info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Beslenme

Tüp Bebekte Beslenme
Tüp bebek tedavisinde adayların sağlıklı ve düzenli beslenmesi ve uygun kilolarda olmaları gerekir. Bu da tedavinin başarıya ulaşma şansını arttırmak için beslenme ve uygun kiloda olmak oldukça önemlidir. Çok fazla kilolu kişilerin tüp bebek tedavisine başlamadan önce mümkünse bir diyetisyen kontrolünde kilo kaybetmesi gerekir. Çok fazla kilo tüp bebek tedavisinde başarısızlığa sebep olabilir. Tüp bebek tedavisinde başarıyı yükseltmek için doğru ve dengeli beslenmenin rolü çok büyüktür. Tüp bebek tedavisine başlamaktan önce ailesel hastalıkların mevcudiyetine bakılır ve bu adımdan sonra kişiyi özgü bir beslenme düzeni hazırlanır. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme ile tüp bebek tedavisine başlamak başarıya ulaşma şansını arttıracaktır.

Beslenme Programı Nasıl Hazırlanır?

Tüp bebek tedavisine başlayacak olan hastalarda genetik olarak kalp hastalığı, şeker hastalığı ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar saptanırsa şayet kan şekerinin artırmayacağı şekilde beslenme düzenine karar verilir. Kişilere doğru beslenme alışkanlığı kazandırılarak tedaviye başlanır. Beslenme düzeni belirli bir raya girdiği taktirde hamilelik gerçekleşirse, hamilelik dönemi de sağlıklı ve başarılı geçecektir. Beslenme düzeni ile ilgili olumsuzlukların giderilmesi ile tüp bebek tedavisinde başarı elde etmek mümkündür. Düzenli ve dengeli beslenme düzeni başarıyı arttırmaya ve gebelik gerçekleşirse sorunsuz geçmesine yardım eder. Bunun yanında doğru beslenme şekli ile dünyaya gelecek olan bebeklerinde sağlığı da önemli ölçüde sağlanır.

Aşırı kilolun hamileliğe vermiş olduğu etkiler

Çok fazla kilolu olmak insan sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine yol açarak yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Fazla kilo problemi yalnızca kadın tarafı için önemli değildir. Aynı şekilde erkek tarafı da kiloluysa kilo vermelidir. Tek taraflı görelebileceği gibi çift olarak da kilo problemi olabilir. Erkeklerdeki kilo problemleri sperm sayısı ve hareketliliğinin kötü yönde etkilemesine yol açar. Tüp bebek tedavisine girmeden önce uygun kiloya inen baba adayların sperm sayısı ve hareketliliği artar ve hamilelik şansını da yükseltir. Kadınlarda adet bozuklukları, saç dökülmesi, yumurtlama işlevlerinde meydana gelen bozukluklar çok fazla kilonun sebep olduğu sıkıntılardır. Çok fazla kilosu olan kadınların tüp bebek tedavisine başlamadan önce uygun kilosuna inmesine gerekir.  Özellikle de polistik over sendromu gibi bir problemi olan anne adayının hamilelikten önce kesinlikle kilo vermesi gerekir. Kilo vermek hamilelik ihtimalini yükselttiği gibi, hamilelik sırasında meydana gelebilecek problemler minimuma indirilir. Kadının fazla kilolarını vermesi ile erken doğum, tansiyon, düşük, şeker artışı gibi problemlerin yaşanma riskini de azaltır.

Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlere öneriler

  • Sigara ve alkol tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır. Sigaradaki zehirli maddeler yumurtalık ve spermlere zarar verir.  Bu sebeple de genetik anormalli risklerini arttırabilir. Bu sebeple sigara bırakılmalı ve dumanlı ortamadan uzak durulmalıdır.
  • Tüp bebek tedavisinde başarıyı sağlayan bir diğer etken ise bol bol su içmektir.
  • Çay, kahveden olabildiğince uzak durulmalıdır.
  • Tüp bebek tedavisi esnasında sebzeler haşlanarak tüketilmeli. Kızartma yerine ızgara yöntemi tercih edilmelidir.
  • C vitaminine ağırlık verilmelidir.
  • Beslenme tek başına yeterli olmaz bunun yanında düzenli uyku da gereklidir.
TÜP BEBEK SÜRECİNDE, BİR GÜNLÜK ÖRNEK BESLENME MENÜSÜ: Bu örnek diyette balığa önem verdik: SABAH: 1 bardak süt + 7 kaşık müsli ya da 50 gr. yarım yağlı beyaz peynir+2 dilim bol tahıllı ekmek+domates ancak tuz olmadan ÖĞLE: 1 tabak sebze yemeği (zeytinyağlı) ve + 1 dilim ekmek + salata ARA: 1-2 porsiyon meyve AKŞAM: Kırmızı eti haftada 1 kere, balık haftada 3 kere, tavuk haftada 2 kere, kuru baklagillerden de özellikle mercimeği haftada 1 kere tüketmeye özen göstermelisiniz. Bir kase yoğurdu da ihmal etmeyin. ARA: 1 muz tüketebilirsiniz. Muz potasyumdan zengindir ve ödem atar. TÜP BEBEK DİYETİ ÖRNEK 2 Kilo probleminiz varsa bir de polistik over sendromunuz mevcutsa kilo verebilmek adına vücuttaki insülin direncini azaltmanız gerekir. SABAH: 1 bardak süt +8 kaşık müsli ya da 2 yumurtalı omlet+1 dilim ekmek ya da 50 gr yarım yağlı beyaz peynir + 1 dilim ekmek. ARA: Proteinli besinlerle karbonhidratlı besinleri karışık tüketmek gerekir: yoğurt + meyve ÖĞLE: 1 tabak sebze yemeği içinde et olabilir, 1 ince dilim ekmek + 1 kase yoğurt + salata. ARA: Muzlu süt ya da1 tost+ayran ya da peynir+ekmek. AKŞAM: Kuru baklagil ya da et, balık, tavuk (et, tavuk 200 gr. balık 400 gr olmalı) + 1 dilim ekmek ya da çorba + salata. ARA: Yoğurt + meyve ya da 2 galeta + 30 gr. light beyaz peynir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler