info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Üçüz Gebelik Mümkün mü?

Tüp Bebekte Üçüz Gebelik Mümkün mü?
tüp bebekte üçüz gebelik mümkün mü Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin sordukları ilk sorulardan biri " Tüp bebekte üçüz gebelik mümkün mü?’’ olmaktadır. Bu sorunun cevabı aslında, transfer edilen embriyo sayısı ile yakından ilişkilidir. Tüp bebek tedavisinde ne kadar çok embriyo transfer edilirse, başarı şansı da o kadar artmaktadır. Ancak transfer edilen tüp bebek sayısı arttıkça çoğul gebelik riski de yükselmektedir. Çoğul gebelik, üçüz ya da ikiz bebek taşımak anlamına gelmektedir ve hem anne, hem de bebekler için oldukça riskli olmaktadır. Tüp bebekte üçüz gebelik mümkün mü, sorusunun cevabı transfer edilen embriyo sayısı ile yakından ilişkilidir. Transferi yapılan tek bir embriyo söz konusu ise, ikizler veya üçüz sahibi olmanız imkansız olur. İlginç bir şekilde, çoklu embriyo transferlerinden canlı bir doğum yapma şansı, tek bir embriyo transferi ile karşılaştırıldığında çok daha fazla artarken, birden fazla doğum yapma şansınız önemli ölçüde artacaktır. Yaş, fiziksel sağlık ve embriyo canlılığı IVF döngülerinin başarısında büyük rol oynamaktadır.

IVF canlı doğum başarı oranı istatistikleri:

IVF prosedürleri için başarı oranları, her merkeze göre önemli ölçüde değişir.  Bir tüp bebek tedavisine başlamadan önce doktorunuzla hamilelik ve doğum başarı oranlarını ayrıntılı bir şekilde tartıştığınızdan emin olun.

Tüp bebekte üçüz gebelik mümkün mü ve ileri yaşlarda bu risk daha mı yüksek?

35-40 yaşlarında anneler arasında ikizlerin ve üçüzlerin sayısı artmaktadır. 40 yaşlarında ikiz veya daha fazla bebeğe gebe kalma riski tüp bebek tedavisinde de artmaktadır. Yardımlı üretim teknolojisi, bir aile kurmanın güvenli ve etkili bir yoludur. Birden çok doğum (ikizler, üçlüler veya daha fazlası) olması, yardımcı üreme doğurganlık tedavisi ile ilişkili en büyük sağlık riskidir.  Ancak ülkemizde çoğul gebelik riskini engellemek adına transfer edilen embriyo sayısına dair yasal olarak sınırlandırmalar ve düzenlemeler getirilmiştir. Çoğul gebelik riskini engellemek adına anne adayının yaşı 35 ve altı ise ilk iki tüp bebek denemesinde yalnızca 2 adet embriyo transfer edilmektedir. Ancak anne adayı daha ileri yaşlarda ise en fazla iki embriyo transfer edilebilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler