info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Çoğul Gebeliğin Önlenmesi

Tüp Bebekte Çoğul Gebeliğin Önlenmesi

Tüp bebek ve çoğul gebelik riski nedir?

Tüp bebek, normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin sorunlarına ve anne adayının yaşına yönelik uygulanan tedavi yöntemleri ile belli bir başarı oranı sergilemektedir. Bu nedenle her tedavi sonucu ve her tedavi yöntemi, kişiye göre farklılık gösterir. Ayrıca günümüz teknolojisine bağlı olarak her geçen gün geliştirilen yöntemleri ile tüp bebek tedavisi, kısırlık gibi oldukça komplike sorunların giderilmesinde en etkin tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat tedavinin başarısı kadar bazı durumlarda risk faktörleri de gündeme gelmektedir. Özellikle anne adayının yaşına bağlı olarak gebelik şansının arttırılması için birden fazla embriyo transferinin yapılması sonucu, elde edilen gebelikler genellikle çoğul gebelik riski ile meydana gelmektedir. Çoğul gebelik, tüp bebek tedavisinde anne ve bebek sağlığını etkileyebilecek ciddi bir risk faktörü olarak adlandırılır. Kadın vücudunun anatomik yapısı daha çok tek bir gebelik için uygundur. Bu nedenle vücut tek bir gebelik için yeterli donanıma sahipken, ikiz ya da üçüz gebeliklerde vücut zorlanabilir. Bunun sonucunda gebelik sürecinde karşılaşılabilecek komplikasyon riski artarken, erken doğum, düşük, gelişme geriliği ve bebek ölümü gibi üzücü bir şekilde sonuçlanabilmektedir. Tüm bu olumsuz sonuçların engellenmesi amacı ile tüp bebek tedavilerinde çoğul gebelik riski için birçok uygulama ve yasal olarak belli bir sınırlandırma getirilmiştir.

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riskinin önlenmesi için neler yapılmaktadır?

  • Embriyo sayısının kısıtlanması
Anne adayının rahmine yerleştirilen birden fazla embriyonun yarattığı çoğul gebelik riskinin önlenmesi için yasal olarak embriyo sayısına sınırlandırılma getirilmiştir. Yasalara göre 35 yaşının altındaki anne adayları için tek bir embriyo, 35 yaş ve üzeri anne adaylarına ise çift embriyo transferi yapılabilmektedir. Yasal olarak getirilen bu kısıtlama ile tüp bebek tedavisinde karşılaşma ihtimali yüksek olan çoğul gebelik riski önlenmektedir.
  • Blastokist transferi
Tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısının arttırılmasında olduğu kadar çoğul gebelik riskinin de önlenmesi için uygulanan bir diğer yöntem ise, kaliteli embriyonun tercih edilmesidir. Gebelik için anne adayının rahmine tutunması beklenen embriyonun belli bir kaliteye sahip olması gerekir. Bunun için ise anne ve baba adayından elde edilen kaliteli üreme hücrelerinin bir araya getirilmesi sonucu meydana gelen kaliteli embriyoların saptanmasıdır. Laboratuvar ortamında meydana gelen embriyoların gelişimi takip edilerek, gebelik için yeterliği kaliteye sahip olup olmadığı incelenmektedir.  Embriyo sayısının azaltılması, kaliteli embriyonun anne adayını rahmine tutunabilmesi ve çoğul gebelik riskini önlenmesi için embriyonun 5. gününde yani blastokist adı verilen evresinde transfer edilmesi ile risk faktörü ekarte edilmektedir.
  • Embriyo dondurma işlemi
Çoğul gebelik riskinin önlenmesi amacı ile yasalar tarafından embriyo transfer sayısına sınırlandırılma getirilmiştir. Ancak alternatif çözüm yolu olarak kullanılan embriyoların dışında kalan diğer kaliteli embriyoların değerlendirilmesi için çiftlerin isteği doğrultusunda ilerleyen yıllarda yeniden kullanılmak için dondurularak saklanabilmektedir. Dondurulmuş embriyolar aynı kalitede uzun yıllar muhafaza edilmektedir. Tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından dondurulmuş embriyoların kullanılması ile hem tedavi süresinin kısalması, hem de anne adayına uygulanan ilaç tedavisinden tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında çözülmüş kaliteli embriyoların kullanılması ile gebelik şansı arttırılmaktadır. Ayrıca birden fazla embriyonun transfer edilmesi ile ortaya çıkabilecek çoğul gebelik riski de önlenmiş olur.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler