info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebekte Balanslama Yöntemi

Tüp Bebekte Balanslama Yöntemi

Tüp Bebekte Balanslama Yöntemi

Tüp bebek tedavisi en çok gelişme yaşanan alanlardan biri olup bu gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilmek için küçük bir internet araştırması yapmak yeterli olacaktır. Son dönemlerde çok fazla merak edilen konulara bakıldığında bunlar arasında tüp bebekte balanslama yöntemi dikkat çekmektedir. En anlaşılır tabiriyle balanslama tekniği rahim iç zarı ile embriyonun gebelik için dengelenmesi manasına gelir. Bu teknik rahim iç zarı, embriyo ve yumurtada çeşitli hastalıklardan dolayı ortaya çıkan ve sorunlara yol açan durumlarda uygulanmaktadır. Teknik kapsamında yumurta ve embriyo desteği için anne adayının yumurtalarına ait özel hücre ve sıvılar kullanılır. Rahmin gebelik için hazırlanmasında ise kadının kan hücrelerinden destek alınır.

Balanslama Yöntemi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Balanslama tekniği otuz yedi yaşının üzerinde olan kadınlar için uygundur. Bunun yanı sıra bazı hastalıkların olması da bu tekniğin tercih edilmesini gerektirir. Buna göre polikistik yumurtalık hastalığı, endometriozis hastalığı ve bundan dolayı ortaya çıkan çikolata kistleri, kılcal damarlarda pıhtılaşmaya yol açan bağışıklık sistemi bozuklukları tekniğin uygulandığı durumlar arasında yer alır. Buna ilave olarak iki ya da daha fazla sebeple tüp bebek tedavisinde başarısız olanlarda rahim içi zarı, embriyo ve yumurtalarda bu duruma bağlı olumsuz etkiler daha fazla meydana gelmektedir. Bu da balanslama yönteminin uygulanmasına neden olmaktadır.

Balanslama Tekniğinde Başarı Oranı

Yaşanan sorunlara bağlı olarak uygulanma şekli tek ya da çift olarak farklılık gösteren balanslama tekniği üç yüzün üzerinde kişiye uygulanmıştır. Bu kişilerden elde edilen gebelik oranı ortalama yüzde kırk civarında olarak belirtilmiştir. Buna bağlı olarak oluşan düşük doğumlarında ise yüzde onluk bir azalma ortaya çıkmıştır.

Balanslama Tekniği Uygulanacak Kişiler

Tüp bebekte balanslama tekniği uygulanacak kişiler tek tek ya da çiftlerin her ikisi birden olacak şekilde seçilir. Polikistik over hastalığı, ileri yaş, sebebi izah edilemeyen kalitesiz embriyo, kan pıhtılaşma sorunlarının olması tedavi için uygun sebepler arasında yer alır. Uygulanacak tedavi kapsamında hem kadına hem de erkeğe gevşeme, kaygı azaltma ve stres ile ilgili teknikler de verilir.


Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler