+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
+90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebeklerin Bakımları Normal Bebeklerden Farklı Mıdır?

Tüp Bebeklerin Bakımları Normal Bebeklerden Farklı Mıdır?

Tüp Bebeklerin Bakımları Normal Bebeklerden Farklı Mıdır?

Yardımcı üreme teknikleri arasında yer alan tüp bebek tedavisi günümüzde gelişen teknolojik imkanlar sayesinde çok sayıda çiftin çocuk sahibi olmasını sağlar. Bu tedavide anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri laboratuvar koşullarında oluşturulan özel bir ortamda döllenir ve yapılan cerrahi müdahalelerle gebeliğin oluşması sağlanır. Doğal yöntemlerle gebeliğin sağlanamadığı durumlarda olumlu sonuç alınmasını sağlayan tüp bebek tedavisi sebebi açıklanamayan kısırlık durumları için de uygulanır.

Çeşitli aşamalardan meydana gelen bu tekniğin uygulanmasında tüp bebek merkezinin ve işlemi yapacak olan uzmanın dikkatli seçilmesi gerekir. Tedavinin her aşaması dikkat ve özen gerektirir. Özellikle embriyo oluşumu kısmında tam donanımlı bir embriyoloji laboratuvarının olması avantaj sağlayacaktır. Burada elde edilen embriyonun transferinden sonraki süreç normal gebelik ile benzerdir.

Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasındaki Farklar

Tüp bebek ile normal gebelik arasındaki fark hamileliğin oluşturulması sürecine kadardır. Hamilelik meydana geldikten sonra süreç benzer şekilde devam etmektedir. Dolayısıyla tüp bebek ile doğan bebeklerin bakımı için ekstra bir çaba göstermeye gerek yoktur. Her bebeğin sağlığı ve bakımı önemli olduğundan bunun eksiksiz şekilde yapılması gerekir.

Hem gebelik hem de bebek bakımı döneminde doktor önerisine sadık kalmak sürecin daha sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Bu süreçte kullanılması gereken ilaçlar varsa bunlar mutlaka doktor önerisi ile alınmalı, beslenme programı sağlıklı sebze ve meyvelerden oluşturulmalıdır.

Tüp Bebek İle Doğan Çocukların Sağlığı Risk Altında Mı?

Doğal yollarla oluşan gebeliklerde hamileliğin her aşaması kendiliğinden ilerlerken tüp bebek tedavisinde tıbbi müdahale yapılmaktadır. Ancak bu durum hamileliğin oluşumuna kadar sürmektedir. Gebeliğin oluşmasından doğuma hatta bebeğin bakımına dair geçen süre normal gebelik ile aynıdır.

Tüp bebek tedavisi ile doğan çocukların sağlığı uygulanan tedavi neticesinde herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Üstelik tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerde hastalık ya da anomali durumunun görülme olasılığı normal doğan bebeklere kıyasla daha azdır. Çünkü tedavi için kullanılacak olan embriyo çeşitli testlerden geçirilmekte ve bunlar arasından en kaliteli olalar tedavi için tercih edilmektedir.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler