info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Tıkanıklığı Tüp Bebek Tedavisine Engel mi?

Tüp Tıkanıklığı Tüp Bebek Tedavisine Engel mi?
tüp tıkanıklığı tüp bebek tedavisine engel mi Düzensiz menstrüel siklüslerin bir probleme yol açabileceği anovülasyondan farklı olarak, tıkanmış fallop tüpleri nadiren semptomlara neden olur. Hydrosalpinx olarak adlandırılan, tüplerin tıkalı olması durumunun bir farklı formu; daha düşük karın ağrısı ve olağandışı vajinal akıntıya neden olabilir, ancak her kadının bu belirtileri olmayacaktır. Hydrosalpinx, tıkanıklığın tüpün genişlemesine (çapının artmasına) ve sıvı ile dolmasına neden olduğunda; sıvı yumurta ve spermleri bloke ederek döllenme ve gebeliği önler.Bununla birlikte, tıkanmış fallop tüplerinin bazı nedenleri de başka problemlere neden olabilir. Örneğin, endometriozis ve pelvik inflamatuar hastalık, ağrılı menstruasyona ve ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Ancak bu semptomlar mutlaka tüplerin tıkalı olduğuna işaret etmez. Fallop tüplerinin tıkanmasının en yaygın nedeni pelvik inflamatuvar hastalıktır (PID). PID cinsel yolla bulaşan bir hastalığın sonucudur, ancak tüm pelvik enfeksiyonlar CYBH'lerle ilgili değildir. Ayrıca, PID artık mevcut olmasa bile, PID öyküsü veya pelvik enfeksiyon tıkanmış tüpler riskini arttırır. Bloke fallop tüplerinin diğer potansiyel nedenleri:
  • Bir CYB enfeksiyonunun şu anki veya geçmişi, özellikle Chlamydia veya Gonore.
  • Düşük veya düşük nedeniyle uterin enfeksiyon öyküsü
  • Karın cerrahisi öyküsü
  • Önceki ektopik gebelik
  • Fallop tüplerini içeren önceki cerrahi
  • Endometriozis

Tüplerin tıkalı olması nasıl teşhis edilir?

Tüplerin tıkalı olması genellikle histerosalpingogram veya HSG olarak adlandırılan özel bir röntgen taraması verilir. Bu test, küçük bir tüp kullanarak serviksten bir boyanın yerleştirilmesini içerir. Boya verildikten sonra, doktor pelvik bölgenizden röntgen çeker.

Histerosalpogram (HSG) Hakkında Her Şey

Eğer hepsi normalse, boya uterus içerisinden tüplerden geçerek yumurtalıkların çevresine ve pelvik boşluğa dökülür. Boya tüplerden geçmezse, tıkanmış fallop tüpünüz olabilir. Kadınların% 15'inde "yanlış pozitif" bulunduğunu bilmek önemlidir; burada boya uterusun içinden geçip tüpe geçmez. Tıkanıklık, fallop tüpünün ve uterusun buluştuğu yerde doğru gözüküyor. Böyle bir durumda, doktor testi bir başka sefer tekrarlayabilir veya onaylamak için farklı bir test isteyebilir. Talep edilebilecek diğer testler arasında, ultrason, keşif laparoskopik cerrahi veya histeroskopi (ince bir kamera alıp rahim ağzınıza bakmak için serviksinize yerleştirdikleri) bulunur. Chlamydia antikorlarının (önceki veya mevcut enfeksiyonu ima edecektir) varlığını kontrol etmek için yapılan kan alınması da talep edilebilir.

Tüplerin tıkalı olması durumunda gebelik gerçekleşir mi?

Bir açık tüpünüz varsa ve sağlıklıysanız, çok fazla yardım almadan hamile kalabilirsiniz. Doktorunuz, açık tüp ile yan taraftaki yumurtalıkların şansını artırmak için doğurganlık ilaçları verebilir. Bununla birlikte, eğer her iki tüp bloke edilirse, bu bir seçenek değildir. Bazı durumlarda, laparoskopik cerrahi tıkanmış tüpleri açabilir veya sorunlara neden olan yara dokusunu temizleyebilir. Maalesef bu tedavi her zaman işe yaramaz. Başarı şansı, kaç yaşında olduğunuza (daha genç, daha iyi), tıkanın nerede ve ne kadar kötü olduğuna ve tıkanıklığın sebebine bağlıdır. Tüpler ve yumurtalıklar arasında sadece birkaç yapışma varsa, ameliyattan sonra gebe kalma şansınız iyi. Sağlıklı olmayan engellenmiş bir tüpünüz varsa, cerrahiden sonra hamile kalma şansınız% 20 -% 40 arasında değişir. Ancak, eğer kalın, tüpleriniz ve yumurtalıklarınız arasında çoklu yapışıklıklar ve skar oluşuyor veya hidrosalpinx teşhisi konmuşsa, ameliyat sizin için iyi bir seçenek olmayabilir. Ayrıca, erkek infertilite sorunları varsa, cerrahiyi atlamak isteyebilirsiniz. Bu durumlarda, IVF tedavisi en iyi tedavi seçeneğidir. Dikkat çekilmesi gereken önemli nokta, ektopik gebelik riskinin ameliyattan sonra tubal tıkanıklığı tedavi etmek için daha yüksek olmasıdır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler