info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Transfer Sonrası

Tüp Bebekte Transfer Sonrası

Tüp Bebekte Transfer Sonrası

Tüp bebekte transfer sonrası çiftler tarafından merak edilmektedir. Son dönemlerde yapılan açıklamalara göre tüp bebek tedavisinde başarı oranı yüzde elli civarındadır. Yani transfer yapıldıktan sonra sonucun olumsuz gelme olasılığı vardır. Transfer işleminin ardından yaklaşık on iki gün beklenmekte ve anne adayına gebelik testi yapılmaktadır. Gebelik testinde yanılma payı olacağından dolayı ekstra kan ve idrar testi de yapılmaktadır. Sonucu pozitif olan kan testiyle birlikte anne adayında bel ağrısı, karın ağrısı ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar genellikle bebeğin tutunduğunu gösteren belirtilerdir. Ancak bazı anne adaylarında kusma ya da ağrı gibi durumlar ortaya çıkmayabilir. Bu durumda karamsarlığa kapılmamak gerekir.

Tüp Bebekte Embriyo Transferi Sonrası Ne Yapılmalı?

Tüp bebekte embriyo transferi sonrasında stresli yaşam tarzından kaçınılmalı ve rahat olunmalıdır. Genelde bu süreçte anne adayının sıkça yatması gerektiği söylense de bununla ilgili herhangi bir bulgunun olmadığı ifade edilir. Ancak bu süreçte yeterli uyku alımına ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Alkol, kafein ve nikotinden uzak durulmalı, sebze, lif ve protein yönünden zengin beslenilmelidir. Bununla birlikte iç ısısını artıracak yoga ve sıcak banyo gibi ortamlardan kaçınılmalıdır. Bu süreçte tutunmayı kolaylaştırmak adına anne adayına çeşitli ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar ihmal edilmemeli ve düzenli olarak içilmelidir. Genellikle sabırsız davranan anne adayları bu dönemde gebelik belirtileri aramakta, hamilelik testi yapmakta ve sabırsız davranmaktadır. Bu yıpratıcı olacağından dolayı bunun gibi davranışlar engellenmelidir.

Transfer Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Transfer sonrası ağır şeyler kaldırılmamalı ve taşınmamalı, vajinal enfeksiyona sebep olacağından dolayı yüzülmemelidir. İlk birkaç gün boyunca ağır sporlardan kaçınılmalı, içerisinde kurşun bulunan sıvı ve boyalara maruz kalınmamalıdır. Doktorlar tarafından tüp bebekte embriyo transferi sonrası ilk iki hafta boyunca cinsel ilişki önerilmemektedir. Bu süreçte doktora danışmadan ilaç kullanılmamalı, verilen tüm ilaçlar tarif edilen şekilde kullanılmalı ve bırakılmamalıdır. Ortaya çıkma olasılığı bulunan listeria enfeksiyonuna karşı taze peynir ve süt tüketimine ara vermek önerilir. Ayrıca pembe ya da kahverengi gibi akıntılar görüldüğünde ve kasıkta ağrı olduğunda endişe edilmemelidir. Bunlar normal belirtilerdir.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler