info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Sperm Tedavisi

Tüp Bebekte Sperm Tedavisi
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin doğal yollardan olumlu sonuçlar elde edememesi halinde yardımcı üreme yöntemleri olarak adlandırılan tüp bebek tedavisine başvurarak, sağlıklı bir gebelik süreci ile sağlıklı bebeklerine kavuşabilmektedir. Ancak tedavi sürecini ve başarısını kadın ve erkeğe ait bir takım problemler etkileyebilmektedir. Özellikle normal yollardan çocuk sahibi olmaya engel olan yumurta ve sperm kalitesi, tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısındaki temel faktörlerdir. Bu doğrultuda erkeğe ait sperm hücrelerinin kalite, sayı ve hareketliliğin yetersiz olması gibi testislerden hiç sperm üretiminin olmaması gibi sorunlar azospermi, mikro TESE ve mikroçip gibi uygulamalarla ekarte edilerek, tüp bebek tedavi yöntemi ile gebelik elde edilmektedir.
  • Sperm bozukluğu nedir, neden olur?
Sperm bozukluğu kişide mevcut olan sperm sayısının ve kalitesinin dölleme için yetersiz olduğu anlamına gelmektedir. Bazı genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak testislerden yapılan sperm üretimi travmatik olarak etkilenerek, yumurtayı dölleyebilecek kabiliyetini yitirmektedir. Özellikle ergenlik döneminde testis bölgesine alınan darbe, kaza ve yara gibi travmatik olgular sperm üretim merkezini ve spermlerin yapısal olarak morfolojilerinin bozulmasına neden olmaktadır. Ayrıca aşısı sıcak ortamlarda bulunma, radyasyon ve kimyasal maddelere maruz kalma, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar da sperm üretimini doğrudan etkilemektedir. Bunun dışında DNA’sında mevcut olan ya da sonradan alınan hasarlar embriyonun gelişmesini engelleyen başlıca nedenler arasındadır. Sperm bozukluğuna sahip kişiler tüp bebek tedavi yöntemleri kapsamında uygulanan birçok teknik ile çocuk sahibi olabilmektedir.
  • Semen analizi nedir?
Semen analizi erkeğin menisinde yer alan spermlerin miktarını ve kalitesini değerlendirmek amacı ile yapılan kültür testidir. Bu test, erkeğin üreme fonksiyonelliğinin değerlendirilmesi amacı ile büyük önem kazanmaktadır. Kısırlık sorunu altında yapılan incelemelerde öncelikle erkeğe ait sperm kalitesinin ve miktarının tespit edilmesi açısından semen analizi yapılmaktadır. Bu sayede yumurta hücresinin dölleyebilecek kabiliyete sahip olan spermlerin sayı, hareket ve morfolojik özellikleri elde edilerek, çiftler için uygun tüp bebek tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Kısacası başarılı yöntemin belirlenmesindeki en önemli detaylar, semen analizi ile elde edilmektedir.
  • Azospermi (menide hiç sperm olmama) nedir?
Azospermi genetik, çevresel ve geçirilmiş bir hastalık sonucu menide hiç sperm hücresinin bulunmaması olarak ifade edilmektedir. Bazı hastalarda hiç sperm bulunmazken, bazı hastalarda ise sayı ve kalite açısından oldukça düşük ve gebelik için istenen özelliklere sahip olmayan spermler olabilir. Bu durum bahsedildiği üzere bazı nedenlerden dolayı üretilen spermlerin dışarıya çıkışını önleyerek, kısırlık sorunu gündeme getirmektedir. Eğer hastada azospermi durumu mevcut ise, doğal yollardan çocuk sahibi olması mümkün değildir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başvuran hastalara uygulanan mikro TESE tekniği ile belli bir kaliteye sahip sperm hücreleri testislerden elde edilmektedir.
  • Mikro TESE tekniği nedir?
Tüp bebek tedavi yöntemlerine başvuran çiftlere yapılan test ve tetkikler sonucunda sorunlarına yönelik tedavi şekli belirlenmektedir. Kadın hastalara uygulanan yumurta toplama işlemi ile eş zamanlı olarak erkek hastaya sperm analizi yapılır. Eğer meni örneğinde gebelik için uygun kaliteye sahip sperm hücresinin tespit edilmemesi ya da hiç sperm hücresinin bulunmaması halinde lokal veya genel anestezi altında yapılan cerrahi müdahale ile testislerden sperm elde edilmektedir. Yapılan bu cerrahi işleme mikro TESE yöntemi adı verilmektedir ve sperm elde etme şansı bazı faktörlere bağlı olarak yaklaşık %25 ila %60 arasında değişmektedir.
  • Mikroenjeksiyon yöntemi nedir?
Mikroenjeksiyon yöntemi genellikle şiddetli erken kısırlığına sahip olan çiftlere uygulanmaktadır. Erkek hastadan alınan en kaliteli ve en hareketli spermlerin elde edilmesi ile direkt olarak yumurta hücresinin içine enjekte edilmektedir. İşlemden önce anne adayının ilaçlar ile belli bir olgunluğa erişen yumurtaların toplanması ve üst katmanda yer alan hücre dokusu tıraşlanmaktadır. Daha sonra baba adayından elde edilen spermler kaliteli bir döllenme için yumurtaya iğne aracılığı ile enjekte edilerek, laboratuvar ortamında 2-4 gün arasında takip edilmektedir. Daha sonra oluşan embriyolarının arasından en kalitesi tespit edilerek, anne adayının rahmine yerleştirilmektedir.
  • Sperm dondurma ve çözdürme işlemleri nelerdir?
Genellikle mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanan tedavilerde her deneme için sperm elde edilmesi manevi ve maddi açıdan biraz yorucu olabilmektedir. Bu nedenle tek seferde elde edilen ve kaliteli olan spermlerin sonraki tedavilerde kullanılmak üzere dondurularak, saklanmaktadır. Ayrıca kanser teşhisi konulmuş erkek hastalarına yapılan kanser tedavileri üreme sisteminin ciddi oranda etkilenmektedir. Bu nedenle kanser tedavilerine başlamadan önce sperm hücrelerin dondurularak saklanabilir. Kanser tedavilerinde sonra çiftlerin istediği bir dönemde tekrar tüp bebek tedavi yöntemleri ile çocuk sahibi olabilme şansı vardır.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler