info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var mıdır?

Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var mıdır?
tüp bebekte yaş sınırı Tüp bebekte yaş sınırı, kaliteli yumurta elde edilmesi açısından tedavi aşamasında en önemli unsurlardan biridir. Tüp bebek tedavisinde kadının yaşının ileri olması, tedavi için yeterli olacak sayıda çok ve embriyo elde edilecek kadar yüksek kalitede yumurta elde edilmesini zorlaştırır. Tüp bebek tedavisinde başarılı bir sonuç elde edebilmek için kaliteli ve yeterli sayıda yumurtaya ihtiyaç vardır. Tüp bebekte yaş sınırı nedeni ile kadınların yumurtaları büyük önem taşır. Yumurtaları kaliteli olmayan ya da yumurtalıkları çalışmayan kadınlara tüp bebek tedavisini uygulamak maalesef mümkün değildir. Çünkü tüp bebek tedavisinde temel olan kadından alınacak yumurtalardır. Kadınların doğurganlık düzeyi 35 yaşa basılması ile birlikte azalmaktadır. Takip eden 5 yıl içinde de hızla azalmaya devam eder. Kadınların 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisi sonucunda hamile kalma olasılığı oldukça düşmektedir. Bu anlamda tüp bebekte yaş sınırı sorunu ortaya çıkmaktadır.

Tüp bebekte yaş sınırı tedaviyi nasıl etkiler?

Tüp bebekte yaş sınırı tedaviyi genel anlamda olumsuz etkiler. 23-30 yaş aralığında doğurganlığı en üst düzeyde yaşayan kadınların başarılı olma şansı çok daha yüksektir. Hem hormonlar düzenli çalışmakta, bünye daha kuvvetli olmakta ve yumurtalıklar çok daha verimli çalışmaktadır. tüp bebekte yaş sınırı tedaviyi etkiler mi Normal şartlar altında bu şekilde tüp bebek için başvuran kadınların canlı bebek sahibi olma olasılığı çok yüksektir. 35 yaş ile birlikte kadınlarda bir dönüm noktası başlar ve doğurganlık azalmaya başlar. Bu süreçte tüp bebek tedavisi başarı oranı hala yüksektir. Ancak 40’lı yaşlarla birlikte artık olasılıklar azalır, çünkü yumurtalık rezervleri azalır. Bünye zayıflar, metabolizma yavaşlar. Bu yaştan sonra yaşanacak gebeliklerin doğum ile sonuçlanma oranı da oldukça düşüktür.

Tüp bebekte yaş sınırı ile ilgili nasıl bir yol izlenir?

Tüp bebek tedavisine başvuran kadınların son adet döneminin 3. gününde hormon testleri yapılır. Ultrasonografik inceleme ile yumurtalıkların kapasitesi değerlendirilir. Tüm bu verilerin sonucunda herşey olumlu ise, 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Ancak 38 yaşını geçen kadınların tüp bebek tedavileri sırasında, embriyo transferi öncesinde genetik tanı testleri yapılarak, embriyoların kromozom yapıları incelenmeli ve normal oldukları tespit edildikten sonra embriyo transferi yapılmalıdır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler