info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Yumurta Kaç mm Olmalı?

Tüp Bebekte Yumurta Kaç mm Olmalı?

Tüp Bebekte Yumurta Kaç mm Olmalı?

Anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan olgunlaşmış sperm hücrelerinin laboratuar ortamında döllendirilmesi işlemi ile oluşan gebelik tüp bebek tedavisi olarak ifade edilir. Bu tedavi şekli kendi içerisinde çeşitli aşamalardan meydana gelir ve her bir aşamanın işinde profesyonel kişilerde ve tam donanımlı embriyoloji laboratuarı bulunan klinikte gerçekleştirilmesi gerekir.

Tedaviye genel olarak bakıldığında ilk aşama ön görüşme ve muayene olup burada çiftlerin hikayesi dinlenir. Ardından anne ve baba adayı doktor muayenesine alınarak çeşitli testlere tabii tutulur. Elde edilen sonuçlar anne adayında yumurtaların ve rahmin durumunu ortaya koymaktadır. Çıkan sonuçlar tüp bebek tedavisinin planını belirlemektedir.

Tüp Bebekte Yumurta Geliştirme

Tüp bebek tedavisi kendi içerisinde temel olarak uzman görüşmesi, yumurtalıkların uyarılması, yumurta toplama işlemi, döllenme aşaması ve embriyo transferi olarak aşamalara ayrılır. Bunlar içerisinde özellikle yumurtaların geliştirilmesi ve toplanması ayrı bir öneme sahiptir. Yumurtaların uyarılması kısmında ana amaç mümkün olduğunca fazla sayıda yumurta elde etmektir.

Bu aşama yaklaşık on beş gün sürmekte olup foliküllerin yaklaşık 16 mm ile 20 mm arasında çapa sahip olmaları hedeflenir. Yumurtalar istenilen büyüklüğe ulaştığında son olarak çatlatma iğnesi yapılır ve ardından toplama kısmına geçilir. Geliştirme kısmında en az 14 mm ‘den büyük ve her bir folikülde 200 pg/ml östrojen düzeyine ulaşılmak istenir. En az üç tane yumurtanın 17 mm çapına ulaşması geliştirme sürecinin sona ermesi için yeterli görülür.

Tüp Bebekte Yumurtaların Toplanması Aşaması

Çatlatma iğnesinin yapıldığı saat yumurtaların toplanması aşaması için büyük öneme sahiptir. Eğer bu süre geçirilirse yumurtalar çatlayabilir ya da yeterince olgunlaşmadan toplanabilir. Bu nedenle iğne mutlaka hastaya belirtilen saatte yapılmalıdır. İğnenin yapılış saati tedavinin başarıya ulaşması bakımından önem taşımaktadır.

İstenilen sonuç elde edildikten sonra toplama işlemine geçilir ve bu işlem yaklaşık on beş dakika sürmektedir. Genel anestezi ile yapılan yumurta toplama işleminden sonra hasta yaklaşık iki saat boyunca klinikte dinlendirilir ve daha sonra evine gitmesine izin verilir. Her bir aşama doktor kontrolü ile ilerlemektedir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler