info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüp Bebek Yöntemlerinde Farklılıklar

Tüp Bebek Yöntemlerinde Farklılıklar

Tüp Bebek Yöntemlerinde Farklılıklar

Çocuk sahibi olmada zorluk yaşayan çiftler, başarı oranı yüksek tüp bebek tedavisi yöntemlerine başvurmaktadır. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki artık doğurganlığı azalmış kişiler ya da spermlerinin kalitesinde, yumurtalığında bebek sahibi olmaya engel sağlık sorunları olan bireyler için gelişen teknoloji ve tıptaki yeni çalışmalar sayesinde geliştirilen farklı tüp bebek yöntemleri sayesinde artık anne baba olmak hayalin ötesine geçiyor. Ancak gelişen teknoloji ve modern tıptaki gelişmeler neticesinde, artık hemen her sorun için bir yeni çözüme başvurulabiliyor. Bu nedenle tüp bebek yöntemlerinde farklılıklar da bulunabiliyor. Bu yöntemlerden bazılarından, şu şekilde söz edebiliriz;

Yumurtlama Tedavisi

Diğer bir adıyla ovulasyon indüksiyonu olarak bilinen yumurtlama tedavisi ultrason taraması, kan ve idrar testlerini kullanarak, yumurtlamanın meydana gelip gelmediğini ve ne zaman yapıldığını doğru bir şekilde tespit etmek için kullanılan, popüler tüp bebek yöntemlerinden biridir. İki haftalık bir süre zarfında tüp bebek merkezine ortalama 2 ila 4 kez ziyaret gerçekleştirilmesi gerekecektir. Bu tedavi şeklinde olgun bir yumurta üretmek için yumurtalığın uyarılması için ilaçlar, tabletler veya enjeksiyonlar kullanılır. Tek doğurganlık probleminin spontane yumurtlama eksikliği olması uygundur.

Yapay Döllenme

Yapay döllenme, cinsel birleşme olmaksızın spermin rahimde döllenmesi olan tanımlanabilecek bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Erkeğin üreme sisteminde sperm olmadığı veya hamilelik için yetersiz olduğu durumlarda, bu durumu deneyimler çiftler için uygun olan tüp bebek yöntemlerindendir. Bu yöntemin başarıya ulaşması için kadının fallop tüplerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Kadının yaşına bağlı olan başarı oranı ile hamilelik beklenir.

Yumurta Bağışı

Oosit donasyonu olarak da bilinen yumurta bağışı yönteminde kadının kendi yumurtalarını üretemiyor olması ya da embriyoların hamilelikte sonuçlanma olasılığının düşük olması gerekmektedir. Bağışçının yumurtaları, eşin spermi ve embriyolarının eşinin rahmine aktarılmasıyla döllenir. Tüm tüp bebek yöntemlerinde olduğu gibi alıcının yaşı önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda yumurta vericisinin yaşı, vücut ağırlığı, sağlık geçmişi ve tıbbi gen haritası da yöntemin başarıya ulaşıp ulaşmamasını etkileyen hassas kriterlerdir.

Tıp dünyasında yapılan araştırmaların sayısı her geçen gün artmakta ve bilimdeki gelişmeler ile paralel olarak yeni tüp bebek yöntemlerinin bulunması da mümkün olmaktadır. İster kısa bir süredir isterseniz de uzun yıllardır bebek sahibi olmak için uğraşıyor olun, artık umutsuzluğa kapılmadan size uygun tüp bebek yöntemi sayesinde siz de bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabilmeniz mümkündür.


Centrum Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Benzer Makaleler