info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Normal Doğum Yapılır Mı?

Tüp Bebekte Normal Doğum Yapılır Mı?

Tüp Bebekte Normal Doğum Yapılır Mı?

Genellikle tüp bebek yoluyla hamile kalan kadınlarda sezaryen ile doğum oranı son derece yüksektir. Bu durumda akıllara tüp bebekte normal doğum yapılır mı sorusu gelmektedir. Doğal yollarla gebe kalan kadınlarda normal doğum daha sık rastlanan bir durumdur. Ancak tüp bebekte sezaryen doğumun daha çok anılmasının nedeni bazen tıbbi gereklilikler iken bazen de kişisel tercihler olmaktadır. Bu gebeliklerde her aşama sıkıntılı ve dikkatli biçimde ilerlediğinden dolayı çiftler genellikle doğum şeklini sezaryenden yana yapmaktadır. Süreci yürüten doktor da onay verdiği sürece doğumun sezaryen olmasında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Normal doğum yapmak isteyen kadınların doktor ile bununla alakalı bilgi alışverişi yapmaları önem arz eder. Peki, tüp bebekte normal doğum yapılır mı?

Tüp Bebekte Normal Doğum

Tüp bebekte sezaryen doğumu gerektirmeyen bir durum olmadığı sürece illa sezaryen doğum yapılacak diye bir şart yoktur. Bu tedavi şekli hamileliğin oluşumuna kadarki süreçte farklılık göstermekte olup bebek anne karnında oluşmaya başladığı andan itibaren normal gebelikle aynı sürece dahil olur. Hangi doğum şeklinin tercih edileceği genellikle gebelik sürecinde meydana gelen durumlara göre belirlenir. Dolayısıyla normal doğum tüp bebek hastalarına da rahatlıkla uygulanabilir. Uzmanlar tarafından verilen önerilere göre uygun koşullar altında mutlaka normal doğum denenmeli, sezaryen doğum mecburi hallerde tercih edilmelidir. Çünkü normal doğumda her süreç doğal ve kendiliğinden ilerlemekte olup bu doğum şekli daha sağlıklı olarak kabul edilir.

Tüp Bebekte Normal Ve Sezaryen Doğum Oranları

Dünya çapında yapılan araştırmalar tüp bebek tedavisinde normal ve sezaryen doğum oranları ile ilgili bilgi vermektedir. Buna göre 2003 ile 2005 yılları arasında Amerika’da yapılan çalışmalara göre tüp bebek ile doğum yapan kadınların yaklaşık yüzde ellisi doğum şekli olarak sezaryeni tercih etmiştir. Bunun yanı sıra embriyo sayısının artması sezaryen doğumların artmasına yol açmıştır. Yani bir embriyo transfer edilen anne adaylarında sezaryen doğum oranı @,7 iken iki embriyo transferinde bu oran S,9 üç ya da daha fazla sayıda embriyo transferinde ise c,2’ye çıkmıştır. Yani anne adayına tüp bebek tedavisi kapsamında transfer edilen embriyo sayısının artması sezaryen doğum oranının artmasına sebep olmuştur.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler