info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Yumurta Kalitesi Önemi

Tüp Bebekte Yumurta Kalitesi Önemi
tüp bebekte yumurta kalitesi Tüp bebekte yumurta kalitesi, tüp bebek tedavisinde gebelik şansını belirleyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Tüp bebekte yumurta kalitesi, kadının yaşı ilerledikçe düşmektedir. Genellikle yumurta sayısı ve kalitesi kadının yaşı 30 olduğunda düşmeye başlamaktadır. Bu durum sigara kullanımı, sağlıksız bir yaşam tarzı benimsemek gibi faktörlerle de artmaktadır. Bunun dışında geçirilmiş operasyonlar ya da cinsel hastalıklar da yumurta kalitesini düşürmektedir. Tüp bebekte yumurta kalitesi düşük olması, tüp bebek tedavisinde başarı şansının olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle tüp bebekte yumurta kalitesi büyük önem taşımaktadır.

Tüp bebekte yumurta kalitesi ölçülebilir mi?

Yumurtalıklarda bulunan yumurta sayısı yani yumurta rezervleri yapılan kan tahlilleri ve hormon değerleri ile ölçülmektedir. Genel olarak yumurta hücrelerinin sayısının ve kalitesinin neredeyse eşit olması beklenir ancak bu durumun geçerli olmadığı hastalar da mevcut olmaktadır. Tüp bebekte yumurta kalitesi iyi değilse, yumurtanın döllenmesi yani embriyonun elde edilmesi söz konusu olmayabilir. Embriyo rahme tutunsa bile kalitesi düşük olduğundan vücut embriyoyu reddedebilir ve bu sebeple de düşük meydana gelebilir. tüp bebekte yumurta kalitesi ve önemi Yumurta hücresinin sayısı ve kalitesi azaldığında doğal yollardan gebelik elde etme şansı oldukça düşüktür. Bu aşamada bilinmesi gereken azalan yumurtalık rezervlerinin yerine koyulamayacağıdır.  Bununla beraber düşük yumurta hücresi kalitesi durumunda, erkek adayının sperm hücrelerinin sağlıklı ve kaliteli olması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtalıklarının uyarılması için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar sayesinde anne adayının adet döngüsünde birden fazla yumurta elde etmek mümkündür.

Döllenmiş yumurta hücreleri

Döllenmiş olan yumurtalar, laboratuar ortamında 3 ya da 5 gün muhafaza edilir. Ardından sağlıklı gelişimi olan yumurtalar yani embriyolar, anne adayının rahmine transfer edilir. Yumurta sayısı ve kalitesi yetersiz olan anne adayları tüp bebek tedavisi ile gebelik şansını arttırabilmektedir. Şayet tüp bebekte yumurta kalitesi döllenme için yetersiz ise bu durumda döllenme hiç gerçekleşmeyebilir. Bu aşamada yumurta donasyonu yapılması gerekebilir. Yumurta hücresinin kalitesi yetersiz olsa da çeşitli durumlarda döllenme elde edilebilir. Ancak bu durumda mutlaka genetik tanı yöntemleri ile embriyoların araştırılması gerekmektedir. Bu sayede embriyolar arasından en sağlıklısı bulunabilir ve sağlıklı bir gebelik elde edilebilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler