info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Gebelik Testi

Tüp Bebekte Gebelik Testi
tüp bebekte gebelik testi nasıl yapılır Tüp bebekte gebelik testi konusu, tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin en merak soruların başında gelmektedir. Tüp bebek tedavisi, aşamalardan oluşan bir tedavidir. Tedavinin son aşaması ise tüp bebekte gebelik testidir. Tüp bebek tedavisi, kadının yumurtalıkların uyarılması ile başlar. Daha sonra ise uyarılan yumurtalar toplanır ve laboratuar işlemleri başlar. Yumurtaların toplanması ile eş zamanlı olarak baba adayından sperm örneği alınır. Sperm alınamıyorsa, Mikro TESE yöntemine başvurulur. Ardından yumurta ve sperm hücresi döllendirilir. En kaliteli embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyo transferinden 12 gün sonra ise tüp bebekte gebelik testi yapılır.

Tüp bebekte gebelik testi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan gebelik testi kanda ya da idrarda yapılabilir. Kanda yapılan gebelik testi daha kesin sonuç vermektedir. Bu sebeple de kanda yapılması önerilir.Tüp bebekte gebelik testi her sağlık merkezinde aynı şekilde yapılmaktadır. Bu sebeple de çiftlerin gebelik testi için tüp bebek merkezine gitmesi gerekmemektedir. Herhangi bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yapılabilir. Tüp bebekte gebelik testi yapılması için 12 günlük bekleme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. tüp bebekte gebelik testi

Tüp bebek belirtileri nelerdir?

Tüp bebek belirtileri, normal yollarla oluşan gebelikle aynıdır. Ancak embriyo transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılmaktadır. Bu süreçten önce yapılan tüp bebekte gebelik testi negatif sonuç verecektir. Bu sebeple de 12 gün beklenmesi gerekir. 12 günlük süreç içerisinde kadın herhangi bir ilaç ya da enjeksiyon almamaktadır. Bu sebeple de tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların etkisi geçer. Bu 12 günlük süreçte de bu durumun belirtileri yaşanmaktadır. Gebelik belirtileri olarak kabul edilebilecek bazı durumlar söz konusu olsa da unutulmaması gereken, bu belirtilerin ayırt edici özelliğe sahip olmadığıdır. Örnek olarak duygu durum değişimleri gebelik belirtileri içerisinde kabul edilir ancak tedavi sonucunda anne adayının strese girmesi ve kullanılan ilaçların yarattığı etki de duygu durum değişimlerine yol açabilmektedir. Bu sebeple de mutlaka tüp bebekte gebelik testi için beklenmelidir. Tüp bebekte gebelik testinden önce anne adayı çeşitli kanamalar yaşayabilir. Bu kanama, adet kanaması olabileceği gibi embriyonun rahme yerleşme kanaması olan implantasyon kanaması da olabilir. Gebeliğin kesin olarak bilinmesi için test yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlattıktan sonra gebeliğe işaret edilebilecek belirtiler ise:
  • Kasıklarda ağrı,
  • Duygu durum değişimleri,
  • İştahın açılması ya da azalması,
  • Mide bulantıları,
  • Baş dönmesi, olarak sayılabilir.
 
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler