info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Çoğul Gebelik Riski

Tüp Bebekte Çoğul Gebelik Riski
tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik, doğal yollarla oluşan gebeliklere göre daha yüksektir. Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtalarının uyarılmasından sonra uyarılan yumurtalar toplanır ve daha sonra baba adayından alınan sperm hücreleri ile döllendirilir. Döllenme işleminden sonra embriyolar elde edilir. Elde edilen embriyolar, anne adayının rahmine transfer edilir. Ne kadar çok embriyo transfer edilirse, gebelik şansı o kadar artar. Ancak transfer edilen embriyoların sayısının artması, tüp bebekte çoğul gebelik riskini de beraberinde getirir. Tüp bebekte çoğul gebelik, dışarıdan ne kadar sempatik dursa da aslında hem bebekler, hem de anne için oldukça riskli bir durumdur. Tüp bebekte çoğul gebeliklerde hamileliğe ait belirtiler daha yoğun yaşanır ve gebelik kaynaklı riskler artar. Bu sebeple de tüp bebekte çoğul gebelik riskini önlemek için çeşitli düzenlemeler getirilmiştir.

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski nasıl engellenir?

Tüp bebek yasaları kapsamında getirilen düzenlemede, anne adayının 35 yaşından küçük olması ve ilk iki tüp bebek denemesi olması durumunda, yalnızca bir embriyo transferine izin verilmektedir. Bu tanım dışında kalan vakalarda ise yalnızca 2 adet embriyo transferi yapılabilmektedir. Bu sayede tüp bebekte çoğul gebelik riski engellenmiş olur. tüp bebek çoğul gebelik

Tüp bebekte çoğul gebelik anneye ne oranda zarar verir?

Anne adayının gebeliği sağlaması ve çoğul gebelik beklemesi durumunda birden fazla sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Bebeğin içerisinde yüzdüğü amnion sıvısı, çoğul gebeliklerde olması gerekenden fazla olabilmektedir. Bu durumda da erken doğum riski ortaya çıkabilir. Tüp bebekte çoğul gebelik riskleri kapsamında hamilelik kaynaklı belirtiler daha yoğun ve şiddetli yaşanmaktadır. Bu sebeple de gebelik haftaları ilerledikçe çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. Çoğul gebelikler, sezaryenle dünyaya gelebilmektedir. Bu sebeple de sezaryen kaynaklı risklerde de artış gözlemlenir.

Çoğul gebeliklerin bebeğe zararı ne oranlardadır?

Tüp bebekte çoğul gebelik en önemli risk; prematüre bebek doğumlarıdır. Prematüre bebek, miadından önce bebeğin dünyaya gelmesi anlamındadır. İkiz bebeklerde % 50 civarında erken doğma riski vardır. Bebek sayısı ikizden fazla ise bu oran % 90’ a kadar çıkabilir.

Ortaya çıkabilecek diğer sorunlar ise:

  • Bebeklerin aynı plasentadan beslenmesi durumunda yeterli beslenme sağlanamayabilir.
  • Normal bebeklere göre büyüme daha yavaş olabilir.
  • Çoğul gebelik nedeni ile erken doğmak zorunda kalan bebeklerin akciğeri yeterince gelişemez. Bu nedenle solunum yönünden sorunlar yaşanabilir.
  • Tüp bebekte çoğul gebeliklerle dünyaya gelen bebekler kilo açısından yetersiz olabilir. Bu durumda da ani ölüm riski meydana gelebilir.

Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler