fbpx

Blog

Jinekoloji

Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluk, kadınlarda genellikle menopoz döneminden sonra yaşanılan yaygın bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte, çeşitli nedenlerden ve östrojen düzeylerinin azalmasından dolayı herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilmektedir. Östrojen, elastik vajina astarını nemli ve kaygan hale getiren kadın hormonudur. Vajinada yeterli düzeyde nemin bulunmaması cinsel ilişkide ağrı ve rahatsızlık yaratarak, çiftler arasındaki cinsel hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle önlem alınması ve tedavi edilmesi gerekir.

Vajinal kuruluk nedenleri nelerdir?

Vajinal kuruluk, östrojen seviyelerindeki düşüşe bağlı olarak meydana gelmektedir. Yumurtalıkların işleyişi, göğüsler ve vücut şekli gibi kadınlardaki birçok özellik östrojen hormonu tarafından düzenlenir. Östrojen aynı zamanda adet döngüsü ve hamilelikte de önemli bir rol oynamaktadır. Hormon seviyesinin dengeli olması, cinsel ilişki esnasında vajinanın nemli bir tabaka ile kaplanmasını sağlar. Seviyeler azaldıkça bu tabaka giderek daha ince hale gelir ve kuruluk oluşur. Östrojen seviyesinin azalmasına ve vajinal kuruluğa neden olan faktörler şöyle sıralanabilir:

  • Hormonal değişiklikler:

Doğum, emzirme, menopoz veya yumurtalıkların alınması gibi hormon seviyelerinde değişkenlik oluşturabilen eylemler östrojenin azalmasına neden olmaktadır.

  • İlaçlar ve tedaviler:

Kemoterapi ve radyasyon gibi kanser tedavileri, meme kanseri veya endometriozis için kullanılan anti-östrojen ilaçları, soğuk algınlığı ve alerji semptomları için kullanılan antihistaminikler ve antidepresanlar vajinadaki nem seviyesini azaltmaktadır.

  • Yetersiz uyarılma:

Bazı vajinal kuruluk vakaları düşük libido veya cinsel sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Cinsel ilişki öncesi yeterince uyarılmayan kadında kuruluk yaşanması normaldir.

  • Psikolojik nedenler:

Stres, anksiyete gibi psikolojik ve duygusal faktörler cinsel isteği azaltır ve yetersiz kan akışıyla birlikte vajinal kuruluğa neden olur.

  • Sjögren sendromu:

Tükürük bezi ve gözyaşı bezlerinin iltihaplanmasını içeren karmaşık bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan Sjögren sendromu; vajinayı kaplayan dokularda iltihaplanmaya yol açarak vajinal kuruluk yaratabilir.

  • Zararlı maddeler:

Sigara kullanan kadınlarda vajinal kuruluk probleminin daha erken yaşlarda görüldüğü bilinmektedir. Ayrıca sabun, hijyen ürünleri, boyalar, parfümlerdeki kimyasallar, vajinayı tahriş edebilecek iç çamaşırlar da vajinal problemlere yol açabilmektedir.

Vajinal kuruluk belirtileri nelerdir?

Vajinal kuruluk belirtileri, diğer vajinal problemlerle benzer niteliklere sahip olabilir. Teşhisin tam olarak konulabilmesi için jinekolojik muayeneden geçmek gereklidir. Vajinal kuruluk belirtilerinden bazıları şöyledir:

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı:

Vajina içerisindeki nemli tabakanın incelmesi, vajinanın kolay hasar görmesini sağlar. Bu hasar, sıklıkla cinsel ilişki esnasında ortaya çıkar. Vajinal kuruluk mevcutsa en hafif temas dahi rahatsızlığa neden olabilir.

  • Cinsel ilişki harici ağrı:

Vajinal kuruluk; oturma, ayakta durma, egzersiz yapma ve idrar yapma gibi eylemlerde de ağrıya yol açabilmektedir. Bu problem, aktif cinsel hayatı olmayan kadınlarda da olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

  • Vajina ve vulva görünümünde değişiklikler:

Vajinal kuruluk olan kadınlarda vajinadaki dış dudakların çok daha ince olduğu bilinmektedir.

  • Duygusal etki:

Vajinal kuruluk, kadınları duygusal yönden de etkileyebilir. Ağrı ve rahatsızlık hissi, cinsel güven kaybı strese neden olabilir.

Vajinal kuruluk tedavisi var mıdır?

Vajinal kuruluk için oluşturulacak tedavi nedene bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Vajinal kuruluk ile ilgili sorunlar yaşayan kadınların genellikle östrojen tedavisi görmesi gereklidir. Östrojen içeren esnek yapılı vajinal bir halka, hekimin önerdiği aralıklarla vajinaya yerleştirilebilir. Halka, sürekli olarak düşük miktarlarda östrojenleri dokulara bırakır. Bir aplikatör yardımıyla vajina içerisine sürülen, östrojen içerikli kremler de mevcuttur. Aynı şekilde östrojen takviyesi için vajinal fitiller de kullanılabilir. Cinsel ilişki esnasında vajinal kuruluk nedeniyle kaynaklanan rahatsızlığı önlemek için kayganlaştırıcı losyonlar mevcuttur. Gerekli teşhis yapıldıktan sonra, hekim tarafından uygulanacak tedavi yöntemi izlenmelidir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk