteğine göre genel anestezi altında da uygulanabilir. Oldukça kısa sürede güvenli şekilde uygulanabilen vazektomi işlemi, cinsel işlev bozukluklarına yol açmaz. Vazektomi 30 dakikada tamamlanmaktadır. Testisler erkek vücudu dışında skrotum  adı verilen torbaların içinde yer almaktadır. Lokal anestezi yapıldıktan sonra o bölge tamamen hissiz bir hale gelir. Daha sonra skrotum  derisi üzerinde küçük bir kesi uygulanır. Daha sonra ise vasdeferenslar (sperm kanalı)cilt dışına alınır, bağlandıktan sonra kısa bir parça kesilir ve kalan uçlar koter ile hasara uğratılır. İşlemden sonra hasta evine dönebilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler