info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Over Kistleri

Tüp Bebekte Over Kistleri

Tüp bebekte over kistleri nedir, görülme nedenleri nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kadınlarda görülen yumurtalık kistleri over kist olarak adlandırılır. Kistler vücudun her hangi bir yerinde olabilen içi su dolu keseciklerdir. Etrafı kist duvarı ile çevrilidir. Over kistleri her yaşta görülse de çoğunlukla üreme çağlarında ortaya çıkarlar. Kistler çoğunlukla fonksiyonel ve zararsızdırlar. Yumurtalık (over) işlevi itibarıyla kist üretebilir. Kist tanısını doğrulamak için vajinal yolla veya karından ultrasonografi yapılır. Bu şekilde kistin tipi ve kötü huylu olup olmadığı hakkında bilgi sağlanır. Nadiren bilgisayarlı tomografi, MR gibi ek görüntüleme tekniklerine de gerek duyulabilir. Kistin tipinin belirlenmesine yönelik olarak tümör belirteçleri adı verilen kan incelemelerinin yapılması gerekebilir. Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur. Bu tümör belirteçlerinden bir tanesi CA-125’tir. Ailede yumurtalık kanseri öyküsü olanlarda, menopoz sonrası gelişen kistlerde veya kanser şüphesi olan durumlarda kanda CA-125 adlı tümör markerin seviyesine bakılabilir. Tanı koymak veya kitlenin kötü huylu olup olmadığının belirlenmesi için gerekirse laparaskopi de uygulanabilir. Yumurtalıklara yakın çevresinde oluşabilecek diğer organlara ait kitleler yumurtalık kistlerinin tanısında dikkate alınmalıdır. Yumurtalıkta kistleri olan kişilerde nadiren kistlerin kendi etrafında dönmesi "torsiyon" veya patlaması "rüptür" şiddetli ağrı ve akut karın tablosuna yol açabilir. Akut karın ağrısı yapan bu durumlarda acil ameliyat gerekebilir.

Yumurtalık kistleri nelerdir?

 • İşlevsel Kistler
İşlevsel kistler folikülün büyümeye devam etmesiyle (folikül kisti) veya yumurtlama sonrası oluşan durumun gerilememesiyle (korpus luteum kisti) olarak ortaya çıkarlar ve üreme çağında en sık görülen kistlerdendir.
 • Folikül Kistleri
Üreme çağında en sık rastlanan kist tipidir. Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye sürdürmesi ile oluşur. Gergin ve içinde berrak sıvı içeren kistlerdir. Çoğunun çapı 4 cm. altındadır ve genellikle belirtileri yoktur. Folikül kistleri doğum kontrol haplarının yardımıyla veya çoğu zaman kendiliğinden 1- 3 adet döngüsü sonrasında kaybolurlar. Yumurtlama sonrasında normal olarak oluşan yapının korpus luteum’un aşırı büyümesiyle veya bu yapının içine kanama olmasıyla ortaya çıkar. Bu kistler folikül kistlerine göre genelde daha ağrılı ve büyüktürler. Follükül kistleri gibi, onlarda kendiliğinden erirler. Hormon salgılanmasına devam ettiği için adet gecikmelerine neden olabilir. Nadiren kist içine kanama olup çok büyüyebilir. Ayrıca kist içine kanama batın dışına sızabilir; karın içi için en fizyolojik kan bile çok rahatsız edicidir. Tehlikeli bir durum oluşturabilirler. Yine diğer bir tehlikeli durum da kist içeren yumurtalığın kendi sapı etrafında dönmesidir. Bu olaya torsiyon adı verilir. Her iki durum da ender olarak görülür ama her iki durumda da laparoskopi yapmak gerekebilir.
 • Çikolata Kisti ( Endometriozis )
Tüp bebek tedavilerinde görülen, kısırlık gibi şikâyetlerde bulunan hastalarda ilk akla gelen çikolata kist olasılığıdır. Ağrılı adet görme ve bu ağrının zaman içinde artması, ilişki esnasında ağrı gibi belirtiler gösterebilmektedir. Uterusun (rahmin) içini döşeyen endometriyum adı verilen dokunun hücrelerinin endometriyum dışı bir lokalizasyonda bulunmasına endometriozis denir. Yumurtalıklarda bulunan endometriyum dokusu kendi içine kanayıp içi koyu kahverengi, eskimiş kan dolu kistik oluşumlar meydana getirebilir. Bu kistik oluşuma endometriyoma denir. Kist içi çikolata kıvamında bir sıvı ile doludur ve bu nedenle aynı zamanda çikolata kisti olarak da adlandırılmaktadır. Endometriosis karın içi organlarını birbirlerine yapıştırabilir. Bu yapışıklıklar ağrı ve infertilite gibi belirtilere neden olabilmektedir.
 • Dermoid Kist ( Teratom )
20 yaşın altındaki hastalarda en sık görülen tümördür. Dermoid kist % 12 oranında her iki yumurtalıkta görülebilir. Karın ağrısı yapabilir. Torsiyone olup, acil cerrahi gerektiren bir duruma neden olabilir. Dermoid kist tanısını koymak ultrasonografi ile nispeten belirgin görünümü nedeni ile kolaydır. Çünkü kistin içi çeşitli vücut dokularıyla kaplıdır. Dermoid kist cilt, kıl yapıları, kemik ve sinir hücreleri ve bazen diş dokusu bile içerebilir. Yumurtlama ile ilgili süreçlerden değil embriyonel dönemde meydana gelen olaylardan kaynaklanmaktadır. Dermoid kistler nadiren tiroid dokusuna ait dokular içerebilir ve hipertiroidi krizine neden olabilirler. Kistin patlaması ile dermoid kist içeriğinin batın içine yayılımı söz konusu olursa kimyasal peritonit denen karın içini örten zarın iltihabı meydana gelebilir. Bu durum oldukça ağır bir klinik durumudur. Kist tespit edildiğinde mümkünse laparaskopik yolla ve yumurtalıklara zarar vermeden alınması önerilmektedir.
 • Kistadenom
Yumurtalık dokusunu dıştan saran yüzey tabakasından gelişen iyi huylu tümürlerden biridir. Yumurtalık kistlerinin en sık belirtileri:
 • Adet düzensizlikleridir,
 • Karında şişlik,
 • Karın veya kasık ağısı,
 • Sindirim sitemi bozuklukları (kabızlık, ağrılı dışkılama),
 • İdrar yolu şikayetleri ( sık idrara çıkma ) gibi özgün olmayan ( non-spesifik ) belirtilerdir.
Çok fazla büyümeyen bir over kisti karın boşluğu içerisinde kendine rahatlıkla yer edinebileceği için bir şişlik yapmaz. Ağrı, over kistlerinde görülen seyrek bir bulgudur. Eğer ağrı varsa bu kitlenin büyüdüğünü, iltihaplandığını ya da bir endometriozis probleminin de olabileceğini gösterir. Over kistleri, genelde genel muayeneler veya başka bir sebepten dolayı yapılan jinekolojik muayene ve jinekolojik ultrasonografiler sonucunda saptanabilirler.

İyi huylu yumurtalık kistleri

İyi huylu yumurtalık (over) kistleri kanser yapma eğilimi olmayan ancak kişilerde farklı düzeylerde sorunlar oluşturan kistlerdir. Genelde iyi huylu olan ve kendiliğinden geçen pek çok kist, çoğu zaman kişilerde gereksiz yere endişelenmelere neden olabilmektedirler. Follikül kistleri genelde belirti vermezler. Patlaması ya da kendi etrafında dönmesi ile akut batın tablosu yaratması yok denebilecek kadar azdır. Bazen östrojen hormonu salgılayarak adet düzensizliğine neden olabilir. Folikül kistlerinin oluşma nedeni hala tam olarak bilinmektedir. Follikül kistleri genelde kendiliğinden kaybolur ve tedavi gerektirmez. Üreme çağındaki kadınlarda saptanan ve 5 cm'den küçük kistler takibe alınır. Hasta bir ay sonra yeniden muayeneye çağırılarak kistin 1- 2 adet dönemi sonrasında kendiliğinden kaybolması beklenir. Bazı zamanlarda kistin küçülmesini kolaylaştırmak için tedavi amaçlı doğum kontrol hapları verilebilir. Burada amaç beyinden salgılanan gonadotropinleri baskılayarak overler üzerindeki uyarıyı ortadan kaldırmaktır. Tedaviye rağmen küçülmeyen ya da büyüme gösteren kistler için ameliyat gerekli olabilir. Bu kistler genellikle üreme çağındaki genç kadınlarda görüldüğünden Laparoskopi yöntemi ile ameliyat esnasında yumurtalığa zarar vermeden sadece kist çıkartılır.

Laparaskopi nedir?

Kist küçük olup iyi huylu olarak saptandığı zaman sadece tanısal bir laparaskopi ya da ek olarak küçük bir operasyon gerekebilir. İnce özel cerrahi aletler kullanarak göbeğin hemen altında ve bir iki tane daha karında küçük kesitlerle ve bu insizyonlardan teleskopik sistemlerle batın içinin görüntülenmesine dayanır. Kistler bu yöntemle çıkarılabilir. Bu yöntem daha az ağrılı olup, hastanede yatış süreleri ve işe dönüş süreleri daha kısadır. Laparotımiye göre sonuçları daha iyidir.

Laparotomi nedir?

Büyük kistler için ve kötü huylu olma ihtimali olan kistlerin çıkarılması için kullanılan yöntemdir. Ameliyat esnasında kistle birlikte gerektiği zaman yumurtalığı da çıkarmak zorunlu olabilir. Bu duruma çok az rastlansa da, gerektiğinde uygulanması zorunlu olan bir işlemdir.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler