info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte TESE Yönteminin Aşamaları

Tüp Bebekte TESE Yönteminin Aşamaları

Tüp Bebekte TESE Yönteminin Aşamaları

Kısırlık nedenlerine bakıldığında en sık görülen sebepler genellikle erkek kaynaklı olmaktadır. Bunlar içerisinde özellikle menide sperm bulunmaması sorunu çözümü zor olan durumlar arasında yer almaktadır. Son yıllarda teknolojide yaşanan önemli gelişmeler sayesinde bu duruma TESE ve Mikro TESE yöntemleriyle çözüm bulunmaktadır.

TESE yöntemi cerrahi bir yöntem olup işlem sırasında testisten biyopsi ile sperm elde edilir. Anestezi uygulanarak yapılan işlemde testis dokuları kullanılır. Çünkü testis içi dokularda sperm oluşmasını sağlayan ana sperm hücreleri vardır. Normal sperm oluşurken bu hücreler kuyruklanıp bir sıvı içerisinde beslenirler ve hareket yeteneklerini kazanırlar.

Tese yönteminin uygulanabilmesi için erkekte yüzde yüz hareketsiz sperm olması ya da hiç sperm bulunmama(azospermi) durumunun olması gerekir. Bu durumda oluşan spermlerin hareket yetenekleri çeşitli sebeplerden ötürü engellenmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi çeşitli aşamalardan meydana gelir. Bu aşamalar ilk muayene ve çift değerlendirmesi, yumurtalıkları uyarma ve yumurta oluşturma, yumurta toplama, klasik tüp bebek ya da mikroenjeksiyon uygulaması, embriyo transferi ve gebelik testi olarak ifade edilir. Bu aşamaların hepsi ayrı öneme sahip olup gebelik testinden olumlu sonuç alınmasıyla normal hamilelik süreci başlar. Testin yapılabilmesi için embriyo transferinden itibaren yaklaşık on iki gün geçmesi gerekir. Hamileliğe emin olunduktan sonra on günün ardından anne adayı ultrason muayenesine çağrılır ve süreç kontrollü şekilde devam eder.

Tüp Bebekte Mikro Tese İşlemi

Tüp bebekte mikro tese işlemi bir tür cerrahi müdahale olup yaklaşık iki saat kadar sürmektedir. Bu yöntemde ilk olarak testisler açılır ve minimum zarar oluşacak şekilde doku örnekleri alınır. Burada sperm üreten kanallar mikroskop ile büyütülüp en net şekilde görülür. Böylece rahatça ayırt edilip toplanabilir. İşlem detaylı şekilde yapıldığından dolayı sperm bulma olasılığı biraz daha fazladır. Yapılan işlemin süresi biraz uzun olduğundan dolayı lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilir. İşlemin başarılı şekilde uygulanabilmesi için uzmanın ve tedavi merkezinin her türlü ekip ve ekipmana sahip olması gerekir. Böylece başarı oranı biraz daha artacaktır.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler