fbpx

Blog

Doğum

Üstüne Görme

Bazı durumda, kadın hamile olsa bile çeşitli kanamalar yaşayabilir. Toplum arasında üstüne görme olarak adlandırılan bu durum, aslında adet kanaması değildir. Adet kanaması, kalınlaşan rahim iç tabakasının bir miktar kanla vücuttan atılması anlamına gelir. Rahim iç tabakası her ay yumurtlamadan sonra kalınlaşır. Şayet yumurta hücresi ve sperm döllenirse, oluşan embriyo bu alana yerleşir ve rahim iç tabakasında gelişmeye başlar. Fakat embriyo oluşmazsa, vücuttan atılır ve gelecek ay için yeni bir rahim iç tabakası hazırlanır.

Hamileyken üstüne adet görme tabiri ise aslında adet kanaması değildir. Çeşitli durumlarda rahim iç tabakasına yerleşen embriyo hafif bir kanamaya sebep olabilir. Bu kanama adet kanından farklıdır, daha kısa sürer. Ancak bunun fark edilmemesi ve kadının hamile olmadığını düşünmesi de oldukça yaygındır. Bu durum, bebeğe ve gebelik sürecine zarar verebilir. Hamile olmadığını düşünen anne adayı, gebeliğe zarar verebilecek davranışlarda bulunabilir.

Üstüne görmek ile adet kanaması arasındaki fark nedir?

Üstüne görme,  adet kanaması değildir. Çoğunlukla, kanamanın  yoğunluğu ve rengi de normal regl döneminde yaşanan kanamadan farklıdır. Üstüne görme şeklinde tabir edilen kanama, normal adet kanamasından çok daha hafiftir ve düzensizdir. Bu kanama, döllenmeyi takip eden 10 gün içerisinde görülür.  Bu kanama, her zaman için anne adayı tarafından implantasyon kanaması olarak fark edilmez. Şayet korunmasız ve şüpheli bir cinsel ilişki yaşandıysa ve adet kanaması, normal kanamadan farklı ise, cinsel ilişkiden 15 gün sonra gebelik testi yapılmasıdır.

Üstüne görmenin hamilelik ya da bebek için zararı nedir?

Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi sırasında yaşanan bu kanama, implantasyon kanaması olarak adlandırılır. Gebelik için ya da bebek için herhangi bir zararı yoktur.  Üstüne görmenin meydana getireceği sorun ise,  hamilelik durumunun anne tarafından geç fark edilmesidir. Hamileliğin geç fark edilmesi aşamasında ise; radyasyon ya da bazı ilaçlar kullanma riski ya da sigara kullanımı, alkol kullanımı meydana gelebilir. İstenmeyen hamilelik durumları için de bu olay problem teşkil edebilir. Bununla beraber istenmeyen bir gebelik ise, adet olunduğu zannedildiği için geç kalma söz konusu olabilir.  Bu sebeple kanama farklı gelmiş ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz  kanamanın herhangi bir önemli problemden meydana gelip gelmediğini inceleyecek ve üstüne gördüğünüz şüphesini duyması halinde sizden hamilelik testi ile beraber ultrason gibi tahliller isteyecektir.

Hamilelik dönemi içerisinde üstüne görme belirtileri nelerdir?

Normal olan adet döngünüzde, 28 günün ardından eğer az bir kanamanız görülmesi halinde dikkat etmelisiniz. Çünkü üstüne adet görme şansınız yaklaşık 200’de 1’dir.  Kanama oranı normal adet kanamasına göre çok daha azdır.

Üstüne görme neden olur?

Hamilelikte meydana gelen bir takım nedenler, anne adayında kanamaya neden olabilmektedir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür;

  1. implantasyon –yerleşme kanaması,
  2. düşük tehlikesi ile görülen kanama,
  3. servikal enfeksiyon kanaması,
  4. yara  ya da lezyona bağlı olarak görülen kanama,
  5. plasenta yerleşim durumuna bağlı olarak görülen kanamalar

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk