info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Yumurta Toplama, Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Tüp Bebekte Yumurta Toplama, Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Tüp Bebekte Yumurta Toplama, Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Çeşitli sağlık sorunlarından dolayı çocuk sahibi olamayan çiftler için uygulanan tüp bebek tedavisi başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide anne adayına yumurtlamayı destekleyecek hormon tedavisi uygulanmakta ve daha sağlıklı yumurtalar elde edilmektedir. Tedavi kendi içerisinde çeşitli aşamalardan meydana gelmekte olup bunların her biri tedavinin başarısı için hayati öneme sahiptir.

Danışmanlık ya da ön görüşme ile başlayan tedavi sırasıyla yumurta geliştirme, yumurtaların toplanması, döllenme ve embriyo transferi ile devam etmektedir. Bunlar içerisinde özellikle yumurta toplama işlemi için anne adayına gelişimi destekleyecek iğneler yapılır ve daha sonra takip süreci başlar. On beş günlük bekleme süresinin ardından istenilen büyüklükte olan yumurtalar toplanır ve bu işlem yaklaşık yarım saat kadar sürer.

Yumurta Toplama İşlemi Adetin Kaçıncı Gününde Olur?

Yumurtaların toplanabilmesi için öncelikle istenilen olgunluğa erişmiş olması gerekir. Olgunlaşmanın sağlanabilmesi amacıyla anne adayına çatlatma iğnesi yapılır ve bu iğne HCG iğnesi olarak isimlendirilir. İğnenin ardından yaklaşık otuz iki ile otuz altı saat sonra yumurtalar toplanacak aşamaya gelebilir. Görüldüğü üzere bu süreçte adet döneminin kaçıncı gününde olunduğunun pek bir önemi yoktur.

Burada önemli olan nokta yumurtaların gelişmesi için yapılmış olan çatlatma iğnesinin ne zaman yapıldığıdır. Buna bağlı olarak yumurtaların ne zaman toplanacağı değişiklik gösterecektir. Tedaviye genel olarak bakıldığında genel olarak yumurta geliştirme adetin üçüncü gününe denk gelmekte olup yumurtaların toplanma zamanı adetin on beşinci ile yirminci günleri arasında olmaktadır.

Tüp Bebekte Yumurta Toplama İşlemi

Tüp bebekte yumurta toplama işlemi için özel bir ultrason cihazı kullanılır ve bu cihazın uç kısmında yumurtaları alacak ince bir iğne vardır. Bu iğne ile yumurtaların olduğu keselerin içine girilir ve yumurtalar oradan emilir. Yapılan bu işleme aspirasyon adı verilir. Alınan yumurta kesesi sıvısı daha sonra laboratuar ortamında incelenir ve içerisinde istenilen özellikte yumurta olup olmadığı kontrol edilir.

Bu işlem esnasında bulunan yumurtalar uygun ortam oluşturularak muhafaza edilir. Dolayısıyla tedavi için tercih edilecek kliniğin bu işlemlerin her birini yapabilecek gelişmiş bir laboratuara sahip olması gerekir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler