info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Dış Gebelik Belirtileri

Tüp Bebekte Dış Gebelik Belirtileri
tüp bebekte dış gebelik Tüp bebekte dış gebelik riski, doğal yollarla gebeliğe göre daha fazladır. Bunun sebebi tüp bebek tedavisi olmamakla beraber, tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyulmasına yol açan kısırlık sorunlarıdır. Ektopik gebelik için en sık karşılaşılan risk faktörleri In-Vitro Fertilizasyon (IVF) ve Intrauterine İnseminasyon (IUI) 'dir. Ektopik gebelik, bir kadının yumurtasının eşinin spermi tarafından döllendiğinde ortaya çıkan embriyonun, kadının rahminin dışında bir yere implant olmasıdır. Bir embriyo rahmin dışında büyüdüğünde hem anne hem de fetus için potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durum yaratır. Sağlık istatistikleri, tüm gebeliklerin yaklaşık% 1'inin ektopik olduğunu göstermektedir.

Tüp bebekte dış gebelik nasıl başlar?

Normal bir gebelikte, bir kadının yumurtalıklarından salınan yumurta hücresi, rahim yolunda fallop tüpleri tarafından yakalanır.  Erkeğin spermleri tarafından döllenerek bir embriyo oluşturulur. Embriyo daha sonra yolculuğunu yukarıda tarif edildiği gibi bitirir ve rahmin içine yerleşir. Burada sağlıklı bir bebek dokuz ay boyunca büyür. NHS istatistiklerine göre, ektopik gebeliklerin% 95'inde embriyo fallop tüpünde kalmaktadır. Ancak dış gebelik servikste (rahmin boynu), yumurtalıkta ve abdominal boşlukta ortaya çıkabilir. Tehlike, etkilenen organın kopmasına ve şiddetli kanamaya neden olmasıdır. Dış gebeliklerin çok azı aslında annenin ölümüyle sonuçlanır. Özellikle de tüp bebek tedavisinde anne adayı sürekli kontrol altında olduğu için tüp bebekte dış gebelik erken dönemde teşhis edilir ve ciddi sorunlar meydana gelmeden tedavi sağlanır. Genel olarak, bir embriyo ektopik hamilelikten sağ kalamaz ve doğumun oluşması söz konusu değildir. tüp bebekte dış gebelik belirtileri

Tüp bebekte dış gebelik riski neden fazla?

Tüp bebek yani IVF tedavisi sırasında, bir kadının yumurtaları doğrudan yumurtalıklarından alınır ve eşinin spermiyle döllenir. Ortaya çıkan embriyolar daha sonra doğrudan rahmine yerleştirilir.  Bu aşamada tüplerde tıkanıklık ya da diğer kısırlık sorunları söz konusu ise, dış gebelik meydana gelebilmektedir.

Tüp bebekte dış gebelik belirtileri nedir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Dış gebelikte de gebelik hormonları salgılandığı için pozitif sonuç elde edilir. Daha sonra 2 hafta sonra ultrason kontrolleri yapılır. Bu kontrollerde şayet gebelik kesesi izlenemiyorsa, dış gebelikten şüphelenilebilir. Dış gebelikte en yaygın olarak ortaya çıkan belirti, kasık ağrısıdır.

Tüp bebek sonrası dış gebelik için tedavi yöntemleri

Tüp bebekte dış gebelik riski tespit edilmesi, erken dönemlerde olur. Bu sebeple de anne adayı çok geç kalmadan tedavi edilir. Genellikle ilaç tedavisi ile sorun tedavi edilirken, ileri durumlarda ameliyat gerekebilir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler